Zamknij

Wakacje 2020 za granicą. Dokąd można polecieć z Polski? [Lista]

13.08.2020 14:42
Wakacje z rodziną
fot. Fotolia

Większość krajów otworzyło swoje granice, znosząc jednocześnie obowiązek kwarantanny. Polacy mogą swobodnie podróżować między innymi do Grecji, Chorwacji, Bułgarii czy Włoch. Wyjazdy do wielu krajów wiążą się jednak z licznymi obostrzeniami. Dokąd można latać z Polski i o czym warto pamiętać przed podróżą?

Od 17 czerwca zostały wznowione (po długiej przerwie) międzynarodowe połączenia lotnicze z Polski. Pomimo otwarcia granic wielu krajów, należy pamiętać o wciąż obowiązujących zasadach, m.in. obowiązku zachowania dystansu społecznego. Dokąd możemy polecieć z Polski na wakacje? 

Chorwacja na wakacje 2020

Od 28 maja obywatele dziesięciu krajów Unii Europejskiej, w tym również Polski, mogą przekraczać granicę Chorwacji na takich samych zasadach jak przed pandemią. Podróżni są jednak zobowiązani do przekazania przy wjeździe swoich danych kontaktowych i adresu pobytu (dane mogą one zostać wykorzystane w razie potrzeby przez władze sanitarne). 

ZOBACZ TAKŻE: Wakacje w Chorwacji a koronawirus. Co warto wiedzieć przed podróżą?

Bułgaria

Bułgaria już 1 czerwca otworzyła swoje granice dla większości państw Unii Europejskiej i rozpoczęła sezon turystyczny. W kraju można poruszać się bez maseczek ochronnych, działają też restauracje i kawiarnie.

Hiszpania

Ruch turystyczny dla obywateli państw strefy Schengen do Hiszpanii został przywrócony 21 czerwca. Z względu na drastyczny wzrost przypadków zakażenia koronawirusem w tym kraju, polski rząd wpisał Hiszpanię na "czarną listę". Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów od 26 sierpnia do 8 września obowiązuje zakaz połączeń w ruchu lotniczym z Hiszpanii do Polski. 

Egipt

Egipt ponownie otworzył wszystkie swoje lotniska 1 lipca. Polacy mogą latać do tego kraju od 12 sierpnia. Władze wprowadziły jednak obowiązek okazywania negatywnych wyników testów PCR na koronawirusa przez podróżnych wjeżdżających do kraju. Test na COVID-19 powinien być przeprowadzony w okresie 72 godzin przed wjazdem na teren Egiptu. 

ZOBACZ TAKŻE: Wakacje w Egipcie. Kraj wprowadza obowiązkowe testy na COVID-19 dla podróżnych

Czarnogóra

Obecnie nie są możliwe podróże samolotem z Polski do Czarnogóry. Polski rząd wprowadził zakaz połączeń w ruchu lotniczym do tego kraju. Rozporządzenie obowiązuje do 25 sierpnia i może zostać przedłużone. 

Grecja na wakacje 2020

Grecja od 1 lipca otworzyła swoje granice dla turystów bez obowiązku odbywania kwarantanny. Władze postawiły jednak podróżnym warunki. Najważniejszym jest obowiązek wypełnienia przed podróżą formularza PLF (Passenger Locator Form). Po jego uzupełnieniu wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy przekraczaniu granicy z Grecją drogą powietrzną, lądową i morską. Turyści mogą też być poddawani wyrywkowym testom na obecność koronawirusa.

ZOBACZ TAKŻE: Wakacje w Grecji a koronawirus. Co warto wiedzieć przed wyjazdem? [PORADNIK]

Portugalia

Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym przez polski rząd, zakaz lotów z i do Portugalii został zniesiony. Od 12 sierpnia można podróżować samolotem do tego kraju. 

Malta

Od 1 lipca Malta otworzyła granice i wznowiła pasażerski ruch lotniczy. Władze wyspy wpisały Polskę na listę “bezpiecznych” krajów, co oznaczało, że można tam jechać na wakacje bez odbywania kwarantanny. Niestety, z powodu wzrostu zachorowań na Malcie, władze naszego kraju wprowadziły zakaz lotów na wyspę - nowe rozporządzenie obowiązuje od 26 sierpnia do 8 września (może zostać przedłużone).

Turcja

Turcja otworzyła swoje granice od 12 czerwca. Polacy mogą jednak podróżować do tego kraju od od 29 lipca (rząd polski zniósł wcześniej obowiązujący zakaz w ruchu lotniczym). 

