Zamknij

W tych lokalach wszystko jest za darmo. Z wyjątkiem czasu!

Redakcja
04.01.2018 15:21
W tych lokalach wszystko jest za darmo. Z wyjątkiem czasu!
fot. Flickr

W tych lokalach za darmo dostaniesz kawę, herbatę czy ciasto.  Jest jednak coś, za co musisz zapłacić – czas! Warto więc spędzić go jak najlepiej.

To bez wątpienia miejsca wyjątkowe. Tutaj liczy się tylko czas, a jak wiadomo „Czas to pieniądz” – i to powiedzenie idealnie tutaj pasuje. Ziferblat i Anti-café – bo tak nazywają się lokale – przypominają klub lub kawiarnię z tym wyjątkiem, że zapewniają darmowe napoje, przekąski, smakołyki i wiele atrakcji. Na miejscu można na przykład poczytać książki, zagrać na pianinie czy konsoli, obejrzeć film czy po prostu spędzić miło czas ze znajomymi.

„Tutaj wszyscy mają się czuć jak w domu” – takie było główne założenie pomysłodawcy tego projektu, Ivana Mitina, pochodzącego z Rosji. I rzeczywiście, twórcy Anti-café dokładają wszelkich starań, aby stworzyć przyjemną, niemalże domową atmosferę. Wszystko po to, aby zatrzymać klientów jak najdłużej...

Wchodząc do lokalu, trzeba zarejestrować czas swojego przybycia. Później pozostaje tylko cieszyć się czekającymi we wnętrzu dobrodziejstwami i atrakcjami. Można nawet zabrać własny posiłek w pojemniku. Zabronione jest jedynie spożywanie alkoholu.

Na terenie Rosji i Ukrainy jest już dziesięć kawiarni pod nazwą Ziferblat. Ponadto "darmowe" kawiarnie znane już są we Francji (Paryżu), Wielkiej Brytanii (Londynie), Niemczech (Berlinie), Rosji (Moskwie i Petersburgu), Słowenii (Lublanie), a już niedługo w Rzymie i Nowym Jorku. Kto wie, może słynne Anti-café pojawią się również w Polsce?

Jak cenny jest nasz czas?

W Europie każda minuta spędzona w Ziferblat lub Anti-café  kosztuje średnio 4 euro, a za każdą koleją płaci się 3 euro. Można wykupić też całodniowy bilet wstępu za 12 euro. Prawdziwi miłośnicy tych miejsc mogą wykupić miesięczną kartę za 120 euro. Czas jest tutaj naprawdę cenny – w dosłownym i przenośnym tego słowa znaczeniu. Bezcenne są tylko wspomnienia. 

___

RadioZET.pl/NC