Zamknij

Wałbrzych na weekend. Top atrakcje, które trzeba zobaczyć

Redakcja
04.05.2020 12:59
Wałbrzych - Stare Miasto
fot. Mteriały partnerskie

Ktokolwiek był w Wałbrzychu dekadę temu i myśli, że dobrze zna to miasto, jest w błędzie. Tak zadziwiającej i „błyskawicznej” metamorfozy na próżno szukać w innym miejscu w Polsce.

Upadek przemysłu, bezrobocie, brzydota – przez wiele lat z tym właśnie kojarzył się Wałbrzych. Zwiastunem zmiany wizerunku były poszukiwania złotego pociągu w 2016 roku. Gorączka związana z legendarnym skarbem nazistów z okresu II wojny światowej sprawiła, że miasto zostało odkryte i docenione przez media z całego świata, m.in. redakcje Die Welt, New York Timesa, BBC, CBS News, Wall Street Journal i CNN.

Jednak największe zaskoczenie towarzyszyło krajowym dziennikarzom, którzy kiedyś przedstawiali Wałbrzych w negatywnym świetle. Po okresie „przemiany” nie mogli oni uwierzyć, że widzą to samo miasto. Tak szybkiej, radykalnej zmiany nikt się nie spodziewał. Dziennikarze zaczęli doceniać postęp we wszystkich dziedzinach życia. Odkrywali atuty, których tu wcześniej nie było lub ich nie dostrzegano. Pociągu nie znaleziono, ale zasłużona, niepozbawiona zachwytów opinia przetrwała.

W 2019 roku portal polskazachwyca.pl bez wahań wskazał Wałbrzych jako krajowego lidera w rankingu miast, które najbardziej zmieniły się w ciągu ostatnich lat. „Kto śmiał się z Wałbrzycha”? – pytano przekornie. „Teraz nie ma z czego, bo miasto pięknieje w oczach”.

Wałbrzych: największe atrakcje miasta

Dziś nikogo nie dziwi zaliczanie Wałbrzycha do jednego z najciekawszych polskich miast. Największą atrakcją tego miejsca wciąż pozostaje zamek Książ. Niby ten sam – jeden z najpiękniej położonych w Europie, największy na Dolnym Śląsku, trzeci pod względem wielkości w Polsce. Rozmiary ekspozycji zostały jednak mocno rozbudowane, otwarto mauzoleum, w sąsiedztwie powstała wyczekiwana od lat tajemnicza podziemna trasa turystyczna, zadbano też o otoczenie twierdzy. To wszystko sprawia, że zamek Książ bije rekordy popularności – co roku obiekt górujący na niesamowitym górskim cyplu odwiedza ponad pół miliona turystów.

Zamek Książ
fot. Materiały partnerskie

Pobliska Palmiarnia, choć wzniesiona ponad 100 lat temu, odzyskała wielką popularność w minionym roku po modernizacji i „zatrudnieniu” nowych lokatorów. To już nie tylko jedyny w Polsce ogród zimowy zachowany w pierwotnej, historycznej postaci. To także miejsce, w którym żyją lemury, różnokolorowe pawie, żółwie i ryby. Zwiedzanie ogrodu jest fascynującą wędrówką w otoczeniu 250 gatunków roślin ze wszystkich kontynentów, specjalnej wystawy bonsai i z niezwykłą oprawą w postaci lawy z sycylijskiej Etny.

Palmiarnia - Wałbrzych
fot. Materiały partnerskie

Przed laty turyści zwykle docierali do północnych części miasta, zatrzymując się tylko w zamku i palmiarni. Południe z ciekawą, ale zapuszczoną starówką, nie cieszyło się turystycznym powodzeniem. Wszystko zmieniła szeroko zakrojona rewitalizacja i wielkie inwestycje związane z kulturą i sportem.

W dzielnicy Biały Kamień (w miejscu zburzonego kompleksu) powstał największy w Sudetach obiekt sportowo-rekreacyjny Aqua-Zdrój. Od 2013 roku kibice przychodzą na mecze do sportowej areny z widownią na 3 tysiące miejsc, dzieci do zjeżdżalni w aquaparku, a miłośnicy pływania na 25-metrowy basen. Na tym nie koniec. Jest jeszcze strefa fitness ze znakomitą siłownią, salami ćwiczeń, kortami do squasha i kriokomorą. Do tego hotel dla 120 gości oraz boiska treningowe i stadion w scenerii majestatycznej góry Chełmiec.

Aqua Zdrój - Wałbrzych
fot. Materiały partnerskie

W Wałbrzychu warto zobaczyć też Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia – obiekt ten powstał w wyniku przebudowy Kopalni Węgla Kamiennego Julia w 2014 roku. Obecnie to jeden z najcenniejszych zabytków kultury technicznej na świecie, najpiękniejszy naziemny kompleks wydobywczy w Polsce, a zarazem hołd dla wielowiekowej górniczej historii Wałbrzycha. Zwiedzanie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia odbywa się z byłymi górnikami w roli przewodników i obejmuje dwa i pół kilometra kopalnianych budowli i zakamarków. Pomimo prestiżowych nagród dla zabytku, centrum jest przede wszystkim kulturalnym sercem Wałbrzycha z rozległą ofertą wystawienniczą rozrzuconą na powierzchni ponad czterech hektarów. Przez 361 dni w roku w Starej Kopalni coś się dzieje – od imprez kameralnych po plenerowe koncerty dla wielotysięcznej publiczności.

Stara Kopalnia - Wałbrzych
fot. Materiały partnerskie

Stamtąd już niedaleko do Starego Miasta, w którego klimatycznej scenerii zakochał się Andrzej Wajda, Agnieszka Holland i wielu innych reżyserów. W plenerach miasta powstało ponad trzydzieści filmów fabularnych i seriali. Odnowione ulice, place i zaułki to centrum administracyjne i finansowe miasta. Nie można zapomnieć też o wspaniałych kościołach, pałacach i siedzibach renomowanych instytucji kultury.

Stare Miasto - Wałbrzych
fot. Materiały partnerskie

Najstarszy na Dolnym Śląsku Teatr Lalki i Aktora to jedna z najlepszych tego typu scen w Polsce. Nieskrępowaną wolnością artystyczną zasłynął awangardowy Teatr Dramatyczny, którego premiery cieszą się ogólnokrajowym rozgłosem. Międzynarodowe uznanie Filharmonii Sudeckiej to z kolei zasługa maestrii wykonawczej i tradycyjnej współpracy z wybitnymi solistami, m.in. Piotrem Palecznym i Leszkiem Możdżerem. Miłośników sztuki z pewnością zatrzymają też sale wystawiennicze renomowanej Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, której druga siedziba znajduje się w zamku Książ.

Ciekawym miejscem jest również jedyne w Polsce Muzeum Porcelany. Chociaż założone w 2015 roku, ma niemal stuletnie tradycje. Chociaż stworzone w nowoczesnym stylu, umieszczone zostało w eleganckich murach pałacu Albertich. W samym centrum miasta można zobaczyć około 10 000 eksponatów. To jedna z najbogatszych kolekcji historycznej porcelany śląskiej.

Muzeum Porcelany - Wałbrzych
fot. Materiały partnerskie

Jeśli starczy wam sił, Wałbrzych ma jeszcze w ofercie 50 kilometrów malowniczych szlaków turystycznych oraz 170 kilometrów tras rowerowych dla miłośników rekreacji i kolarzy górskich. Na koniec można zostawić sobie Stado Ogierów Książ ze wspaniałą ujeżdżalnią i długą tradycją uprawiania jazdy konnej. Zaletą tego miejsca jest samo położenie – w przepięknej górskiej scenerii.

___

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miejskim w Wałbrzychu