Zamknij

Europa otwiera się na turystów i rozpoczyna sezon. Jakie restrykcje obowiązują?

14.05.2021 09:21
Portugalia - plaże
fot. Shutterstock

Europa powoli rozpoczyna sezon turystyczny. Grecja już od dzisiaj luzuje restrykcje i przyjmuje turystów z zagranicy. Włochy w ten weekend otwierają większość plaż. W Portugalii znów zaczną działać parki wodne. Do podróżowania po Europie nadal potrzebne są testy na Covid-19, chociaż wiele krajów, w tym m.in. Chorwacja, Grecja, Cypr i Czarnogóra, nie wymagają ich od osób zaszczepionych. Jak obostrzenia obowiązują w popularnych turystycznie kierunkach? 

Wakacje 2021 zbliżają się wielkimi krokami. Coraz więcej europejskich krajów już rusza z sezonem lub przygotowuje się do jego otwarcia, licząc na ożywienie branży turystycznej, która bardzo mocno ucierpiała na skutek pandemii. Chociaż obostrzenia są stopniowo luzowane, część restrykcji nadal obowiązuje. O czym powinni pamiętać turyści planujący zagraniczne wakacje w Europie? 

Grecja czeka na turystów od 14 maja

"Polscy turyści już od 19 kwietnia mogą wjeżdżać do Grecji, ale od 14 maja będzie to łatwiejsze, gdyż otwieramy cały sektor turystyczny i do tego czasu zniesiona zostanie znaczna część restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19" – już wcześniej zapowiedział minister turystyki Grecji, Haris Theoharis.

Szef greckiego resortu ogłosił, że od piątku (14 maja) zostają otwarte wszystkie plaże, lotniska, muzea, bary, restauracje, hotele i campingi. Zniesiono także ograniczenia w poruszaniu się pomiędzy regionami Grecji. Zarówno w zamkniętej, jak i otwartej przestrzeni publicznej nadal obowiązuje noszenie maseczki. Twarzy nie trzeba jednak zakrywać na plażach.

Turyści z Polski, by wjechać do Grecji, muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa przeprowadzonego nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które przeszły pełen cykl szczepień przeciwko Covid-19 (zastrzyk musi być wykonany najpóźniej dwa tygodnie przed podróżą). Zaszczepienie trzeba potwierdzić odpowiednim dokumentem. 

Włochy rozpoczyna sezon plażowy

We Włoszech w weekend zostaną otwarte plaże w większości regionów kraju. Od soboty będzie można wypoczywać na plażach Ligurii, Toskanii i Apulii. Od niedzieli będą czynne plaże na Sycylii. Nadmorskie kąpieliska w innych regionach już działają albo będą niedługo uruchamiane. Większość regionów Włoch należy obecnie do żółtej strefy ograniczeń epidemicznych. Działają w nich sklepy oraz ogródki kawiarniane i restauracyjne. Wciąż obowiązuje jednak trwająca od godz. 22 do 5 rano godzina policyjna.

Turyści z Polski przybywający do Włoch muszą przedstawić negatywny wynik testu antygenowego lub PCR. Dodatkowo trzeba przejść obowiązkową pięciodniową kwarantannę zakończoną kolejnym testem. Te zasady obowiązują jednak tylko do soboty. Oczekuje się, że Włochy wkrótce zniosą obowiązek kwarantanny dla turystów z Unii Europejskiej. Będzie to jednak dotyczyło osób, które będą mieć negatywny wynik testu, zaświadczenie o szczepieniu lub przechorowaniu Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Podróże do Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry

Podróżując do Chorwacji, mieszkańcy większości krajów UE, w tym i Polski, muszą mieć ze sobą negatywny wynik testu typu PCR lub niektórych testów antygenowych, nie starszy niż sprzed 48 godzin. Badanie można też wykonać bezpośrednio po przyjeździe. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które przeszły pełne szczepienie lub przechorowały infekcję, co również trzeba potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem. Badania nie muszą także przechodzić podróżujące z rodzicami dzieci poniżej siódmego roku życia. Podobne zasady obowiązują Polaków przy wjeździe do Słowenii i Czarnogóry.

Portugalia otwiera parki wodne

Rząd Portugalii wydał w czwartek zgodę na otwarcie parków wodnych i innych parków rozrywki. Ogłoszono też nowe zasady korzystania z kąpielisk. Podwyższono w nich m.in. minimalną karę za brak maseczki na plaży, gdy nie zachowuje się półtorametrowej odległości od innych osób. W Portugalii działają ogródki gastronomiczne i muzea.

Do kontynentalnej części tego kraju osoby z Polski mogą się udać jedynie z uzasadnionych powodów, którymi nie są wyjazdy turystyczne. Urlopowicze z Polski mogą się jednak wybrać na leżące na Atlantyku Azory i Maderę. Lecąc na ten pierwszy archipelag, trzeba przygotować negatywny wynik testu. Udając się na Maderę, też trzeba mieć wynik badania, ale można je również wykonać już po przylocie, z jego okazania zwalnia także zaświadczenie potwierdzające szczepienie lub przechorowanie Covid-19.

Wakacje na Cyprze z testem

Przed wejściem na pokład samolotu na Cypr również trzeba wylegitymować się negatywnym wynikiem testu PCR przeprowadzonego nie wcześniej niż 72 godz. przed rozpoczęciem podróży. Badanie trzeba powtórzyć po przylocie na wyspę. Od poniedziałku 10 maja z tego obowiązku zwolnieni są urlopowicze, którzy najpóźniej na dwa tygodnie przed podróżą zakończą cykl szczepień przeciwko Covid-19. Cypr akceptuje zaświadczenia turystów, którzy przyjęli jedną ze szczepionek zaaprobowanych przez EMA lub rosyjskiego Sputnika V.

Hiszpanii i Francja tylko z testem

Podróżując z Polski do Hiszpanii lub Francji, nadal trzeba mieć negatywny wynik badania, z posiadania którego nie zwalnia szczepienie. Dodatkowo, podobnie jak przy przekraczaniu większości europejskich granic, trzeba wypełnić odpowiednie oświadczenia i formularze.

Podróż do Albanii bez restrykcji

Albania jest jednym z nielicznych państw świata, do którego mieszkańcy Polski mogą wjechać bez konieczności przedstawiania wyniku badania czy przechodzenia kwarantanny. Podobnie jest przy podróżach do Macedonii Północnej, a z krajów pozaeuropejskich - Meksyku, Dominikany i Kostaryki.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadal apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Źródło: PAP, gov.pl