Zamknij

Wakacje z biurem podróży. UOKiK podpowiada, na co uważać i jakie mamy prawa

13.07.2020 11:00
Wakacje z rodziną na plaży
fot. Shutterstock

Na początku lipca biura podróży wznowiły swoją działalność. Wiele osób ma już wykupione wycieczki lub dopiero rozważa kupno zorganizowanych wczasów. UOKiK podpowiada, o czym warto pamiętać przy wyborze organizatora wyjazdu i radzi, co zrobić, gdy poczujemy się oszukani w czasie wakacji. 

Ruszył sezon wakacyjny, a wraz z nim wyjazdy - głównie po Polsce, ale też za granicę. UOKiK przypomina, jakie prawa mają klienci biur podróży.

Wczasy z biurem podróży. O czym warto wiedzieć?

Planując wycieczkę organizowaną przez biuro podróży, najpierw należy sprawdzić organizatora turystyki, np. na stronie https://ewidencja.ufg.pl/ewidencja/obywatel/ksiegi.

Należy też dokładnie przeczytać umowę z biurem podróży. – Zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją przeczytaj i zapoznaj się z załącznikami do niej. Jeśli organizator turystyki nie wywiązuje się z umowy, np. mieszkasz w hotelu niższej kategorii lub nie działa klimatyzacja, złóż reklamację. Zastrzeżenia zgłoś jak najszybciej – najlepiej jeszcze na miejscu, ułatwi to dochodzenie roszczeń. Przedawniają się one po 3 latach –  powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Warto też pamiętać, że organizator wyjazdu może podnieść cenę najpóźniej na trzy tygodnie przed wyjazdem. Ma do tego prawo tylko w trzech przypadkach: gdy podrożeje transport, np. z powodu podwyżek cen paliwa, gdy wzrosną podatki lub opłaty od usług turystycznych, np. lotniskowe, gdy wzrosną kursy walut i ma to bezpośredni wpływ na koszty. Możliwość podwyżki ceny organizator musi wpisać do umowy, inaczej nie może jej zmienić. Jeśli organizator wyjazdu podniesie cenę o więcej niż 8 proc., możesz bez żadnych kosztów odstąpić od umowy.

UOKiK przypomina też, że zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych można bezpłatnie odstąpić od umowy o udział w wycieczce lub wczasach w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. W przypadku szacowania ryzyka kraju destynacji pomocne są informacje dostarczane przez Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych czy Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Źródło: www.uokik.gov.pl