Zamknij

Planujesz wakacje w Chorwacji? MSZ zaleca "szczególną ostrożność" podróżującym

21.08.2020 09:01
Chorwacja, Trogir
fot. Shutterstock

W Chorwacji liczba zakażeń koronawirusem wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało na swojej stronie nowy komunikat, w którym zaleca wszystkim podróżującym zachowanie "szczególnej ostrożności". 

Liczba zachorowań na COVID-19 w Chorwacji w stosunku do liczby ludności i przebywającym tam tymczasowo turystów jest duża. W środę (19 sierpnia) w ciągu doby zanotowano 219 przypadków zakażeń, co jest rekordową liczbą od wybuchu pandemii. Dotychczas maksymalnie było to 208 osób (14 sierpnia). 

Na początku tygodnia ambasada RP w Zagrzebiu podała, że w odniesieniu proporcjonalnym do liczby mieszkańców obecna liczba zachorowań w Chorwacji byłaby równa ponad 2000 zarażeń w Polsce. 

Koronawirus w Chorwacji. MSZ zaleca ostrożność

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie ostrzega co prawda przed podróżowaniem do tego kraju, ale zaleca zachowanie szczególnej ostrożności. 

Jak czytamy na stronie MSZ, obowiązek zasłaniania nosa i ust w Chorwacji obecnie obowiązuje w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (w tym również promach i taksówkach), instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta (m.in. poczty, kantory, dworce), punktach usługowych (np. fryzjer, kosmetyczka itp.) oraz obiektach gastronomicznych. 

Resort apeluje o zachowanie 1,5-metrowego dystansu. Przypomniał też, że obowiązują ograniczenia godzin pracy lokali gastronomicznych i rozrywkowych – wszystkie mogą działać najpóźniej do północy. 

Europejskie kraje ostrzegają przed podróżami do Chorwacji 

Austria już wprowadziła ostrzeżenie przed wyjazdami do Chorwacji, a Włosi obowiązek poddania się testom na koronawirusa dla osób wyjeżdżających z tego kraju.

Władze Niemiec uznały z kolei dwa regiony Chorwacji za tereny ryzyka epidemicznego i wydały ostrzeżenie przed podróżami w te miejsca. Chodzi o region szybenicko-kniński oraz splicko-dalmatyński.

O nowym obostrzeniach poinformowała też Wielka Brytania. Od soboty (22 sierpnia) wszystkie osoby podróżujące z Chorwacji do Niemiec muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie. 

Źródło: www.gov.pl, rp.pl