Zamknij

Selfie z Instagrama zdradza, gdzie Polacy odpoczywają. Niektóre miejsca zaskakują

Redakcja
07.08.2018 12:25
Zdjęcie z wakacji
fot. Shutterstock

Okazuje się, że w czerwcu i lipcu tego roku na Instagramie opublikowano ponad 83 tys. zdjęć z hasztagiem #wakacje. "Gazeta Wyborcza" sprawdziła, które miejsca są najchętniej fotografowane przez Polaków na urlopie. Niektóre z nich mogą zaskoczyć.

Do przeprowadzenia tej analizy wybrano hasztag #wakacje, ponieważ jest to najpopularniejsze polskie słowo kojarzące się z wypoczynkiem - użyto go łącznie ponad 2 mln razy. Poza tym słowo to nie występuje w żadnym innym języku. Jest dużo bardziej popularne niż #urlop (którym według "GW" zostało oznaczonych ok. 470 tys. zdjęć) oraz #wypoczynek (ok. 86 tys. zdjęć). 

Polacy najchętniej wybierają morze i góry

Nie jest zaskoczeniem, że w wakacje oblegane są nadmorskie kurorty i górskie miejscowości. Numerem jeden jest Trójmiasto, gdzie najczęściej robimy selfie przy fontannie Neptuna, Europejskim Centrum Solidarności, parku Oliwskim i w sercu Sopotu. Oprócz tego nasi rodacy chętnie tagują takie miejscowości, jak Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Łeba, Władysławowo, Jastarnia czy Hel.

Najgorętsze miejscówki są także na południu kraju. W górach rekordy popularności na Instagramie biją: Zakopane, Karpacz, Krynica-Zdrój i Bukowina Tatrzańska. Jeździmy i chętnie fotografujemy również Bieszczady. 

Zobacz także

Zator, fokarium i Jasna Góra?

Ale oprócz popularnych atrakcji turystycznych, w czerwcu i lipcu na mapie popularnych miejsc na wakacyjne selfie, pojawiły się i takie, na które turyści jeszcze kilka lat temu nie zwracali uwagi. Przykładem jest Zator, który przyciąga niezwykle popularnym w ostatnich latach parkiem rozrywki Energylandia. 

Popularne stały się też takie miejsca jak aquapark z rekinami w Redzie, fokarium w Sarbsku niedaleko Łeby, Szymbark na Kaszubach czy Inwałd w rejonie Wadowic z parkiem miniatur. Sporym zaskoczeniem wśród popularnych zdjęć na Instagramie są te z Uniejowa, czyli najmłodszego uzdrowiska w Polsce. 

Gdzie jeszcze na wakacjach są aktywni instagramowicze z Polski? W Świebodzinie, gdzie stoi ogromna figura Chrystusa, w Malborku, gdzie sztandarową atrakcją jest zamek krzyżacki oraz na Jasnej Górze, do której co roku ciągną piesze pielgrzymki.

Kiedy najczęściej wrzucamy zdjęcia na Instagrama?

Ciekawe są też wyniki analizy dotyczącej tego kiedy Polacy znajdują najwięcej czasu na Instagrama. Okazuje się, że w Polsce posty najczęściej wrzucamy w niedzielę (pewnie na podsumowanie weekendu), a najrzadziej w czwartek. A gdy spojrzymy na rozkład godzinowy, okazuje się, że najbardziej aktywni jesteśmy między godz. 19 a 20. Nieco słabszy jest szczyt poranny - w godzinach 10-11. 

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC