Zamknij

Wakacje w Chorwacji będą droższe. Kraj wprowadza wyższy podatek turystyczny

Redakcja
06.08.2018 11:57
Chorwacja
fot. Pixabay

Rząd Chorwacji ogłosił właśnie podwyżkę podatku turystycznego o 25 proc., co oznacza droższe noclegi. Zmiany będą obowiązywać od początku 2019 roku.

Choć nowe prawo zacznie obowiązywać już od początku 2019 roku, zaktualizowane stawki mają dotyczyć wyłącznie szczytu sezonu - podaje portal Fly4free.

W Chorwacji wzrośnie podatek turystyczny

Choć wzrost podatku w Chorwacji o 25 proc. brzmi "niepokojąco" dla turystów, w praktyce nie będzie to wyglądało aż tak źle. Zamiast 8 HRK (4,60 PLN) zapłacimy 10 HRK (5,70 PLN) za każdą noc od osoby (czyli dokładnie 25 proc. więcej). 

Warto jednak pamiętać, że przy dłuższych pobytach oraz wyjazdach rodzinnych nawet drobny wzrost opłat może mieć znaczenie dla urlopowiczów. Podwyżka nie dotyczy turystów, którzy zamierzają mieszkać na kempingach – tam stawka pozostanie bez zmian i będzie wynosić 8 HRK.

Tylko w 2017 roku turyści zapłacili w sumie 464 mln HRK (267 mln PLN) podatków turystycznych. Oficjalnie jednak chorwacki minister turystyki oświadczył, że pieniądze z podwyżek podatku turystycznego nie zostaną wchłonięte przez państwo, a rozdzielone pomiędzy Chorwacką Wspólnotę Turystyczną i Czerwony Krzyż. Czy w rzeczywistości tak się stanie, przekonamy się niedługo.

Przeczytaj także:

Baleary wprowadziły wyższy podatek turystyczny

 Koniec tanich biletów? W Szwecji wprowadzono nowy podatek lotniczy

• Planujesz lot do USA? Przygotuj się na dodatkowe kontrole

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC