Zamknij

Grecja rusza z sezonem plażowym. Jakie restrykcje obowiązują turystów?

13.05.2021 12:06
Grecja plaże
fot. Shutterstock

Grecja już od 14 maja otwiera się na turystów z zagranicy. Wraz z przyjazdem pierwszych gości otwarte zostaną plaże. Wczasowicze muszą jednak pamiętać o obowiązujących obostrzeniach pandemicznych. Jakie zmiany czekają nas w wakacje 2021? 

Już w minionym tygodniu grecki minister turystyki, Haris Theoharis, zapowiedział, że już w połowie maja zostanie otwarty sektor turystyczny i planowanie jest zniesienie znacznej części restrykcji, dzięki czemu wjazd do tego kraju będzie jeszcze łatwiejszy. 

Theoharis zapewnił, że Grecja, w porównaniu z resztą Europy, bardzo dobrze poradziła sobie z epidemią i choć jej trzecia fala była dotkliwa, to od kilku tygodni liczba zakażeń szybko spada. Jakie ograniczenia wciąż obowiązują w kraju?

Grecja otwiera plaże. Jakie restrykcje w wakacje 2021?

W Grecji dystans społeczny obowiązuje niezmiennie od ponad roku. Dotyczy to nie tylko spacerów po mieście, ale również plaż. W tym sezonie minimalny odstęp między plażowymi leżakami musi wynosić 4 metry. Sprzęty muszą być dodatkowo regularnie dezynfekowane.

Do 15 maja otwarte mają być wszystkie lotniska, muzea i zostaną zniesione ograniczenia w poruszaniu się pomiędzy regionami. Oprócz tego działalność wznowią bary, restauracje, hotele i campingi.

Obsługa hotelowa i pracownicy restauracji muszą nosić maseczki i poddawać się testom na koronawirusa – tu nic się nie zmienia. Warto jednak pamiętać o tym, że w barach na plaży zabroniono odtwarzania muzyki. Ma to służyć powstrzymaniu gości przed śpiewaniem i podnoszeniem głosu, a tym samym ma zmniejszyć ryzyko emisji koronawirusa. Zakaz dotyczący muzyki obejmuje również pozostałe lokale gastronomiczne, w tym m.in. otwarte od kilku tygodni kawiarnie.

W Grecji wciąż trzeba będzie nosić maseczki – zarówno na ulicach, jak w pomieszczeniach. Nie będzie to jednak konieczne na plaży.

Wakacje 2021 w Grecji bez kwarantanny?

Zanim Grecja podjęła decyzję o odmrożeniu branży turystycznej, najpierw zniesiono obowiązkową kwarantannę po przyjeździe do kraju. Dotyczy to jednak tylko osób, które są w pełni zaszczepione, przechorowały już Covid-19 lub uzyskały negatywny wynik testu na  koronawirusa nie wcześniej niż 72 godziny przed lotem. 

Minister turystyki przypomniał, że wjeżdżający muszą wypełnić specjalny formularz Passenger Locator Form z danymi kontaktowymi. Dodał, że na granicy są przeprowadzane losowe testy.