Zamknij

Wakacyjne plany Polaków. Gdzie pojedziemy i ile wydamy na wakacje? [Ranking]

Redakcja
07.06.2018 11:14
Bułgaria - Złote Piaski
fot. Shutterstock

To będą "rekordowe" wakacje wśród Polaków. W tegorocznym sezonie letnim na urlop wyjedzie dwa miliony więcej osób niż w zeszłym roku. Sporo zmieniło się za to na liście najpopularniejszych kierunków wakacyjnych i samym sposobie podróżowania.

Ranking dotyczący "Planów wakacyjnych Polaków" przygotowały firmy Mondial Assistance i Ipsos. Jak pokazują wyniki tego zestawienia, tegoroczny urlop (między czerwcem a wrześniem) planuje aż 18,5 mln Polaków, czyli 60 proc. mieszkańców naszego kraju. 

Nie oznacza to jednak, że pozostałe 40 procent obywateli nie rusza się z domu w ciągu roku. Niektórzy rzeczywiście rezygnują z wyjazdów, ale są też osoby, które wykorzystają urlop czy inny wolny czas poza ścisłym (czerwiec – wrzesień) sezonem. 

Z grupy tych, którzy planują wakacje, 60 procent (czyli 11 milionów) wybiera się na wypoczynek w kraju, a 40 procent (7,5 miliona) za granicą. 

Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie najpopularniejsze wśród Polaków

Tak jak w poprzednich latach największą popularnością wśród badanych cieszy się Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie (14 proc.). Na drugim miejscu utrzymuje się Chorwacja (12 proc.), na trzecim Grecja (10 proc.), na czwartym Włochy (9 proc.), a na piątym Bułgaria (7 proc.) Kolejne miejsca w ich planach zajęły Egipt (4 proc.), Tunezja (4 proc.), Francja (4 proc.), Wielka Brytania (4 proc.) i Turcja (3 proc.).

Teneryfa_playa de las teresitas
fot. Shutterstock

Zobacz także

Ile Polacy wydadzą na wakacje?

Polski turysta na zagraniczny wyjazd wyda 1864 złotych na osobę (o 99 zł mniej niż rok wcześniej). Zaskoczeniem mogą być wydatki na wakacje w kraju - około 1588 złotych na osobę (wzrost o 96 złotych). 

Ciekawe jest zestawienie dotyczące sposobu organizowania wyjazdów wakacyjnych. Okazuje się, że Polaków planujących wakacje na własną rękę jest 3,64 mln (49 proc.). Z biurem podroży wyjedzie około 3,85 mln osób (51 proc.).

Dlaczego turyści coraz chętniej wybierają wyjazdy z touroperatorem? Respondenci jako atuty tej formy organizacji urlopu wymienili: wygodę (77 proc.), możliwość skorzystania z dodatkowych świadczeń (31 proc.) i lepszą cenę (21 proc.). 

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC