Zamknij

Wakacje za granicą. Do których krajów możemy polecieć na urlop? [Lista]

15.06.2020 16:16
Wakacje z rodziną
fot. Fotolia

Wiele krajów Unii Europejskiej (w tym Polska) otworzyło lub planuje otworzyć w najbliższych dniach granice, znosząc jednocześnie obowiązek kwarantanny. Polacy mogą swobodnie podróżować między innymi do Grecji, Chorwacji, Bułgarii czy Francji. Dokąd jeszcze będziemy mogli wyjechać na wakacje w tym roku?

Od 13 czerwca Polska otworzyła granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Oznacza to, że Polacy i obywatele Wspólnoty mogą teraz swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z kraju bez konieczności odbywania kwarantanny, a kontrole graniczne będą miały wyłącznie wyrywkowy charakter. Od 17 czerwca wznowione zostają (po długiej przerwie) międzynarodowe połączenia lotnicze z Polski. 

Pomimo otwarcia granic wielu krajów, należy pamiętać o wciąż obowiązujących zasadach, m.in. obowiązku zachowania dystansu społecznego. Dokąd możemy już polecieć na zagraniczne wczasy?

Chorwacja na wakacje 2020

Od 28 maja obywatele dziesięciu krajów Unii Europejskiej, w tym również Polski, mogą przekraczać granicę Chorwacji na takich samych zasadach jak przed pandemią. Podróżni są jednak zobowiązani do przekazania przy wjeździe swoich danych kontaktowych i adresu pobytu (dane mogą one zostać wykorzystane w razie potrzeby przez władze sanitarne). 

Bułgaria

Bułgaria już 1 czerwca otworzyła swoje granice dla większości państw Unii Europejskiej i rozpoczęła sezon turystyczny. W kraju można poruszać się bez maseczek ochronnych, działają też restauracje i kawiarnie.

Hiszpania

Ruch turystyczny dla obywateli państw strefy Schengen do Hiszpanii został przywrócony 21 czerwca. Nadal obowiązuje jednak nakaz noszenia maseczek w środkach transportu zbiorowego i w przestrzeni publicznej, gdy nie da się zachować bezpiecznej odległości od innych ludzi.

Egipt

Egipt ponownie otworzył wszystkie swoje lotniska 1 lipca. Turystyka będzie jednak ograniczona do kurortów w trzech prowincjach, to znaczy do Synaju Południowego z kurortami Szarm el-Szejk i Dahab, prowincji Morza Czerwonego z Hurghadą i Marsa Alam oraz prowincji Matruh nad Morzem Śródziemnym z kurortem Marsa Matruh.

Czarnogóra

Czarnogóra otworzyła swoje granice dla turystów z państw, które przez władze kraju zostały uznane za bezpieczne pod względem epidemicznym. Początkowo na tej liście nie było Polski. Ostatecznie poinformowano, że Czarnogóra będzie otwarta również dla Polaków. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami. Do Czarnogóry mogą wjeżdżać wyłącznie grupy zorganizowane - niezbędne jest więc pośrednictwo biura turystycznego.

Grecja na wakacje 2020

Od 15 czerwca Polacy mogą przyjeżdżać do Grecji bez konieczności odbywania kwarantanny. Turyści mają być jednak poddawani wyrywkowym testom na obecność koronawirusa. Na początku loty będą realizowane na lotniska w Atenach i Salonikach, ale już od 1 lipca również do najpopularniejszych miejscowości turystycznych.

Portugalia

Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym przez polski rząd, zakaz lotów z i do Portugalii został wydłużony co najmniej do końca czerwca. Do 1 lipca zamknięta jest granica lądowa pomiędzy Portugalią a Hiszpanią.

Malta

Od 1 lipca Malta otworzy granice i wznowi pasażerski ruch lotniczy. Jednocześnie władze wyspy dopisały Polskę na listę “bezpiecznych” krajów, co oznacza, że będziemy tam mogli jechać na wakacje bez odbywania kwarantanny. 

