Zamknij

Wakacje w dobie koronawirusa. Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

10.06.2020 11:30
Koronawirus. Wakacje z rodziną
fot. Shutterstock

Tegoroczne wakacje z pewnością będą wyglądały inaczej niż dotychczas. Choć większość Polaków planuje urlop w kraju, z pewnością nie zabraknie też osób, które zdecydują się spędzić wczasy za granicą. O czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego, by zabezpieczyć się na wypadek zakażenia koronawirusem za granicą? Podpowiada Rzecznik Finansowy.

Pandemia koronawirusa to czas niepewności dla tych, którzy planowali zagraniczne wyjazdy. Ryzyko zakażenia, konieczność hospitalizacji w obcym kraju czy kłopoty z powrotem do Polski to potencjalne zagrożenia, z którymi mogą zmagać się osoby chcące spędzić wakacje za granicą. Nie zawsze i nie wszędzie wystarczy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W niektórych przypadkach warto wykupić polisę, która uchroni przed potencjalnymi wydatkami związanymi z leczeniem.

Epidemia, pandemia i stan epidemii w ubezpieczeniach

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zawierać w swoich umowach wyłączenia ze względu na czas epidemii, pandemii, stanu epidemii lub epidemii i pandemii jednocześnie.

Przyjmuje się, że:

  • Epidemia to występowanie większej liczby przypadków zachorowań na określoną jednostkę chorobową w konkretnym czasie i w konkretnym miejscu, 
  • Stan epidemii ogłaszają lokalne władze, a w przypadku międzynarodowego zagrożenia – Światowa Organizacja Zdrowia.
  • Pandemia to epidemia choroby zakaźnej występująca na dużym obszarze, na różnych kontynentach.

W wielu wzorcach umownych ubezpieczyciele wyłączyli swoją odpowiedzialność w przypadku epidemii i pandemii. Z drugiej strony, część towarzystw ubezpieczeniowych decyduje się na odwrotny ruch, czyli na objęcie ochroną zdarzeń wynikających z wprowadzenia stanu epidemii lub pandemii. Dlatego warto dokładnie analizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia w umowach i szukać tych ubezpieczeń, które takich wyłączeń z ochrony ubezpieczeniowej nie posiadają, a w razie wątpliwości skorzystać z pomocy ekspertów Rzecznika Finansowego.

– Wybierając ubezpieczenie, powinniśmy zwrócić uwagę na definicje stosowane przez poszczególnych ubezpieczycieli operujących na polskim rynku. Niektórzy ubezpieczyciele nie wprowadzają rozróżnienia na epidemię i pandemię w zapisach umów i obejmują je ochroną. Zarówno w przypadku stanu pandemii, jak i epidemii, będziemy chronieni polisą, jeżeli ogłoszenie pandemii lub epidemii – również koronawirusa – nastąpiło po zakupie ubezpieczenia. Inni ubezpieczyciele wyłączają ochronę w okresie pandemii, a świadczą ochronę w związku z epidemią, których precyzyjne definicje zawierają wzorce umowne. Niektóre zakłady ubezpieczeń oferują ochronę, ale pod pewnymi warunkami, na przykład ogłoszenia epidemii już po zakupie przez nas ubezpieczenia – podpowiada dr hab. Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy. 

Dodaje, że część towarzystw zupełnie inaczej traktuje już samą epidemię i wyłącza odpowiedzialność w przypadku występowania epidemii w kraju, do którego się wybieramy. Oznacza to, że jeżeli wybierzemy się w miejsce, gdzie jest ogłoszona epidemia koronawirusa, ubezpieczyciel nie pokryje za nas kosztów leczenia tych związanych z zakażeniem wirusem. Jeżeli natomiast doznamy jakiejś kontuzji, możemy liczyć na ochronę ubezpieczeniową.

ZOBACZ TAKŻE:

Wakacje w Chorwacji a koronawirus. Co warto wiedzieć przed podróżą?

Wakacje w Grecji a koronawirus. Co warto wiedzieć przed wyjazdem? [PORADNIK]

Koronawirus a wakacje. Najlepszy szeroki zakres ubezpieczenia

Rzecznik podkreśla, że niezależnie od zagrożenia koronawirusem, im szerszy zakres ubezpieczenia turystycznego, tym lepiej dla konsumenta. Wybierając ubezpieczenie, zaleca się uważne przeczytanie ogólnych warunków, które określają zakres ochrony oraz wyłączenia. W dobie koronawirusa warto zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie obejmuje ryzyko zachorowania na COVID-19

W pakiecie ubezpieczeń turystycznych najważniejsze są pomocowe usługi assistance, takie jak organizacja i pokrycie kosztów poszukiwania i ratownictwa, odpowiedni transport medyczny oraz pomoc w bezpiecznym powrocie do domu.

– Jeżeli już zdecydujemy się na spędzenie urlopu za granicą, warto zwrócić uwagę na limit odpowiedzialności ubezpieczyciela, na jaki je zawieramy. Leczenie na miejscu może wiązać się z wysokimi kosztami, podobnie jak transport medyczny czy powrót do kraju. W przypadku COVID-19 bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie pokrycia kosztów leczenia wraz z usługami assistance. W przypadku zbyt niskiej sumy ubezpieczenia, różnice w kosztach turysta będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Przed wyborem sumy ubezpieczenia należy przeanalizować, jakie są koszty leczenia w danym kraju – czasem kwota na poziomie kilkudziesięciu tysięcy euro będzie wystarczająca, czasem potrzeba będzie kilkunastokrotnie większych zabezpieczeń  – komentuje Andrzej Kiciński, zastępca Rzecznika Finansowego.

Podkreśla jednocześnie, że ważne jest, aby sprawdzić dokładny zakres wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz dostosować polisę do charakteru wyjazdu - czy jest to standardowy wyjazd turystyczny, czy podróżujący zamierza uprawiać sporty ekstremalne. Takie plany wymagają rozszerzenia działania polisy – dodaje.

Jeśli w regionie, do którego się wybieramy, istnieje zagrożenia zdrowia i życia, pakietowe turystyczne ubezpieczenie powinno obejmować dodatkowo organizację akcji ratunkowej, transport z miejsca zdarzenia do placówki medycznej, transport do kraju w warunkach zalecanych przez lekarza, pomoc w organizacji wizyty lekarskiej bądź doraźnej pomocy medycznej w przypadku zachorowania lub wypadku.

Ubezpieczenie turystyczne można kupić u agenta lub na przykład przez internet. Na stronie, na której możemy wybrać ubezpieczenie, powinny znaleźć się informacje dotyczące ochrony na wypadek zarażenia koronawirusem. Podobne informacje uzyskamy także bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego. Dzięki konsultacjom i rzetelnej analizie będziemy w stanie dokonać najlepszego wyboru polisy turystycznej.

Materiały prasowe