Zamknij

Wakacje z psem: jak przygotować się do podróży z pupilem? [PORADNIK]

Redakcja
16.08.2018 16:52
Podróż z psem
fot. Shutterstock

Na wakacyjny wypoczynek coraz chętniej zabieramy zwierzęta. Przed podróżą warto zastanowić się, co zrobić, aby zapewnić swojemu pupilowi bezpieczną i wygodną wyprawę. Podajemy przydatne wskazówki dotyczące podróżowania z psem samochodem i samolotem.

Coraz więcej osób decyduje się zabrać na urlop swojego pupila, tym bardziej że w wielu hotelach – nie tylko w Polsce, ale i za granicą – można zamieszkać ze zwierzakiem. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące planowania i przygotowywania się do podróży z psem.

PIES W SAMOCHODZIE. O czym pamiętać?

Planując wyjazd z psem, trzeba pamiętać, że jeśli zwierzę nigdy nie podróżowało samochodem, należy zabrać go wcześniej na kilka krótkich wycieczek, by mogło przyzwyczaić się do hałasu silnika oraz zmieniającego się za oknem krajobrazu. Jeśli już wybierzemy się na dłuższą wyprawę autem, należy co 2-3 godziny robić nawet krótkie przerwy, podczas których pupil będzie mógł napić się wody czy przespacerować. Warto również pamiętać, aby nie zostawiać swojego psa samego w samochodzie, szczególnie na dłuższy czas. Kabina pojazdu może nagrzać się do niewyobrażalnych temperatur, co stanowi śmiertelne zagrożenie dla zwierzęcia.

Transporter dla psa i pasy bezpieczeństwa

Przed podróżą warto też przyzwyczaić większe psy do obowiązku zapinania pasów. Na początku nasz pupil może nie być zachwycony, lecz to dla bezpieczeństwa jego oraz innych pasażerów. Dzięki pasom bezpieczeństwa pies nie będzie rozpraszał kierowcy podczas jazdy, a w czasie hamowania nie zrobi sobie krzywdy.

Małego psa najbezpieczniej przewozić w transporterze specjalnie przystosowanym do przewozu zwierząt i przypiętym pasami do siedzenia lub zamocowanym w bagażniku. W tym drugim przypadku ważne jest, aby bagażnik nie był zamknięty od góry półką – wszystko po to, by zwierzę mogło oddychać i nie bało się małej, ciemnej przestrzeni. 

Akcesoria dla psów: co warto spakować?

Przed podróżą z psem warto przygotować listę rzeczy niezbędnych do zabrania. To z pewnością ułatwi i uprzyjemni wakacje z pupilem.

  • Smycz. Jest tak naprawdę niezbędna w nowym dla zwierzaka otoczeniu. Do wyboru automatyczna smycz typu flexi lub zwykła, taśmowa.
  • Obroża. Powinna być dobrze dopasowana, ani za luźna, ani za ciasna – tak, aby można było wsunąć pod nią dwa place.
  • Adresatka. Warto wyposażyć psa w adresatkę, czyli zawieszkę z podanym numerem kontaktowym. Świetnie sprawdza się w przypadku zaginięcia zwierzęcia.
  • Miska: Na podróż warto zaopatrzyć się w składaną miskę, np. tekstylną (na karmę i wodę). Jest lekka i  wytrzymała.
  • Zabawka lub kocyk. To szczególnie ważne dla szczeniaków. Dzięki znanej rzeczy w nowym miejscu zwierzę będzie się czuło spokojniejsze i bezpieczniejsze.

Zobacz także

Choroba lokomocyjna u psa

Okazuje się, że choroba lokomocyjna najbardziej dokucza szczeniętom i młodym psom, choć czasem pojawia się również w późniejszym wieku. Objawy nietolerancji transportowej to zwykle ślinotok, ziewanie, dyszenie lub wymioty i można to zaobserwować już w czasie krótkich podróży. Przed planowanym wyjazdem wakacyjnym z pupilem warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który podpowie dokładnie, co należy zrobić i przepisze odpowiednie leki uspokajające.

Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Karmienie psa tuż przed rozpoczęciem wycieczki nie jest najlepszym pomysłem. Lekarze weterynarii zalecają, by skończył on posiłek ok. 2-3 godzin przed odjazdem.
  • Ważne jest również zachowanie umiarkowanej temperatury wewnątrz samochodu, spokojna jazda, regularne przerwy na odpoczynek oraz podawanie wody.
  • W przypadku zwierząt nie można stosować tabletek dla ludzi – zamiast pomóc, mogą jedynie zaszkodzić! Weterynarze często przepisują zwierzętom środki zapobiegające nudnościom np. walerianę lub passiflorę.
Pies w samolocie
fot. Shutterstock

PIES W SAMOLOCIE. O czym pamiętać?

Przed wyjazdem należy sprawdzić, jakie przepisy dotyczące zwierząt obowiązują w kraju, do którego się wybieramy. Informacje dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii ( wetgiw.gov.pl) w zakładce „Informacje dla podróżnych”.

Warto wiedzieć, że podczas podróży po krajach Unii Europejskiej niezbędne jest spełnienie kilku wymogów. Jednym z nich jest identyfikacja zwierzęcia. Psy muszą być specjalnie oznakowane poprzez wszczepienie u weterynarza mikroczipu (transpondera) lub za pomocą wyraźnie czytelnego tatuażu wykonanego przed 3 lipca 2011 r. 

Zobacz także

Paszport dla psa i aktualne szczepienia

Na podróż trzeba koniecznie zabrać książeczkę zdrowia zwierzęcia z zaświadczeniami o aktualnych szczepieniach. Pies musi również mieć paszport wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Warto wiedzieć także, że jeśli pies podróżuje w towarzystwie osoby niebędącej jej właścicielem, niezbędne jest wystawione przez właściciela pisemne upoważnienie do przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierzęcia.

Jak wygląda przewóz zwierząt w samolocie?

Niewiele linii lotniczych zezwala na przewóz psów w samolocie. Jeśli jednak jest to dozwolone, wymaga za każdym razem zgody przewoźnika – o chęci przewiezienia zwierzęcia należy poinformować linie już podczas rezerwacji lotu. Małe zwierzęta przewożone są zwykle na pokładzie samolotu w specjalnym pojemniku, który wraz ze zwierzęciem nie może przekraczać wagi 6 kg lub 8 kg. Pojemnik musi być odpowiednio duży, tak aby zwierzę mogło się w nim swobodnie zmieścić, wstać i obrócić. W czasie lotu pupil nie może zostać wyjęty z pojemnika.

Część linii lotniczych nie zgadza się na transport pupila w kabinie pasażerskiej. W takiej sytuacji pozostaje jedynie podróż zwierzęcia w luku bagażowym lub przewozem typu cargo (np. do Wielkiej Brytanii).

Które linie zezwalają na przewóz psa? W przypadku psów przewodników, towarzyszących osobie niewidomej, niemal każdy przewoźnik wydaje na to zgodę. Jeśli chodzi o zwykłe domowe zwierzę, podróżowanie samolotem jest możliwie m.in. z linią LOT, Lufthansą, Norwegian czy Air France. Szczegółowe informacje na temat przewozu psów są dostępne na stornach internetowych przewoźników.

Zobacz także

Źródło: wetgiw.gov.pl, esky.pl

___

RadioZET.pl/NC