Zamknij

Wakacje 2021 z dziećmi. Jakie restrykcje obowiązują turystów w Europie?

07.06.2021 12:23
Bułgaria - plaża
fot. Shutterstock

Podróżowanie po Europie w większości przypadków wiąże się z koniecznością przedstawiania negatywnych testów na koronawirusa. Zwykle z tego obowiązku są zwolnione małe dzieci, ale nie ma jednolitych reguł. Co warto wiedzieć przed zaplanowaniem wakacji z dziećmi w najpopularniejszych turystycznie krajach? Oto najnowsza lista pandemicznych obostrzeń. 

Wakacje 2021 zbliżają się wielki krokami. Poszczególne kraje już przyjmują turystów lub przygotowują się do pełnego otwarcia sezonu. W wielu przypadkach, aby zachęcić do przyjazdu, złagodzono przepisy wjazdowe dla podróżujących. Jakie restrykcje obowiązują w popularnych europejskich państwach? 

Chorwacja

Granica wieku jest najwyższa w Chorwacji, gdzie z testów zwolnione są dzieci do 12 roku życia podróżujące z rodzicami lub opiekunami. Ci ostatni muszą spełnić takie wymogi, jak przedstawienie negatywnego wyniku testu antygenowego (nie starszego niż sprzed 48 godz.) lub PCR (wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przybyciem). Zamiast badania można okazać świadectwo szczepień przeciw COVID-19 (musi minąć 14 dni od drugiej dawki) lub test potwierdzający przebycie choroby w ciągu od 180 do 11 dni przed planowanym wjazdem.

Hiszpania

Turyści wybierający się do Hiszpanii muszą przedstawić negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż na 72 godz. przed przyjazdem. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 6 roku życia. Według zapowiedzi hiszpańskiego rządu, od poniedziałku bez konieczności przedstawiania badania będą mogły wjechać osoby, które co najmniej dwa tygodnie wcześniej przyjęły drugą dawkę szczepionki.

Portugalia

W przypadku podróży do Portugalii obowiązują podobne regulacje. Również i w tym kraju nie ma potrzeby wykonywania testu dla dzieci, które nie skończyły 2 lat. Pozostałe osoby muszą przedstawić rezultaty badania wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą.

Bułgaria

W Bułgarii testu nie wymaga się od dzieci, które nie ukończyły 5 lat. Pozostali podróżni muszą przy wjeździe wylegitymować się negatywnym wynikiem badania antygenowego (maksymalnie sprzed 48 godz.) lub PCR (nie starszych niż 72 godz.). Zamiast testu można okazać świadectwo szczepień (druga dawka musi być przyjęta najpóźniej dwa tygodnie przed wjazdem) lub zaświadczenie o przebyciu infekcji.

Włochy i Malta

Przy przekraczaniu granicy Włoch trzeba okazać negatywny wynik testu antygenowego lub PCR sprzed maksymalnie 48 godz. Nie dotyczy to dzieci poniżej 2 roku życia.

Lecąc na Maltę, turyści z Polski muszą jeszcze na lotnisku przedstawić negatywny wynik badania PCR nie starszego niż sprzed 72 godz. Nie dotyczy do dzieci do 5 roku życia.

Cypr

Przy podróży na Cypr z obowiązku przedstawiania wyniku badań zwolnione są dzieci do 12 roku życia. Pozostałe osoby muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego do 72 godz. przed podróżą lub dokument potwierdzający przyjęcie szczepień.

Francja

Europejczycy zaszczepieni jedną z czterech uznanych w Europie szczepionek przeciwko koronawirusowi będą mogli wjechać do Francji bez testu PCR od 9 czerwca. Osobą w pełni zaszczepioną jest osoba, która przyjęła dwie dawki szczepionki na co najmniej 14 dni przed podróżą (4 tygodnie w przypadku szczepionki Janssen).

Obywatele niektórych krajów spoza Europy (m.in. Izraela, Australii i Japonii) będą również mogli przyjeżdżać do Francji. Natomiast pasażerowie przyjeżdżający z Wielkiej Brytanii czy USA nadal będę musieli posiadać negatywny wynik testu PCR lub testu antygenowego.

Albania i Macedonia Północna

Albania i Macedonia Północna to jedne z nielicznych państw świata, do których mieszkańcy Polski mogą wjechać bez konieczności przedstawiania wyniku testu.

Źródło: gov.pl, PAP