Zamknij

Rowerem przez Warmię i Mazury. Oto 6 najciekawszych tras rowerowych

28.05.2020 15:07
Warmia i Mazury
fot. Shutterstock

Warmia i Mazury są idealnym wyborem dla tych, którzy chcą spędzić aktywny urlop. Nie tylko żeglując po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich czy wybierając się na spływ kajakowy. Ten region Polski warto zwiedzić na rowerze. W ostatnich latach wytyczono tu dziesiątki tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Przedstawiamy 6 najciekawszych propozycji na wycieczkę.   

Warmia i Mazury to raj dla żeglarzy i urlopowiczów lubiących spędzać wolny czas nad jeziorami, w spokojnym i zielonym otoczeniu. Warto zmienić jednak nieco perspektywę i zwiedzać jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce na rowerze. Oto osiem ciekawych propozycji na rowerowe wycieczki po Warmii i Mazurach.

Rowerem przez Giżycko i okolice

Niezwykłe położenie Giżycka – w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich – czyni miasto i jego okolice popularnym kierunkiem wakacyjnych. Rowerzyści znajdują tutaj fantastyczne krajobrazy, zróżnicowane tereny oraz liczne atrakcje turystyczne. Atutem są też mało uczęszczane drogi.

Swoją rowerową wycieczkę warto rozpocząć w Kętrzynie i pojechać w kierunku Gierłoży. To tam właśnie znajduje się słynny Wilczy Szaniec, który był główną kwaterą Adolfa Hitlera i gdzie dokonano nieudanego zamachu na życie niemieckiego dyktatora. Można zwiedzić też bunkry ciągnące się po obu stronach szosy. Trasa prowadzi dalej przez lasy i mniejsze miejscowości do samego Giżycka. Po drodze uwagę zwraca niewielka wioska Doba położona nad Jeziorem Dobskim – wznosi się tam późnogotycki kościół z drugiej połowy XVI wieku. Szlak jest średnio trudny i wiedzie w większości przez mało uczęszczane drogi, przez co jest przyjazny dla rodzin z dziećmi.

Giżycko
fot. Shutterstock

Przebieg trasy: Kętrzyn – Kruszewiec – Gierłoż – Parcz – Doba – Giżycko

Długość trasy: 38 km

Stopień trudności: średnio trudna

ZOBACZ TAKŻE:  Warmińsko-mazurskie: co warto zobaczyć? 12 najciekawszych miejsc

Olsztyn: szlak rowerowy wokół jezior

To trasa rowerowa wokół kilku malowniczych akwenów w zachodniej części Olsztyna - Jeziora Długiego, Tyrskiego oraz słynnego jeziora Ukiel. Warto tutaj podkreślić, że szlak, choć przeznaczony jest również dla początkujących, bywa momentami trudny technicznie ze względu na wystające korzenie. Osoby podróżujące z większym bagażem będą musiały w kilku miejscach prowadzić rower. Widoki, które czekają nas po drodze, są jednak warte wysiłku.

Ruszając z Olsztyna, w pierwszej kolejności dotrzemy do Jeziora Długiego (można na moment zsiąść z roweru i przespacerować się jego brzegiem). Szlak prowadzi dalej obrzeżem torfowiskowego rezerwatu przyrody „Redykajny” w kierunku Jeziora Tyrskiego (nazywanego potocznie „Żbikiem”). Dzięki przejrzystej wodzie (zaliczanej do drugiej klasy czystości) Tyrsko jest doskonałym miejscem dla miłośników nurkowania. 

Jezioro Ukiel
fot. Shutterstock

Kolejnym punktem na trasie jest jezioro Ukiel – szlak prowadzi jego brzegiem (choć ta część jest ciekawa i piękna krajobrazowo, trzeba uważać na korzenie). Przystanek warto zrobić sobie na plaży nad Zatoką Miłą – to popularne miejsce wypoczynku. Później możemy już ruszyć w drogę powrotną do Olsztyna.

Przebieg trasy: Olsztyn – Jezioro Długie – Rezerwat i osiedle „Redykajny” – Jezioro Tyrskie – Gutkowo – Łupstych (jezioro Ukiel) – Zatoka Miła – Olsztyn

Długość trasy: 21 km

Stopień trudności: średnio trudna

ZOBACZ TAKŻE:  Rowerem po Polsce. 8 najciekawszych tras rowerowych

Krutyński Szlak Rowerowy

Krutynia większości osób kojarzy się ze spływami kajakowymi. Rejon rzeki jest też ciekawym miejscem na wyprawy na dwóch kółkach. Niemal 70-kilometrowy Krutyński Szlak Rowerowy przybliża uroki Krutyni oraz Puszczy Piskiej, która jest największym kompleksem leśnym na Warmii i Mazurach. Na szlaku jest też wiele pięknych jezior (m.in. jezioro Lampasz) oraz urokliwych miejscowości.   

Trasa rozpoczyna się w Sorkwitach i i kończy we wsi Gałkowo znanej ze stadniny koni. Na trasie mijamy też m.in. osadę Rodowo położoną malowniczo na morenowych wzgórzach.

