Zamknij

Wakacje 2020. Które kraje otworzą granice? Te kierunki szykują się do sezonu

Nina Czochara
20.05.2020 12:55
Chorwacja
fot. Pixabay

Kolejne kraje stopniowo łagodzą restrykcje i planują otwarcie granic oraz przyjęcie turystów. Jest szansa, że Polacy (najprawdopodobniej od połowy czerwca) będą mogli wyjechać za granicę. Które kierunki otworzą się w tym roku na turystów? Czy będziemy mogli planować wakacje w Chorwacji, Grecji czy Hiszpanii? Co z popularnymi turystycznie destynacjami poza Europą? 

Zanim samoloty z turystami wystartują z lotnisk, kraje muszą podjąć dwie decyzje: o otwarciu granic i zlikwidowaniu obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej każdy kraj Wspólnoty będzie samodzielnie podejmował decyzję o otwarciu granic swojego państwa. W rekomendacjach nie podano żadnych dat, zaznaczono natomiast, jak ważne jest zachowanie ostrożności i przestrzeganie wszelkich środków bezpieczeństwa.

W poniedziałek (18 maja) szefowa resortu rozwoju, Jadwiga Emilewicz, powiedziała, że możliwe jest otwarcie granic Polski po 15 czerwca. Wszystko jednak będzie zależało od dalszego rozwoju epidemii koronawirusa. Jakie są stanowiska innych państw Unii Europejskiej? Które kraje poza Europą planują otworzyć swoje granice dla turystów? Jedno jest pewne, tegoroczne wakacje nie będą wyglądały tak, jak do tej pory. 

Grecja na wakacje: kraj otwarty od lipca?

Grecja planuje przyjąć pierwszych turystów z zagranicy 1 lipca. Minister turystyki Harry Theochari przewiduje utworzenie tak zwanych "korytarzy turystycznych" z krajami, które nie zostały dotknięte pandemią tak mocno, jak większość Europy Zachodniej. 

W połowie maja w Grecji otworzono 500 plaż. Od poniedziałku, 18 maja, można już podróżować po Grecji kontynentalnej i po Krecie, a od 25 maja będzie możliwa podróż między greckimi wyspami.

Wakacje 2020 w Chorwacji: od kiedy?

Chorwacja chce być liderem tegorocznych wakacji w Europie i jako jeden z pierwszych krajów otworzyć granice. Proces ten ma się odbywać stopniowo, od końca maja. Plany nie obejmują na razie polskich turystów.

Chorwacki minister turystyki Gari Cappelli powiedział, że kraj negocjuje dwustronne umowy ze Słowenią, Austrią, Węgrami, Czechami i Słowacją na temat możliwości podróżowania między tymi państwami bez konieczności przechodzenia kwarantanny. Obywatele tego pierwszego państwa będą mogli pojechać do Chorwacji prawdopodobnie już pod koniec maja, pozostałych w połowie czerwca. W kraju otworzono już niektóre hotele, po nich mają zacząć działać kempingi, kwatery prywatne i turystyka żeglarska.

A co z wyjazdami z Polski? Minister turystyki, Gari Capelli, ujawnił, że od chce otworzyć granice dla Polaków od 15 czerwca. Wszystko będzie zależało jednak od sytuacji epidemicznej w naszym kraju. 

Hiszpania: jak będą wyglądały wczasy?

Popularna turystycznie Hiszpania znosi restrykcje w różnych regionach w różnym tempie. W niektórych częściach kraju już od dwóch tygodni mogą na nowo działać hotele, restauracje i bary. Hiszpania w ostatnich dniach zapowiedziała otwarcie granic od 1 lipca. Władze kraju chcą nie tylko przywrócić swobodny ruch turystyczny. Zniesiona zostanie też obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób przybywających z zagranicy. 

Tamtejszy sektor turystyczny ma jednak zaskakujące pomysły na zapewnienie bezpiecznych wakacji turystom. Władze Wysp Kanaryjskich planują wprowadzić nakaz instalowania w telefonach aplikacji, która umożliwiałaby śledzenie turystów od momentu ich wylądowania na lotnisku. Tego typu działanie miałoby zminimalizować ryzyko rozprzestrzenia się koronawirusa. W kilku hiszpańskich gminach pojawił się też plan podziału plażowiczów na grupy wiekowe i wypoczywania w sektorach. 

Zobacz także

Portugalia: powolne odmrażanie turystyki

Granice Portugalii mają pozostać zamknięte co najmniej do 15 czerwca. Otwarcie sezonu plażowego ma z kolei nastąpić 6 czerwca - w najbliższym czasie mają zostać ustalone zasady korzystania z plaż. Na pewno zostaną wprowadzone limity plażowiczów w celu zapewnienia bezpiecznej odległości wypoczywającym. 

W niektórych regionach Portugalii otwierają się już restauracje. Planowanie jest też wznowienia działania hoteli i miejsc noclegowych. 

Włochy: granice otwarte od 3 czerwca

Włoski rząd chce już od 3 czerwca otworzyć granice kraju dla turystów z Unii Europejskiej. W tym punkcie rozporządzenia najważniejsze jest to, że osoby, które przyjadą do Italii, nie będą musiały przejść 14-dniowej kwarantanny. To oznacza otwarcie turystyki tuż przed sezonem letnim. 

Od 18 maja otwarte są włoskie restauracje, bary i muzea, a hotele mają zostać otwarte w czerwcu. Nie zmieniają się jednak najważniejsze środki ochrony przed zakażeniem, czyli obowiązek zachowania odległości co najmniej 1 metra oraz nakładanie maseczki, gdy taki dystans nie jest możliwy. Ze względu na ogromne straty w branży turystycznej z powodu koronawirusa rząd stara się zachęcić Włochów do spędzenia urlopu we własnym kraju.

ZOBACZ TAKŻE: Limity osób na plaży, kontrole i drony. Tak będzie wyglądać lato we Włoszech?

Turcja 2020: obowiązkowe testy na koronawirusa

Turecki minister turystyki, Mehmet Nuri Ersoy, zapowiedział, że hotele zostaną otwarte dla obywateli tureckich od 28 maja. Z kolei turystów z zagranicy hotelarze będą mogli przyjąć już w połowie czerwca. 

Władze Turcji rozpoczęły program certyfikacji obiektów i usług turystycznych, który ma zapewnić pełne bezpieczeństwo turystów i pracowników branży. Ministerstwo zdrowia planuje utworzyć na lotniskach przyjmujących zagranicznych turystów specjalne punkty, gdzie będą przeprowadzane testy na obecność koronawirusa. Od początku czerwca mają być badani wszyscy przyjeżdżający.

Gruzja: wakacje możliwe już w lipcu

Władze Gruzji ogłosiły, że 1 lipca zamierzają otworzyć kraj dla turystów z zagranicy. Najpierw, podobnie jak w innych miejscach, odmrożona zostanie turystyka lokalna - plan zakłada, że stanie się to 15 czerwca.

Gruzja chce się promować jako bezpieczny cel podróży i kraj, który - jak ogłosiła minister gospodarki Natia Turnawa - "odniósł sukcesy w walce z pandemią koronawirusa".

ZOBACZ TAKŻE:

• Kolejki na plażę, maseczki i zalecane parawany. Tak będą wyglądać wczasy nad Bałtykiem?

• Bon turystyczny - dla kogo 1000 zł na wakacje i kiedy trzeba wypełnić wniosek? [WARUNKI, DATA]

___

RadioZET.pl/NC