Zamknij

"Polakom zdarzało się przekroczyć granice poprawnego zachowania". Policja podsumowuje wakacje

01.09.2021 11:21
"Polakom zdarzało się przekroczyć granice poprawnego zachowania". Policja podsumowuje wakacje
fot. East News

"Naszym rodakom zdarzało się dość często, zapewne pod wpływem chorwackich trunków i słońca, przekroczyć granice poprawnego zachowania" – tak polska policja podsumowuje dwumiesięczną współpracę międzynarodową w ramach "bezpiecznego sezonu turystycznego 2021". Funkcjonariusze z Polski dbali o bezpieczeństwo rodaków na wybrzeżach Adriatyku, a także Morza Czarnego. 

Jak przekazał w rozmowie z PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka, chorwackie wybrzeża należą w trakcie wakacji do najpopularniejszych miejsc Polaków, których z roku na rok przybywa nad Adriatykiem.

– Nie oszacowano jeszcze łącznej liczby Polaków, którzy w bieżącym roku postanowili w tym kraju spędzić wakacje, bo wszak sezon jeszcze całkowicie nie zakończył się, jednak już można stwierdzić, że prawdopodobnie padnie kolejny rekord – zaznaczył inspektor.

Wakacje 2021. Polscy policjanci pomagali rodakom za granicą

Rzecznik KGP dodał, że polsko-chorwackie patrole na wybrzeżu Adriatyku stały się już niemal stałym elementem sezonu wakacyjnego. Przekazał jednocześnie, że w tym roku Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji skierowało ósemkę polskich policjantów, którzy służbę pełnili przez dwa wakacyjne miesiące w czterech najbardziej obleganych regionach Chorwacji.

– Co prawda, nie odnotowano poważniejszych zdarzeń z udziałem polskich obywateli, jednak naszym rodakom zdarzało się dość często, zapewne pod wpływem chorwackich trunków i słońca, przekroczyć granice poprawnego zachowania, co wymagało interwencji – przekazał Mariusz Ciarka

Dodał, że co do zasady policjanci, spotykali się z bardzo życzliwym przyjęciem, zarówno ze strony Chorwatów, jak i naszych rodaków.

Inspektor poinformował również, że z roku na rok rośnie zainteresowanie Polaków spędzeniem wakacji na słonecznych wybrzeżach Morza Czarnego. "Stąd też w sierpniu br. na zaproszenie strony bułgarskiej na terenie Słonecznego Brzegu służbę pełniło dwóch polskich policjantów"– podkreślił.

– Policjanci stwierdzili, że ogólnie nie odnotowali problemów z udziałem obywateli polskich, jednak – co podkreślili – poziom drobnej przestępczości w tym kurorcie jest dość wysoki. Zaobserwowali też dość specyficzne podejście do przepisów ruchu drogowego, które jak to określili, stosowane są dość wybiórczo – zaznaczył.

W podsumowaniu rzecznik KGP przekazał, że pomimo trudności wynikających z panującej pandemii sezon turystyczny należy zaliczyć do bezpiecznych.

Źródło: PAP (Bartłomiej Figaj)