Przebieg trasy: Sorkwity – Grabowo – Dłużec – Machary – Nowy Zyzdrój – Spychowo – Cierzpięty – Krutyń – Gałkowo

Długość trasy: 69 km

Poziom trudności: łatwa

Pojezierze Iławskie: szlak wokół Jezioraka

Ten region Warmii i Mazur słynie z niezwykłego bogactwa przyrody, wielu jezior i urozmaiconej rzeźby terenu, które sprzyjają dłuższym i krótszym wycieczkom rowerowym. Do największych skarbów Pojezierza Iławskiego należy jezioro Jeziorak – to szóste pod względem powierzchni jezioro w Polsce, a zarazem najdłuższe w kraju (ma 27,5 km). Wokół zbiornika rozciąga się Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego.

Propozycji na wycieczkę rowerową jest kilka. Jedna z ciekawszych tras prowadzi z Iławy, która położona jest właśnie nad jeziorem Jeziorak. Po drodze miniemy Szymbark – w zabytkowym parku znajdują się ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku. Warto  zatrzymać się na moment w urokliwej rybackiej wiosce Siemiany, położonej w sercu wielkiego lasu. To tu wznosi się nowa wieża widokowa, z której można podziwiać najdłuższe jezioro w Polsce. Siemiany wyróżniają się też rozwiniętym zapleczem gastronomicznym i noclegowym.

Iława nad jeziorem Jeziorak
fot. Shutterstock

Kolejne punkty wycieczki to wioski Jerzwałd (nad Jeziorem Płaskim) oraz Dobrzyki, gdzie zachował się wczesnogotycki kościół  z XVI wieku. Na tym etapie zmierzmy z powrotem w kierunku Iławy.

Przebieg trasy: Iława – Szymbark – Piotrkowo – Jezioro Urowiec – Siemiany – Jerzwałd – Dobrzyki – Rudnia – Iława

Długość trasy: ok. 80 km

Poziom trudności: średnio trudna

ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze jeziora na Mazurach. 8 miejsc, które warto odwiedzić

„Nad Zalewem Wiślanym”: czyli szlakiem Green Velo

Słynna trasa Green Velo w samym regionie Warmii i Mazur ma niemal 400 km i prowadzi z Elbląga do Gołdapi. Ci, którzy chcą zorganizować rowerową wycieczkę, mogą wybrać dłuższe lub krótsze odcinki tego szlaku. Do wyboru mamy trzy różne i połączone ze sobą „królestwa rowerowe”: „Nad Zalewem Wiślanym” (93 km), „Warmię i okolice” (147 km) oraz „Północne Mazury” (153 km).

Wycieczkę warto rozpocząć „Nad Zalewem Wiślanym”, gdzie zaczyna się również szlak Green Velo. Podczas tej rowerowej wyprawy można podziwiać taflę Morza Bałtyckiego, odwiedzić Frombork, czyli miasto Kopernika oraz Braniewo – pierwszą stolicę Warmii i Mazur.

Frombork
fot. Wikimedia Commons

Trasa swój początek (lub koniec) ma w Elblągu – ważnym ośrodku komunikacyjnym. W okolicy znajduje się też delta Wisły i Żuławy Elbląskie z imponującym jeziorem Druzno. Dalej szlak prowadzi przez park krajobrazowy Wysoczyznę Elbląską. Ten odcinek dla początkujących rowerzystów może okazać się sporym wyzwaniem z powodu dużych różnic wysokości i stromych podjazdów.

Trasa biegnie też przez urokliwe portowe miasteczko Tolkmicko do Fromborka – miasta Mikołaja Kopernika. Ze szczytu wieży na Wzgórzu Katedralnym podziwiać można rozległą panoramę Zalewu Wiślanego. Ostatnim ciekawym punktem na szlaku w królestwie Zalewu Wiślanego jest Braniewo. To jedno z najstarszych miast w Polsce, które powstało jeszcze w średniowieczu. Trasa biegnie przez centrum miasta bulwarami malowniczej osady Pasłęka, by następnie wyprowadzić turystów na rozległe, spokojne równiny Warmii.

Przebieg trasy: Elbląg – Wysoczyzna Elbląska – Tolkmicko – Frombork – Nowa Pasłęka – Braniewo

Długość trasy: 93 km

Stopień trudności: trudna

Zobacz także

Z widokiem na Mamry: krótka trasa na Warmii i Mazurach

Ciekawą propozycją jest też krótki, 28-kilometrowy odcinek trasy Green Velo biegnący z miejscowości Leśniewo do wioski Koźlak. Wyprawę rowerową warto rozpocząć na wzgórzu Leśniewie, skąd roztacza się przepiękny widok na jezioro Rydzówka oraz jezioro Mamry. Po kilku kilometrach drogi pojawia się jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji tego regionu – Kanał Mazurski, który miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem (wybuch wojny pokrzyżował te plany).

Kolejnym ciekawym punktem na trasie są Mamerki, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. Do dziś pozostały w niej dobrze zachowane bunkry dowództwa Wehrmachtu. Dalej szlak biegnie w kierunku Węgorzewa słynącego z zamku krzyżackiego oraz zabytkowego cmentarza wojskowego. Za Węgorzewem szlak prowadzi po nasypach dawnej, zlikwidowanej linii kolejowej.

Przebieg trasy: Leśniewo – Mamerki – Trygort – Węgorzewo – Popioły – Koźlak

Długość trasy: 28 km

Poziom trudności: łatwa

Źródło: "Rowerem przez Warmię i Mazury", Pascal, Bielsko-Biała 2017

ZOBACZ TAKŻE:

•  Warmia i Mazury dla aktywnych. 5 atrakcji, z których warto skorzystać

  Najpiękniejsze jeziora w Polsce. 10 miejsc, które warto odwiedzić

___

RadioZET.pl/NC