Zamknij

Wakacje 2021 bez "Słonecznego Pociągu"? Decyzja została podjęta

19.05.2021 13:45
Wakacje 2021 bez "Słonecznego Pociągu"? Decyzja została podjęta
fot. mat.prasowe

W tym sezonie wakacyjnym "Słoneczny Pociąg" po raz kolejny nie zawiezie Polaków nad morze. Koleje Mazowieckie swoją decyzję tłumaczą trwającą pandemią COVID-19 i związanymi z nią ograniczeniami oraz obostrzeniami sanitarnymi.

W ubiegłym roku pisaliśmy o tym, że pierwszy raz od 15 lat nie zostanie uruchomione wakacyjne połączenie. Wszystko oczywiście z powodu trwającej pandemii COVID-19. Wówczas, ze względu na bezpieczeństwo podróżnych, Koleje Mazowieckie postanowiły zrezygnować z akcji. Właśnie pojawiła się informacja, że i w nadchodzącym sezonie letnim "Słoneczny Pociąg" nie zawiezie Polaków nad morze.

"Słoneczny Pociąg" nie zostanie uruchomiony w wakacje 2021

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, trwająca pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia oraz obostrzenia sanitarne spowodowały, że została podjęta decyzja o nieuruchamianiu pociągu "Słoneczny" w tegorocznym sezonie letnim.

To wakacyjne połączenie od początku cieszyło się dużą popularnością wśród podróżnych, m.in. ze względu na brak konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsca. Na podróż można było zdecydować się w ostatniej chwili, kupując bilet. Obecnie, ze względu na pandemię, w środkach transportu publicznego wciąż obowiązują limity związane z liczbą podróżnych, którzy mogą jednocześnie przebywać w pojeździe. Zastosowanie ograniczenia w liczbie przewożonych osób, z uwagi na brak systemu rezerwacji, jest po prostu niemożliwe.

Nie ma również możliwości ograniczenia sprzedaży biletów tylko do jednego kanału (Rozporządzenie WE 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady). Ponadto "Słoneczny Pociąg", w odróżnieniu od pozostałych połączeń uruchamianych przez Koleje Mazowieckie, jest połączeniem komercyjnym, a co za tym idzie, nie jest dofinansowany przez organizatora pasażerskiego transportu kolejowego na Mazowszu.

Trwająca od marca 2020 pandemia znacząco wpłynęła na wynik i sytuację finansową spółki. Wdrożenie pracy i nauki zdalnej przyczyniło się do znacznego spadku liczby przewiezionych pasażerów, a co za tym idzie - spadku przychodów ze sprzedaży biletów. Dlatego też uruchomienie "Słonecznego", przy uwzględnieniu limitów związanych z liczbą podróżnych, wiązałoby się z dodatkowymi kosztami dla spółki, co w obecnej sytuacji, nie ma racjonalnego uzasadnienia.

W związku z tym, a także dbając o bezpieczeństwo i zdrowie podróżnych, spółka Koleje Mazowieckie pojęła decyzję o nieuruchamianiu "Pociągu Słonecznego" w okresie letnim 2021.

RadioZET.pl/mat.prasowe