Zamknij

W tym roku otwarcie lotniska w Stambule. Będzie największym portem lotniczym świata

Redakcja
20.02.2018 10:07
W tym roku otwarcie lotniska w Stambule. Będzie największym portem lotniczym świata
fot. Fotolia

Lotnisko w Stambule ma obsługiwać nawet 200 mln pasażerów rocznie. Nowy obiekt będzie dumą całego państwa, bowiem stanie się jednym z największych portów lotniczych na świecie. Otwarcie zaplanowano na jesień tego roku.

Budowa lotniska rozpoczęła się w 2015 roku - do tej pory wydano na nią około 11 mld dolarów. Cały obiekt będzie zajmował powierzchnię 76,5 mln m2.

Lotnisko w Stambule - ok. 200 mln pasażerów rocznie

Turecki minister transportu, Ahmet Arslan, poinformował, że nowy port lotniczy (İstanbul Yeni Havalimanı) jest ukończony już w 80 proc. Pod koniec października tego roku ma działać terminal oraz trzy pasy startowe.

Początkowo lotnisko w Stambule ma obsługiwać ok. 90 mln pasażerów rocznie. Docelowo - do 2028 roku, czyli do czasu ukończenia całej inwestycji - będzie z niego latać 200 mln pasażerów rocznie.

Nawet 300 odlotów dziennie

Lotnisko İstanbul Yeni Havalimanı ma odciążyć miejscowy port Atatürk, który w ciągu roku obsługuje ok. 60 mln pasażerów.

Nowy obiekt w Stambule ma umożliwić odprawienia nawet 3000 odlotów dziennie i dysponować warunkami do stacjonowania nawet 115 samolotów jednocześnie. Na terenie portu lotniczego znajdą się restauracje, bary, przychodnie oraz centra handlowe.

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC