Zamknij

Zaszczepieni turyści unikną testów i kwarantanny. Jest porozumienie

11.06.2021 16:01
Pasażerowie na lotnisku
fot. Shutterstock

Podróże po Europie w te wakacje będą łatwiejsze. Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej doszli do porozumienia w sprawie ułatwień dla turystów podczas wakacji – poinformowała portugalska prezydencja w Radzie UE. Udogodnienia mają pozwolić osobom w pełni zaszczepionym uniknąć testów lub kwarantanny.

Postępujący program szczepień w Europie daje nadzieję na powrót do normalności i swobodnego podróżowania. Unia Europejska już pracuje nad rozwiązaniami, które mają ułatwić turystom bezpieczne przemieszczanie się po krajach Wspólnoty, a zarazem pozwolić na ożywienie branży turystycznej, która bardzo mocno ucierpiała na skutek pandemii. 

Podróże po UE. Ułatwienia dla zaszczepionych

– Stali przedstawiciele UE właśnie zatwierdzili zaktualizowane zalecenie Rady w sprawie ograniczeń w swobodnym przepływie. (...) Państwa członkowskie wykazały szeroki konsensus w sprawie odpowiedzialnego przywrócenia swobodnego przepływu – przekazała prezydencja Portugalii na Twitterze.

Główny punkt porozumienia, które nie jest jeszcze wiążące, to pozwolenie w pełni zaszczepionym turystom, 14 dni po przyjęciu ostatniej dawki, na podróże bez konieczności wykonywania testów lub kwarantanny.

Ograniczenia dla innych podróżnych powinny opierać się na stopniu, w jakim kraj, z którego pochodzą, opanował rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Paszporty covidowe w UE od 1 lipca

Podróże po krajach Unii Europejskiej mają być ułatwione od 1 lipca. Wszystko za sprawą unijnych certyfikatów COVID, nazywanych paszportami covidowymi. Mają one przyczynić się do stopniowego znoszenia restrykcji na terenie UE i ułatwiać swobodne przemieszczanie się. 

Paszport covidowy jest dowodem na to, że dana osoba przechorowała COVID-19, została zaszczepiona przeciwko COVID-19 lub ma negatywny wynik testu na koronawirusa. Dokument ten, oprócz naszych danych osobowych, będzie zawierał kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice.

W Polsce unijny certyfikat COVID można już pobierać przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Po 25 czerwca będzie też dostępny w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel.

RadioZET.pl/PAP