Zamknij

W islandzkim wulkanie otworzyły się nowe szczeliny. Przez wypływającą lawę ewakuowano setki turystów

08.04.2021 10:32
Wulkan na Islandii
fot. HALLDOR KOLBEINS/AFP/East News

Na początku tygodnia w wulkanie Fagradalsfjall otworzyły się kolejne pęknięcia, z których zaczęła wydobywać się lawa. W związku z zagrożeniem z tego rejonu ewakuowano setki turystów. Aktywny od połowy marca stożek znów o sobie przypomniał.

19 marca 2021 roku doszło do niewielkiej erupcji szczelinowej Fagradalsfjall - wulkanu położonego na Islandii. Początkowo lawa zaczęła się wydobywać z pęknięcia o długości 200 m. Wydarzenie przyciągnęło w te okolice żądnych wrażeń turystów.

Jednak na początku tego tygodnia otworzyły się kolejne szczeliny, z których również zaczęła wypływać magma. Znajdują się one ok. 1 km od miejsca pierwszej erupcji. W związku z potencjalnym zagrożeniem ewakuowano setki obserwatorów, którzy znajdowali się na tym terenie.

W wulkanie na Islandii otworzyła się nowa szczelina. Ewakuowano setki turystów

W poniedziałek otworzyła się kolejna szczelina wulkanu Fagradalsfjall zlokalizowanego w południowo-zachodniej części Islandii. Erupcja stożka rozpoczęła się jeszcze w marcu tego roku, ale teraz z kolejnego pęknięcia zaczęła wydobywać się lawa. W związku z tym teren wokół masywu zamknięto, a setki turystów, którzy tu przebywali, ewakuowano.

Nowe szczeliny otworzyły się dokładnie w pobliżu miejsca, w którym znajdowali się ludzie, więc [...] po prostu ewakuowaliśmy ich, aby sprawdzić, co się dzieje - czytamy w przytoczonej przez portal Onet wypowiedzi Sigurjona Veigara, członka zespołu poszukiwawczo-ratowniczego.

Islandzkie służby poinformowały, że kolejny wybuch nie stwarza zagrożenia dla życia ludzkiego, gdyż góra znajduje się wystarczająco daleko od popularnych szlaków turystycznych. Mimo tego jednak zamknięto szeroki obszar, aby dodatkowo ochronić mieszkańców.

Nowa szczelina odkryta na Fagradalsfjall ma długość ok. 500 m i znajduje się niedaleko pierwszego pęknięcia. Warto dodać, że od pierwszej erupcji wulkanu, która miała miejsce w marcu 2021 roku, zagląda tutaj wielu turystów. Masyw stał się chętnie odwiedzany, gdyż erupcja zapewnia atrakcje miłośnikom mocnych wrażeń, a w dodatku miejsce to znajduje się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od stolicy kraju, Reykjaviku.

Źródło: Onet