Zamknij

Wakacje 2021 spędzimy w Polsce. Tylko nieliczni wyjadą za granicę

11.06.2021 12:39
Plaża w Międzyzdrojach - wakacje
fot. Shutterstock

Wakacje 2021 zbliżają się wielki krokami i coraz więcej osób już planuje urlop. Okazuje się, że tylko 18 proc. Polaków chce w tym roku wyjechać na zagraniczne wakacje – tak wynika z raportu Santander Consumer Banku. Zdecydowana większość z nas zamierza w sezonie letnim pozostać w kraju. 

W tym roku, dzięki postępującemu programowi szczepień i zapowiadanym paszportom covidowym, podróżowanie za granice będzie łatwiejsze. Zaszczepieni mogą liczyć na zwolnienie z testu na obecność koronawirusa np. udając się do Chorwacji, Grecji czy Bułgarii. Nie muszą też odbywać kwarantanny po powrocie do kraju. Poluzowanie restrykcji dla podróżujących sprawia, że coraz więcej osób myśli o wyjazdach. 

Wakacje 2021. Co piąty Polak spędzi urlop za granicą

Okazuje się, że 18 proc. ankietowanych planuje wakacje za granicą. Wśród osób, które zadeklarowały, że wybiorą się na urlop do innego państwa przeważają kobiety (23,2 proc. w porównaniu do 12 proc. mężczyzn). Na taki wyjazd częściej decydują się też osoby po 30-stce (32,5 proc.).

–  Długo zapowiadane poluzowanie obostrzeń w sezonie letnim oraz wprowadzenie programu szczepień przeciwko COVID-19 dla wszystkich pełnoletnich Polaków sprawiło, że nabraliśmy ochoty na krajowe i zagraniczne podróże – komentuje Magdalena Grzelak, Rzecznik Prasowy z Santander Consumer Banku.

Większość Polaków chce spędzić urlop w kraju, ale poza miejscem zamieszkania (36,9 proc.). Jest to szansa ożywienie turystyki górskiej i nadmorskiej oraz poprawy sytuacji tamtejszych restauratorów po miesiącach lockdownu. Wakacje w Polsce wybierają najczęściej wybierają młodzi dorośli w wieku 18-29 lat (61,5 proc.). Ta grupa chętnie też udaje się na urlop do rodziny.

Wakacje w domu spędzi co czwarty Polak (23,6 proc.). Z kolei żadnych planów urlopowych nie ma co siódmy ankietowany (14,4 proc.).

Wyniki badania pokazują też, że ci, którzy zdecydują się wyjechać na wakacje, będą przebywać w kameralnym otoczeniu. Większość ankietowanych zadeklarowała, że na miejsce swojego letniego pobytu wybierze prywatną kwaterę lub pensjonat (kolejno 21,4 proc. i 18,6 proc.). Widać więc, że niezależnie od wieku i mimo wprowadzenia szczepień nadal bardziej komfortowo czujemy się wówczas, gdy nie otacza nas tłum innych ludzi.