Zamknij

Warszawa w prestiżowym rankingu miast przyszłości. Wyprzedziła Berlin i Oslo

18.02.2021 14:25
Warszawa
fot. Shutterstock

Stolica Polski trafiła do prestiżowego zestawienia "European Cities of the Future 2020/21" przygotowanego przez fDi. Które miejsce zajęła i jakie destynacje prócz niej trafiły na tę listę? Koniecznie sprawdźcie.

W Polsce jest wiele pięknych miejsc, które doceniane są nie tylko przez Polaków, ale też przez turystów z całego świata. Wiele miast z naszego kraju trafia do plebiscytów opracowywanych przez znane tytuły podróżnicze, ale nie tylko przez nie.

Ostatnio Warszawa została uwzględniona w prestiżowym rankingu "European Cities of the Future 2020/21" opracowanym przez fDi, czyli jeden z serwisów grupy "Financial Times". Tym samym została okrzyknięta miastem przyszłości i przy okazji wyprzedziła w zestawieniu Berlin, Zurych czy Moskwę!

Warszawa w prestiżowym rankingu miast przyszłości. Wyprzedziła Berlin i Oslo

Mamy kolejny powód do dumy. Tym razem w zagranicznym plebiscycie została wyróżniona Warszawa. Stolica Polski trafiła na listę "European Cities of the Future 2020/21", którą przygotował magazyn fDi. Co ciekawe, nie jest to jedyne miejsce z Polski, które się tu znalazło.

Warszawa została uznana za miasto przyszłości. Trafiła do plebiscytu, w którym zajęła 6. miejsce. Na pierwszej pozycji znalazł się Londyn, a zaraz za nim Paryż, Dublin, Monachium i Amsterdam.

Serwis fDi, który należy do grupy "Financial Times", uwzględnił aż 505 miejscowości z całej Europy. Otrzymywały one punkty w takich kategoriach jak: potencjał ekonomiczny, styl życia i kapitał ludzki, efektywność kosztowa, łączność oraz przyjazność dla biznesu. W tym roku Warszawa awansowała z 11. pozycji na 6.

Co ciekawe, do zestawienia trafił też... Stryków. Niewielkie miasteczko, które leży w okolicach Łodzi, ma doskonałą lokalizację (znajduje się przy dwóch autostradach), co ma ogromne znaczenie dla biznesów. Dlatego zajęło 17. miejsce na liście.

Kto jeszcze trafił do zestawienia? Przedstawiamy wam pierwszą dwudziestkę:

 1. Londyn, Wielka Brytania
 2. Paryż, Francja
 3. Dublin, Irlandia
 4. Monachium, Niemcy
 5. Amsterdam, Holandia
 6. Warszawa, Polska
 7. Zug, Szwajcaria
 8. Shannon, Irlandia
 9. Zurych, Szwajcaria
 10. Berlin, Niemcy
 11. Madryt, Hiszpania
 12. Moskwa, Rosja
 13. Helsinki, Finlandia
 14. Frankfurt, Niemcy
 15. Slough, Wielka Brytania
 16. Praga, Czechy
 17. Stryków, Polska
 18. Oslo, Norwegia
 19. Barcelona, Hiszpania
 20. Sztokholm, Szwecja.

Źródło: KMAG