Turcja

Turcja zniosła zakaz wjazdu obcokrajowców na swoje terytorium. Przyjezdnych nie obowiązuje też 14-dniowa kwarantanna. Turyści przylatujący do kraju są jednak zobowiązani do noszenia maseczek już na terminalu lotniska. Pasażerowie będą też mieli mierzoną temperaturę. Na razie Polacy nie mogą podróżować do tego kraju. Turcja nie znalazła się bowiem jeszcze na liście rekomendacyjnej państw, których obywatele będą mogli wjechać na teren UE.

Tunezja

Tunezja otworzyła granice i wznowiła międzynarodowy ruch lotniczy od 27 czerwca. Przyjmowani będą goście ze wszystkich krajów świata. Tunezja znalazła się na liście krajów, które dostały zielone światło na podróże do krajów UE. Przed zaplanowaniem  wyjazdu warto zapoznać się jednak z opublikowanym przez tunezyjskie Ministerstwo Turystyki "Protokołem Sanitarnym dla Sektora Turystycznego. Pojawiają się tam informacje dotyczące m.in. kontroli temperatury podczas odprawy na lotniskach, powszechnego dostępu do środków dezynfekujących czy zachowania bezpiecznej odległości.

Cypr

Obywatele Polski, podobnie jak 19 innych państw, mogą też polecieć na Cypr, ale przy wjeździe muszą przedstawić aktualne badanie potwierdzające, że nie są zakażeni koronawirusem. Wymóg ten związany jest z bieżącą sytuacją epidemiczną w poszczególnych państwach i po 20 czerwca ma być zniesiony dla części krajów, ale na razie nie dla Polski.

Włochy

Pomimo bardzo dramatycznego przebiegu epidemii koronawirusa we Włoszech, kraj zaprasza turystów na wakacje. Od 3 czerwca obywatele państw UE nie muszą już przechodzić 14-dniowej po przybyciu do Włoch. Pomiar temperatury jest jednak obowiązkowy nie tylko na lotniskach, ale również przy wejściu na plażę. 

Holandia

Obywatele krajów UE (poza Szwecją i Wielką Brytanią) mogą od 15 czerwca wyjechać do Holandii w celach wypoczynkowych. Wymagane jest jednak przestrzegania zasad bezpieczeństwa wynikających z pandemii oraz wcześniejsza rezerwacja miejsca pobytu.

Czechy

Czechy znoszą od 15 czerwca ograniczenia w podróżowaniu do większości państw UE, ale w tym państwie zacznie działać system "świateł drogowych", które będą określały stan zagrożenia epidemicznego w poszczególnych krajach i ich regionach. Na tej podstawie będą tworzone aktualne ograniczenia. 

Słowacja

Od 20 czerwca obywatele Polski będą mogli wjeżdżać do Słowacji bez konieczności przechodzenia kwarantanny - ogłosił premier, Igor Matovicz. Nasz kraj został dołączony do listy krajów bezpiecznych. Rząd w Bratysławie ostrzega jednak swoich obywateli przed wyjazdami do województwa śląskiego.  

Austria

Polacy znaleźli się w gronie 31 krajów, których obywatele nie muszą przechodzić kwarantanny. Do Austrii nie wjadą na razie podróżujący z Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Hiszpanii.

Francja

Francja również od 15 czerwca otwiera granice dla obywateli UE i strefy Schengen. Podróżnych wjeżdżających do kraju nie będzie obowiązywała kwarantanna. Od 1 lipca władze planują też otwarcie granic dla turystów spoza Unii Europejskiej. 

Niemcy

Obecnie wjazd z Polski do Niemiec nie podlega żadnym ograniczeniom - możemy bez problemu wjeżdżać i wyjeżdżać. Nie jesteśmy też objęci obowiązkiem odbycia kwarantanny. Co więcej, nie musimy też przedstawiać żadnych zaświadczeń lekarskich.

Szwajcaria

Od 15 czerwca Szwajcaria otworzy granice z krajami UE i strefą Schengen. Jednocześnie władze zapowiedziały wprowadzenie nowego podatku środowiskowego. Jego celem ma być ograniczenie ruchu lotniczego, a co za tym idzie, zmniejszenie emisji szkodliwych substancji. Nowy podatek oznacza wyższe ceny biletów lotniczych - pasażerowie będą musieli dopłacić do lotu od 120 do nawet 500 zł.