Zamknij

Wakacje w Grecji tylko dla zaszczepionych? Minister turystyki rozwiewa wątpliwości turystów

22.02.2021 15:13
Wakacje w Grecji
fot. Shutterstock

Grecja popiera pomysł wprowadzenia tzw. paszportów szczepień. Dzięki takiemu dokumentowi turyści mogliby podróżować po krajach UE bez dodatkowych restrykcji, jak testy czy kwarantanna. Ta informacja wywołała spore zamieszanie wśród tych, którzy już planują wakacje w Grecji i zaczęli się obawiać, że bez szczepienia nie wjadą. Minister turystki, Harry Theoharis zdementował krążące plotki i wyjaśnił, jakie zasady będą obowiązywały podróżujących. 

Kraje Unii Europejskiej przyjęły pod koniec stycznia wspólne wytyczne dotyczące certyfikatów szczepień, które służą jedynie do celów medycznych. Premier Grecji Kyriakos Micotakis w liście Komisji Europejskiej stwierdził, że akceptowane w całej UE "paszporty zdrowia" ułatwiłyby swobodne i bezpieczne podróżowanie po Europie. Państwa członkowskie zgodziły się tylko na opracowanie wytycznych, na podstawie których miałby powstać certyfikat, ale byłby on wykorzystywany na razie tylko do celów medycznych.

Grecja. Zaszczepieni turyści wjadą bez restrykcji

Minister turystyki Grecji Harry Teoharis postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości turystów. Przyznał, że w tym roku jego kraj będzie szczególnie otwarty dla wszystkich zaszczepionych na Covid-19, ale również tych, którzy będą mieli negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Zapewnił, że w każdym wypadku dane osobowe będą chronione.

Przypomnijmy, że do 28 lutego (z możliwością przedłużenia) podróżujący do Grecji muszą poddać się 7-dniowej kwarantannie. Dodatkowo mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu oraz kodu QR. 

Harry Teoharis podkreślił jednocześnie, że żaden hotel w Grecji nie odmówi przyjęcia gości, którzy nie będą zaszczepieni na koronawirusa.

– Warunkiem koniecznym podróży do naszego kraju będzie negatywny test molekularny lub zaświadczenie o szczepieniu – powiedział w wywiadzie dla lokalnej stacji radiowej, na który powołuje się portal branży turystycznej Greek Travel Pages.

W tym samym wywiadzie minister turystyki Grecji przyznał, że jest pełen optymizmu, jeśli chodzi o nadchodzący sezon turystyczny. Powiedział, że spodziewa się, że rok 2021 będzie zdecydowanie lepszy niż rok 2020 dla Grecji. 

Grecja już prowadzi rozmowy na temat wprowadzenia certyfikatów szczepień z władzami Izraela (władze wprowadzą tam tzw. „zielony paszport”), Cypru i Serbii. Na razie nie wiadomo jeszcze, od kiedy zaświadczenia miałyby funkcjonować.

Optymistyczne nastawienie do nadchodzącego sezonu letniego w Grecji nie jest bezpodstawne. Zgodnie z raportem przedstawionym przez serwis Wakacje.pl Grecja jest drugim (po Turcji) najchętniej wybieranym kierunkiem urlopowym wśród Polaków (ponad 20 proc. udziału w sprzedaży). 

Źródło: rp.pl, Greek Travel Pages