Zamknij

W polskich lasach pojawiły się "lodowe włosy". To bardzo rzadkie zjawisko udało się sfotografować

25.11.2021 12:41
Lodowe włosy
fot. Shutterstock

Na twitterowym koncie Lasów Państwowych pojawiło się ostatnio zdjęcie niezwykłego zjawiska, jakim są "lodowe włosy". Tym razem udało się je znaleźć w kartuskich lasach. Występują one bardzo rzadko, nic więc dziwnego, że zawsze robią ogromne wrażenie. Czym są i jak powstają?

Lasy Państwowe słyną z regularnego publikowania w mediach społecznościowych zdjęć, które ukazują unikatową florę i faunę zamieszkującą polskie lasy. Na kontach jednostki można zobaczyć m.in. fascynujące wilki czy żubry. Ostatnio jednak pojawiła się tutaj fotografia bardzo rzadkiego zjawiska.

Na twitterowym profilu organizacji zamieszczono materiał przedstawiający "lodowe włosy", które nazywane są również "lodową watą". Ten intrygujący fenomen pojawił się tym razem w Nadleśnictwie Kartuzy. Zobaczcie, jak wygląda i skąd się tu wziął.

Zobacz także: Puszcza Kampinoska - zielone serce Polski. Szlaki turystyczne i atrakcje, które warto tu zobaczyć

W polskich lasach pojawiły się "lodowe włosy". To bardzo rzadkie zjawisko udało się sfotografować

Lasy Państwowe opublikowały na Twitterze zdjęcie bardzo rzadkiego zjawiska. Otóż okazuje się, że w kartuskich lasach pojawiły się "lodowe włosy". Na początku 2021 roku "lodową watę" można było też oglądać w Wigierskim Parku Narodowym. Zdjęcie trafiło do sieci i wywołało furorę wśród internautów.

Wszyscy dzisiaj od rana tylko śnieg i śnieg. Koniec listopada, mrozem zawiało, to i śnieg spadł. Trudno się dziwić. My mamy dla Was coś znacznie ciekawszego - lodowe włosy lub - jak kto woli - lodową watę. Wiecie, co to naprawdę jest? - czytamy w opisie fotografii z 23 listopada 2021 roku.

"Lodowe włosy", które nazywane są także "peruką wiedźmy", po raz pierwszy opisano w 1918 roku. Jednak wtedy, a także przez długi czas później nikt nie wiedział, czym są. Dopiero kilka lat temu udało się rozwiązać tę zagadkę.

Zjawisko, które pojawiło się w polskich lasach, da się spotkać jedynie na półkuli północnej. Powstaje ono przy udziale grzybów bytujących w martwym, gnijącym drewnie, ale też wtedy, kiedy pojawią się inne istotne czynniki - temperatura poniżej zera i wysoka wilgotność powietrza.

Jak podaje portal Onet, "lodowa wata" powstaje wtedy, kiedy grzyby z gatunku Exidiopsis spowalniają proces krystalizacji. Woda jest delikatne wypychana i właśnie wtedy tworzy cieniutkie i długie formacje, które przypominają włosy. 

Źródło: Lasy Państwowe