Zamknij

Grecja i Portugalia luzują przepisy wjazdowe na wakacje. Skorzystają rodziny z dziećmi

21.06.2021 09:41
Grecja - plaża
fot. Shutterstock

Popularne europejskie kraje łagodzą restrykcje dla turystów. Władze Grecji ogłosiły, że dzieci do 12 roku życia nie muszą już okazywać negatywnego wyniku testu na Covid-19, aby uniknąć kwarantanny. Takie same zmiany w przepisach wprowadziła Portugalia. To bardzo dobra wiadomość dla osób planujących rodzinne wakacje z dziećmi. 

Wakacje 2021 rozpoczną się już niedługo. Wiele osób ma już plany urlopowe lub dopiero planuje wyjazd za granicę. Popularne kraje w Europie, chcąc zachęcić do przyjazdu i ożywić branżę turystyczną, stopniowo łagodzą obostrzenia pandemiczne. 

Dobre informacje przekazały w ostatnich dniach władze Grecji i Portugalii. Podróżowanie do tych państw będzie łatwiejsze dla najmłodszych turystów.  

Grecja. Dzieci do 12 lat wjadą bez testu

Przypomnijmy, że Grecja w miniony weekend wprowadziła łagodniejsze zasady wjazdu. Od 19 czerwca można wjeżdżać na teren tego kraju na podstawie negatywnego wyniku testu antygenowego. To duże ułatwienie i oszczędność dla turystów - test antygenowy jest o wiele tańszy i szybszy do wykonania w porównaniu z badaniem molekularnym wykonywanym metodą RT-PCR.

Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Teraz Grecja ogłosiła, że dzieci do 12 roku życia nie będą musiały przedstawiać negatywnego wyniku testu, aby ominąć kwarantannę. Do tej pory z obowiązkowych testów były zwolnione dzieci do 6 lat. 

Warto dodać, że tak jak dotychczas do Grecji bez restrykcji mogą wjechać osoby zaszczepione pełną dawką szczepionki (jeśli od jej podania minęło 14 dni). Władze przypominają jednocześnie, że przed podróżą należy wypełnić formularz PLF (Passenger Locator Form). Po jego uzupełnieniu wygenerowany zostanie kod QR, który trzeba okazać przy przekraczaniu granicy z Grecją. 

Portugalia luzuje przepisy dla turystów

Duże ułatwienie dla podróżujących rodzin z dziećmi wprowadziła Portugalia. Władze tego kraju również zwolniły dzieci do 12 roku życia z obowiązkowych testów na Covid-19 przed wjazdem (wcześniej przepis ten dotyczył dzieci do 2 lat).

Oprócz tego w najnowszym rozporządzeniu wydłużono termin ważności testu antygenowego, który teraz możne zostać wykonany do 48 godzin przed podróżą (do tej pory były to 24 godziny).

Jak czytamy na stronie polskiego MSZ, aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące wjazdu na terytorium Portugalii kontynentalnej nie przewidują zwolnienia osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 lub osób, które przebyły COVID-19, z konieczności okazania negatywnego wyniku testu RT-PCR.

Źródło: travel.gov.gr, rp.pl, fly4free.pl