Zamknij

Co z wakacjami 2021? "Planowanie urlopu podczas pandemii jest ryzykowne"

07.04.2021 11:29
Wakacje 2021
fot. EN/Gerard/Reporter/East News

Czy można już planować wakacje? Lepiej spędzić urlop w Polsce czy za granicą? Na te pytania odpowiedział Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds szczepień. 

Co z wakacjami 2021? Czy planowanie urlopu w dobie pandemii to dobry pomysł? Coraz więcej osób zadaje sobie to pytanie. Szczególnie teraz, kiedy w Polsce trwa trzecia fala koronawirusa i rząd przedłuża lockdown

Wakacje 2021. "Planowanie jest trudne i ryzykowne"

W Programie 1 Polskiego Radia Michał Dworczyk został zapytany, czy jeśli do lata uda się wyszczepić ponad połowę populacji, to czy w wakacje znikną obostrzenia i zostaną otwarte np. hotele i restauracje.

– Wydaje mi się mało prawdopodobnym, aby do początku wakacji zaszczepić połowę populacji w sposób efektywny, skuteczny, czyli dwiema dawkami – odpowiedział. –Zrobimy wszystko, żeby jak najwięcej Polaków było zaszczepionych, ale jesteśmy uzależnieni od dostaw szczepionek – dodał Dworczyk.

Zaznaczył, że decyzje dotyczące obostrzeń są podejmowane na bieżąco w odniesieniu do aktualnej sytuacji pandemicznej. "Dziś jest za wcześnie, żeby snuć tego rodzaju rozważania – stwierdził Dworczyk.

Pytany, czy Polacy mogą planować w tym roku wakacje i czy raczej powinni planować je w kraju, czy za granicą, opowiedział, że "planowanie podczas pandemii jest trudne i ryzykowne".

Namawiałbym wszystkich, abyśmy cały czas brali pod uwagę, że pandemia nie odeszła od nas – mówił. – Jeżeli mówimy o wakacjach zagranicznych czy dalszych wyjazdach, to proszę brać pod uwagę nie tylko sytuację w Polsce, ale również sytuację w innych krajach, które są potencjalnym celem naszych wyjazdów.

Michał Dworczyk

Jak będą wyglądały wakacje?

Na temat tego, czy pojedziemy w tym roku na urlop i jak mogą wyglądać tegoroczne wakacje, wypowiedział się na wczorajszej konferencji prasowej (6 kwietnia) rzecznik rządu, Piotr Müller. 

– Liczymy na to, że dzięki temu, że bardzo dynamicznie rozpędza się program szczepień oraz że okres maja, czerwca w zeszłym roku pokazał, że ta liczba zakażeń spadała, doprowadzi do tego, że w okresie letnim będą szanse na to, aby w jakimś zakresie wakacje mogły być zrealizowane – powiedział.

Dodał, że to, czy to będzie w pełnym zakresie, tak jak to było dwa lata temu, "w tej chwili nikt tego z pełną odpowiedzialnością nie powie".

Źródło: PAP