Zamknij

Grecja otwiera się na turystów z Polski. Od 14 maja wyjazd na wakacje będzie łatwiejszy

07.05.2021 09:32
Grecja - plaża
fot. Shutterstock

O wakacjach w Grecji myśli coraz więcej osób. Chociaż polscy turyści już od 19 kwietnia mogą wjeżdżać do tego kraju, od 14 maja będzie to jeszcze łatwiejsze. "Otwieramy cały sektor turystyczny i do tego czasu zniesiona zostanie znaczna część restrykcji w związku z epidemią" – powiedział minister turystyki Grecji, Haris Theoharis, przebywający z wizytą w Polsce. Co dokładnie się zmieni?

Grecja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Według ministerstwa turystyki co roku z naszego kraju przyjeżdża do Grecji  ponad milion odwiedzających, co sprawia, że jesteśmy na piątym miejscu, jeśli chodzi o liczbę turystów.

Okazuje się, że już niedługo wjazd do Grecji będzie zdecydowanie łatwiejszy. Tamtejszy rząd jest gotowy na przyjęcie turystów, a od połowy maja zapowiada znaczne łagodzenie obowiązujących restrykcji. 

Grecja 2021. Od 14 maja łagodzenie restrykcji 

Grecki minister turystyki Haris Theoharis przyjechał do Polski, m.in. by spotkać się z przedstawicielami polskiego rządu i branży turystycznej. Chodzi o wyjaśnienie zasad wjazdu i systemu obostrzeń obowiązujących w Grecji w związku z pandemią Covid-19 oraz koordynację działań, by polscy turyści mogli bez problemu odwiedzać ten kraj.

– Polscy turyści już od 19 kwietnia mogą wjeżdżać do Grecji, ale od 14 maja będzie to łatwiejsze, gdyż otwieramy cały sektor turystyczny i do tego czasu zniesiona zostanie znaczna część restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią COVID –  powiedział Haris Theoharis.

Jakie restrykcje w Grecji zostaną zniesione? Jak zapowiada minister turystyki, otwarte będą wówczas już wszystkie lotniska, plaże, muzea, zniesione zostaną również ograniczenia w poruszaniu się pomiędzy regionami. Oprócz tego działalność wznowią bary, restauracje, hotele i campingi.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa nadal będą jednak obowiązywały reguły dotyczące np. liczby gości w restauracji czy członków oprowadzanych wycieczek.

Wciąż trzeba będzie też nosić maseczki - zarówno na ulicach, jak w pomieszczeniach. Nie będzie to jednak konieczne na plaży.

Wakacje w Grecji. Co z kwarantanną?

Jeśli chodzi o wjazd do Grecji, to jest on możliwy bez kwarantanny dla osób, które zostały w pełni zaszczepione i mają zaświadczenie w języku angielskim, już przechorowały Covid-19 albo przedstawią negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Dzieci poniżej piątego roku życia nie muszą wykonywać testów.

Minister turystyki przypomniał, że wjeżdżający muszą wypełnić specjalny formularz Passenger Locator Form z danymi kontaktowymi. Podkreślił, że na granicy są przeprowadzane losowe testy.

Haris Theoharis zapewnił, że Grecja w porównaniu z resztą Europy, bardzo dobrze poradziła sobie z epidemią i choć jej trzecia fala była dotkliwa, to od kilku tygodni liczba zakażeń szybko spada. "Zakładamy, że w maju będzie ich bardzo mało, również dlatego, iż szybko postępuje u nas program szczepień" –  powiedział. 

Według greckiego ministra Polacy przybywający do Grecji nie potrzebują dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego na wypadek zarażenia koronawirusem - wystarczy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

–  Jeśli konieczna będzie kwarantanna, nie trzeba będzie płacić za hotel, a jeśli ktoś zachoruje, będzie mógł skorzystać z greckiego systemu opieki zdrowotnej bez opłat – zapewnił.

Radio ZET/ gov.pl, PAP