Zamknij

Większość Polaków spędzi wakacje w kraju. Hotele i pensjonaty czeka turystyczny najazd

03.03.2021 13:39
Plaża Hel
fot. Shutterstock

Blisko połowa Polaków planuje w tym roku wyjazd urlopowy. Ponad jedna trzecia rodaków chce wyjechać za granicę. Prawie dwa razy tyle zamierza spędzić wakacje w Polsce. To oznacza, że hotele i pensjonaty w naszym kraju powinny przygotować się na szturm, a tym samym nadrobienie pandemicznych strat. 

Chociaż sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie wciąż mocno ogranicza podróże, wiele osób już myśli o wakacjach. Jak wynika z najnowszego badania opinii społecznej, przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland, 48,3 proc. Polaków planuje w tym roku wyjazd na urlop wypoczynkowy. Około 29,9 proc. ankietowanych nie ma tego w planach, a 21,9 proc. obecnie jeszcze nie zna odpowiedzi na to pytanie. 

Prawie 50 proc. Polaków wyjedzie w tym roku na urlop

Blisko połowa Polaków planuje w tym roku wyjazd na wakacje. Głównie są to osoby w wieku 18-35 lat, z wyższym wykształceniem i zarabiające 6-7 tys. zł, z miast liczących 200-499 tys. ludności. Ponad jedna trzecia rodaków planujących tego typu aktywność zamierza udać się za granicę. Prawie dwa razy tyle chce zostać w Polsce. 

Z badania wynika, że więcej kobiet niż mężczyzn zamierza w tym roku podróżować. Różnica jest jednak niewielka. Wynosi zaledwie 4,5 proc. Wyjazdy planują głównie osoby w dwóch grupach wiekowych, tj. od 18 do 22 lat i od 23 do 35 lat – odpowiednio 55,3 proc. i 54,3 proc. Natomiast najrzadziej deklarują to Polacy mający 56-80 lat – 35,2 proc. Z kolei patrząc na miesięczne dochody netto, widać, że najczęściej wyjazd urlopowy zapowiadają ankietowani zarabiający od 6 do blisko 7 tys. zł – 63,1 proc. Na drugim końcu zestawienia są badani osiągający mniej niż 1 tys. zł netto miesięcznie – 28,5 proc.

– Ewidentnie osiągany dochód jest głównym czynnikiem decydującym o wyjeździe na wakacje. Oczywiście są osoby, które zapożyczają się, żeby móc podróżować. Jednak obecnie ludzie patrzą nie tylko na to, ile mają pieniędzy na koncie w danym momencie. Coraz częściej biorą również pod uwagę, co może zdarzyć się w przyszłości – komentuje ekonomista Marek Zuber.

Wyjazdy zapowiadają przede wszystkim osoby z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. i co najmniej 500 tys. mieszkańców – odpowiednio 53,4 proc. i 52 proc. Najrzadziej planują wycieczki Polacy mieszkający na wsiach i w miejscowościach mających do 5 tys. ludności – 38,7 proc. Najwięcej deklaracji dot. podróży jest w woj. dolnośląskim i kujawsko-pomorskim – 60,8 proc. i 53,3 proc.

Ponadto badanie wykazało, że w grupie Polaków planujących wyjazdy 31,7 proc. osób wybiera się na urlop za granicą. Z kolei 61,8 proc. respondentów zamierza wypoczywać w kraju. Tylko 6,5 proc. ankietowanych jest niezdecydowanych.

– W przypadku celu podróży większe znaczenie mają kwestie epidemiczne niż finansowe. W czasie pandemii większość Polaków jednak bezpieczniej czuje się we własnym kraju, chociaż niemal na całym świecie ma dostęp do usług medycznych. Ludzie chcą przede wszystkim uniknąć niepotrzebnych problemów na lotniskach i przejściach granicznych w przypadku ewentualnych zakażeń – stwierdza Marek Zuber.

Zobacz także

Polacy planują też zagraniczne wakacje

Zagraniczne podróże częściej zapowiadają mężczyźni niż kobiety. Różnica wynosi 6,3 proc. Dalsze wyjazdy wskazują głównie ankietowani mający od 18 do 22 lat – 42,9 proc. Najczęściej podróże do innych krajów planują też Polacy z miast, w których żyje 200-499 tys. ludności – 38,1 proc. I co ciekawe, jedynie wśród mieszkańców województwa pomorskiego przeważają deklaracje o urlopie za granicą nad tymi dot. wypoczynku w Polsce – 53,5 proc. do 46,5 proc.

– Kluczowe znaczenie może mieć świadomość konsekwencji dalekiego wyjazdu w sytuacji ryzyka zakażeniem koronawirusem. Osoby młode i mniej wykształcone mogą nie brać tak bardzo pod uwagę ewentualnych zagrożeń, jak ludzie starsi i bardziej doświadczeni życiowo – uważa Marek Zuber.

Do tego można dodać, że urlop w kraju planują głównie osoby w wieku 56-80 lat – 79,6 proc., zarabiające od 1 do blisko 3 tys. zł – 73 proc., z miejscowości liczących 100-199 tys. mieszkańców – 64,2 proc. Najwięcej takich deklaracji jest w woj. opolskim – 88,8 proc.

Badanie zostało przeprowadzone w 2. i 3. tygodniu lutego 2021 roku, przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla sieci portali miejskich Twoje-Miasto.pl. Wzięło w nim udział 1026 Polaków w wieku 18-80 lat. Próba była reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, wykształcenia oraz regionu.

Źródło: Materiały prasowe MondayNews