Zamknij

Trendy turystyczne wakacji 2021. Co najczęściej wyszukiwali Polacy?

31.08.2021 14:27
Turyści w Polsce
fot. Shutterstock

Sezon wakacyjny 2021 dobiega końca. Okazuje się, że w porównaniu do ubiegłego roku mocno zmieniły się trendy turystyczne Polaków. Co najczęściej wyszukiwaliśmy i jakie kierunki cieszyły się największą popularnością? 

Prawie półtora roku od wybuchu pandemii Polacy coraz chętniej wracają do podróży. Oprócz tego coraz mniej obawiają się pobytu w hotelach i coraz częściej wybierają zagraniczne kierunki na urlop. Z analizy wewnętrznych danych Google'a dotyczących najczęściej wyszukiwanych haseł wynika, że mocno zmieniły nasze preferencje wakacyjne. 

Wakacje 2021. Zamiast agroturystyki wybieraliśmy hotele

Rok wcześniej to agroturystyka cieszyła się największym zainteresowaniem wśród haseł wpisywanych przez użytkowników do polskiej wersji wyszukiwarki Google. Hasło "agroturystyka" pod kątem wyszukiwań odnotowało wzrost o 32 proc. w porównaniu do roku 2019. Podobnie jak w przypadku campingów, gdzie liczba wyszukiwań wzrosła o 46 proc. w porównaniu do roku 2019 – wynika z wewnętrznych danych Google.

– Jak wynika z analizy przeprowadzonej w ostatnich dniach sierpnia bieżącego roku trend fascynacji agroturystyką i kamperami z zeszłego roku nadal z nami pozostał, jednak rok do roku obie kategorie odnotowały delikatne spadki w kontekście wyszukiwania. Tu odpowiednio 9 proc. oraz 7 proc. za lipiec rok do roku – powiedział PAP Jacek Bisiński, Travel Consultant w Google.

Natomiast pod względem wyszukiwań w lipcu bieżącego roku do łask wróciły hotele.

– Zainteresowanie hotelami w Polsce zdecydowanie wykazuje największą dynamikę wzrostu wśród pozostałych typów zakwaterowania, prawie 30 proc. lipiec rok do roku – wyjaśnił Jacek Bisiński.

Grecja liderem wśród kierunków zagranicznych 

Jak pokazują kolejne dane, Polacy jeszcze chętniej wyszukiwali krajowych kierunków - porównując lipiec 2021 do maja 2021. Obecnie wyszukiwania haseł podróżniczych dotyczących Polski stanowią 77 proc. wyszukiwań, a w maju było to 69 proc.

W przypadku podróży lotniczych za granicę nowym liderem w lipcu została Grecja, detronizując Włochy, które spadły na 5. pozycję w porównaniu do maja 2021. Nadal chętnie szukamy podróży lotniczych do Chorwacji, Turcji oraz Hiszpanii.

–  Coraz mniej popularnymi hasłami są natomiast frazy związane z domkami letniskowymi (np. domki na kaszubach, domek w bieszczadach) czy też hasła związane z polami kempingowymi (np. pole namiotowe, camping mazury) – podsumował Bisiński.

Źródło: PAP (Agnieszka Gorczyca)