Zamknij

Czy warto planować jesienią zagraniczne wakacje? MSZ podało swoje stanowisko

27.08.2021 10:37
Włochy - plaża
fot. Shutterstock

W tegorocznym sezonie wakacyjnym wielu Polaków wyjechało na zagraniczny urlop. Część osób, chcąc uciec od tłumu turystów, planuje wyjazd dopiero jesienią. Czy podróż w tym czasie, biorąc pod uwagę zeszłoroczny wzrost zakażeń, to dobry pomysł? Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zmienia swojego stanowiska w tej sprawie. 

Pomimo postępującego programu szczepień pandemia nie ustaje i wciąż stanowi duże zagrożenie na całym świecie. Część europejskich krajów, w obawie przed nadchodzącą kolejną falą koronawirusa, już zaostrza restrykcje dla podróżujących. Kolejne państwa wymagają certyfikatów covidowych przed wejściem do lokali gastronomicznych, instytucji kultury, a nawet hoteli. Czy biorąc pod uwagę duży wzrost zakażeń jesienią 2020 roku, lepiej odpuścić sobie urlop w tym roku? Znamy stanowisko MSZ. 

Wakacje jesienią. MSZ apeluje o unikanie podróży 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadal odradza podróże zagraniczne, które nie są konieczne.

– W związku z trudną i dynamiczną sytuacją epidemiczną COVID-19 na świecie spowodowaną utrzymującą się na wysokim poziomie liczbą zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 oraz jego nowymi wariantami MSZ od dłuższego czasu apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne –  poinformowało portal "Onet" Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

W komunikacie dodali, że "podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych".

Kwarantanna po powrocie do Polski: kto jest zwolniony?

Resort podaje również na swojej stronie, że przed zaplanowaniem podróży warto posiadać zaświadczenie o zaszczepieniu się przeciwko Covid-19. "Jeżeli zdecydujesz się na wyjazd – pamiętaj, aby się koniecznie zaszczepić! Tylko w ten sposób unikniesz kwarantanny wjazdowej, niezależnie czy wracasz z UE, czy spoza Strefy Schengen" – czytamy w komunikacie. 

Warto przypomnieć, że obowiązkowej kwarantannie po powrocie z zagranicy do Polski nie podlegają również osoby przekraczające granicę w ramach niektórych czynności zawodowych (jak załogi samolotów, kierowcy transportowi), czy dyplomaci, żołnierze itp. 

Kwarantanna nie obowiązuje także dzieci do 12 roku życia, podróżujących pod opieką zaszczepionych dorosłych lub posiadających negatywny wynik testu wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy.

Źródło: gov.pl, Onet