Zamknij

W tym kraju UE jest największa zachorowalność na COVID-19. To sąsiad Polski

01.10.2021 14:05
W tym kraju UE jest największa zachorowalność na COVID-19. To sąsiad Polski
fot. SHUTTERSTOCK

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wskazało, w których krajach Unii Europejskiej jest największa zachorowalność na koronawirusa. Na pierwszym miejscu uplasował się sąsiad Polski.

Jak wynika z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, na pierwszym miejscu w UE pod względem zachorowalności na COVID-19 znalazła się... Litwa. W skali kraju odnotowuje się tam 645,7 przypadku na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni.

Na drugim miejscu natomiast uplasował się kolejny sąsiad Polski - Słowacja. Wykrywa się tam średnio 627 przypadków na 100 tys. mieszkańców. 

Z kolei pod względem liczby przypadków śmiertelnych na pierwszym miejscu jest Bułgaria. W kraju odnotowuje się 139 zgonów wywołanych przez COVID-19 na milion osób. Tuż za nią jest Litwa - 80,5 zgonu na milion mieszkańców.

Litwa na pierwszym miejscu w UE pod względem zachorowalności na koronawirusa

Władze w Wilnie, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju, przygotowują dodatkowy oddział intensywnej terapii.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu w Klinikach Santaros obłożenie łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem wynosiło 80 proc. Na tamtejszym oddziale intensywnej terapii zajętych było 80-90 proc. łóżek covidowych. Według Feliksasa Jankecicziusa, kierownika tego wileńskiego centralnego szpitala uniwersyteckiego, podobna sytuacja utrzymuje się w innych szpitalach regionu wileńskiego.

Od piątku na Litwie obowiązuje powszechny obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Od kilku miesięcy dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19 zasłanianie nosa i ust w takich miejscach było jedynie zalecane.

Maseczki obowiązują w miejscach pracy, w urzędach państwowych i samorządowych, w sklepach, szkołach dla uczniów klas starszych, a także podczas wydarzeń kulturalnych. Maseczek nie muszą nosić jedynie osoby z niepełnosprawnością, jeśli ich stan zdrowia jest przeciwskazaniem.

Władze kraju zwróciły się do instytucji państwowych i prywatnych o organizację pracy zdalnej.

Według danych Departamentu Statystyki minionej doby na Litwie zarejestrowano 1970 nowych przypadków koronawirusa. Na COVID-19 zmarło 18 osób, w tym 15 było niezaszczepionych lub nie w pełni zaszczepionych.

Od początku pandemii na Litwie odnotowano 333 690 przypadków koronawirusa. Z powodu patogenu zmarło 5014 osób, w tym 114 osób w pełni zaszczepionych.

RadioZET.pl/PAP(Aleksandra Akińćzo)