Zamknij

Włochy otwierają się dla turystów. Wakacje możliwe tylko z przepustką?

05.05.2021 08:53
Rzym - turyści w maseczkach
fot. Shutterstock

Włochy przygotowują się na przyjęcie turystów. "Rezerwujcie wakacje w Italii, nie możemy się was doczekać" – powiedział w czasie konferencji prasowej premier kraju, Mario Draghi, zwracając się zarówno do rodaków, jak i cudzoziemców. Szef rządu poruszył też temat specjalnych przepustek umożliwiających swobodne podróżowanie. 

We Włoszech część ograniczeń epidemicznych zostało poluzowanych 26 kwietnia. Teraz władze przygotowują się do zbliżającego się wielkimi krokami sezonu turystycznego. Premier zapowiedział, że od połowy maja w kraju będzie obowiązywać specjalna przepustka umożliwiająca podróże i wyjazdy na wakacje. Co to oznacza dla turystów?

Włochy otwierają się na turystów. Premier zaprasza

Na konferencji prasowej na zakończenie obrad ministrów turystyki z państw G20 premier, Mario Draghi, powiedział: "Świat chce podróżować do Italii, a Italia jest gotowa powitać świat. Nie mam wątpliwości co do tego, że turystyka w naszym kraju rozkwitnie silniejsza niż wcześniej".

Szef rządu poruszył też temat wprowadzenia na terytorium całego kraju specjalnych przepustek, tzw. zielonych zaświadczeń. Mają one być potwierdzeniem szczepienia przeciwko COVID-19, otrzymania statusu ozdrowieńca bądź negatywnego wyniku testu.

– Dzięki włoskiej przepustce turyści będą mogli podróżować z jednego kraju do drugiego bez kwarantanny pod warunkiem, że udowodnią, że są wyleczeni z COVID-19, zaszczepieni lub mają negatywny wynik testu.

Mario Draghi

Premier wyraził przekonanie, że po to, aby turyści wrócili do Włoch, niezbędne będą "jasne i proste reguły".

– Nasze góry, nasze plaże, miasta i miejscowości otwierają się, a proces ten zostanie przyspieszony w najbliższych tygodniach i miesiącach – dodał Draghi.

Włochy. Aktualne restrykcje dla podróżujących

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do 12 maja osoby przyjeżdżające do Włoch z państw Unii Europejskiej mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Konieczne jest też poddanie się pięciodniowej kwarantannie. Po jej zakończeniu należy ponownie wykonać test.

We Włoszech część obostrzeń zostało złagodzonych. Od 26 kwietnia 11 włoskich regionów znalazło się w tzw. strefie żółtej. Ponownie otwarto tam restauracje i bary, ale goście mogą siedzieć tylko przy stolikach położonych w ogródkach lokali. Dozwolone jest również swobodne przemieszczanie się pomiędzy żółtymi regionami.

Źródło: PAP