Osoby podróżujące do Turcji nie muszą przechodzić kwarantanny. W wielu miastach tego kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w zatłoczonych miejscach publicznych – szczególnie na targowiskach czy w marketach. Maseczki są również obowiązkowe w środkach transportu publicznego – w tym również w taksówkach i na promach. 

ZOBACZ TAKŻE: Turcja: wakacje w dobie koronawirusa. O czym pamiętać przed podróżą? [PORADNIK]

Tunezja

Podróże z Polski do Tunezji są możliwe od 29 lipca. Przed zaplanowaniem  wyjazdu warto zapoznać się jednak z opublikowanym przez tunezyjskie Ministerstwo Turystyki "Protokołem Sanitarnym dla Sektora Turystycznego. Pojawiają się tam informacje dotyczące m.in. kontroli temperatury podczas odprawy na lotniskach, powszechnego dostępu do środków dezynfekujących czy zachowania bezpiecznej odległości.

Cypr

Cypr przeniósł Polskę na listę krajów kategorii B. Od 14 sierpnia podróżujący na Cypr muszą okazać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Co więcej, należy nie wcześniej niż 24 godziny przed wyjazdem wypełnić specjalny formularz (Cyprus Flight Pass), który uprawnia do wjazdu na teren kraju.  

Włochy

Pomimo bardzo dramatycznego przebiegu epidemii koronawirusa we Włoszech, kraj zaprasza turystów na wakacje. Od 3 czerwca obywatele państw UE nie muszą już przechodzić 14-dniowej po przybyciu do Włoch. Pomiar temperatury jest jednak obowiązkowy nie tylko na lotniskach, ale również przy wejściu na plażę. 

Holandia

Obywatele krajów UE (poza Szwecją i Wielką Brytanią) mogą od 15 czerwca wyjechać do Holandii w celach wypoczynkowych. Wymagane jest jednak przestrzegania zasad bezpieczeństwa wynikających z pandemii oraz wcześniejsza rezerwacja miejsca pobytu.

Czechy

Czechy znoszą od 15 czerwca ograniczenia w podróżowaniu do większości państw UE, ale w tym państwie zacznie działać system "świateł drogowych", które będą określały stan zagrożenia epidemicznego w poszczególnych krajach i ich regionach. Na tej podstawie będą tworzone aktualne ograniczenia. 

Słowacja

Od 20 czerwca obywatele Polski będą mogli wjeżdżać do Słowacji bez konieczności przechodzenia kwarantanny - ogłosił premier, Igor Matovicz. Nasz kraj został dołączony do listy krajów bezpiecznych. Rząd w Bratysławie ostrzega jednak swoich obywateli przed wyjazdami do województwa śląskiego.  

Austria

Polacy znaleźli się w gronie 31 krajów, których obywatele nie muszą przechodzić kwarantanny. Do Austrii nie wjadą na razie podróżujący z Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Hiszpanii.

Francja

Francja również od 15 czerwca otwiera granice dla obywateli UE i strefy Schengen. Podróżnych wjeżdżających do kraju nie będzie obowiązywała kwarantanna. Od 1 lipca władze planują też otwarcie granic dla turystów spoza Unii Europejskiej. 

Niemcy

Obecnie wjazd z Polski do Niemiec nie podlega żadnym ograniczeniom - możemy bez problemu wjeżdżać i wyjeżdżać. Nie jesteśmy też objęci obowiązkiem odbycia kwarantanny. Co więcej, nie musimy też przedstawiać żadnych zaświadczeń lekarskich.

Norwegia

Norwegia przywróciła obowiązkową, 10-dniową, kwarantannę dla Polaków. Nasz kraj trafił na "czerwoną" listę państw z powodu przyrostu zakażeń SARS-CoV-2 razem z Holandią, Islandią, Wyspami Owczymi, Maltą oraz Cyprem.

Szwajcaria

Od 15 czerwca Szwajcaria otworzy granice z krajami UE i strefą Schengen. Jednocześnie władze zapowiedziały wprowadzenie nowego podatku środowiskowego. Jego celem ma być ograniczenie ruchu lotniczego, a co za tym idzie, zmniejszenie emisji szkodliwych substancji. Nowy podatek oznacza wyższe ceny biletów lotniczych - pasażerowie będą musieli dopłacić do lotu od 120 do nawet 500 zł.