Zamknij

Watykan: bilety, zwiedzanie, bazylika. Przewodnik po Watykanie

Redakcja
12.02.2019 16:37
Watykan
fot. Shutterstock

Watykan, leżący w centrum Rzymu, jest najmniejszym niezależnym krajem świata. To jednocześnie siedziba papieża i święta stolica, w której bije serce dwóch tysięcy lat cywilizacji chrześcijańskiej. Na powierzchni 0,44 km2 odnajdziemy ślady historii Kościoła, sztuki, arcydzieł antyku oraz niesamowitych dzieł Michała Anioła. Zwiedzanie Watykanu to niezwykła, niemal mistyczna podróż.

Watykan, położony jest w samym centrum Wiecznego Miasta, pomiędzy wzgórzem Janikulum oraz Monte Mario. Najmniejsze państwo świata, zajmujące powierzchnię 0,44 km², liczy około 800 mieszkańców. To właśnie tutaj, w Stolicy Piotrowej, swoją siedzibę mają najwyższe władze Kościoła rzymskokatolickiego.

W starożytności na terenach dzisiejszego Watykanu znajdowały się ogrody Nerona i wznosił się ufundowany przez niego cyrk, na którym – według legendy – ginęli pierwsi chrześcijanie. Dzisiaj Stolica Piotrowa jest jednym z najpopularniejszych punktów w Europie, obleganym każdego roku przez tysiące turystów. Co warto zwiedzić w Watykanie i ile kosztują bilety? Podpowiadamy. 

Watykan: plac św. Piotra i 140 figur świętych

Do Bazyliki św. Piotra prowadzi imponujący plac otoczony charakterystyczną, eliptyczną kolumnadą Berniniego składającą się z 284 kolumn i 88 filarów. Jej górną część zdobi prawie 140 figur świętych. Pośrodku, pomiędzy dwiema fontannami, wznosi się umieszczony na grzbietach czterech lwów egipski obelisk (25,5 metrów wysokości) zdobiący w starożytności znajdujący się w tym miejscu cyrk Nerona.

Watykan - plac św. Piotra
fot. Shutterstock

Po wejściu na plac Świętego Piotra, trzymając się prawej strony kolumnady, można odnaleźć na chodniku marmurową płytę z herbem Jana Pawła II oraz datą 13 maja 1981 roku. Została ona umieszczona w miejscu, gdzie doszło do zamachu na papieża.

Cały plac wraz z fontannami zaprojektował włoski rzeźbiarz i architekt, Giovanni Lorenzo Bernini. Przepiękny widok na cały plac roztacza się z kopuły Bazyliki św. Piotra (autorstwa Michała Anioła) na wysokości 132 metrów. Na samą górę można wejść po schodach – ok. 500 stopni lub docierając windą na taras dachu świątyni i przechodząc do loggii. Dotarcie na szczyt gwarantuje przepiękne widoki również na Ogrody Watykańskie, jak i cały Rzym. 

  • W każdą niedzielę, o godz. 12, na plac św. Piotra robi się szczególnie tłoczno. Wówczas papież pojawia się w oknie papieskim i odmawia wspólnie ze zgromadzonymi modlitwę Anioł Pański.

Zobacz także

Bazylika św. Piotra i grób Jana Pawła II

Bazylika św. Piotra jest architektonicznym symbolem władzy papieskiej i główną świątynią Kościoła katolickiego. Świątynia powstała w XV i XVI wieku w miejscu starszej, wczesnochrześcijańskiej świątyni, w miejscu domniemanego pochówku św. Piotra. Nad tą okazałą bazyliką pracowali prawdziwi mistrzowie, m.in. Rafael Santi, Michał Anioł, Donato Bramante czy wspomniany wcześniej Giovanni Lorenzo Bernini, którzy stworzyli prawdziwe arcydzieło architektoniczne.

Bazyilka św. Piotra w Watykanie
fot. Shutterstock

Do watykańskiej świątyni prowadzą szerokie, marmurowe schody, na których w czasie ważniejszych nabożeństw stawiany jest ołtarz i odprawiane są msze święte. Wnętrze bazyliki zdobi 40 ołtarzy, 870 kolumn, 11 kaplic, 395 posagów i ponad 10 tys. m2 malowideł i mozaik. Punktem centralnym jest ołtarz Świętego Piotra z baldachimem. Warto zwrócić również uwagę na wyeksponowaną po prawej stornie świątyni, najsłynniejszą z rzeźb młodego jeszcze Michała Anioła – „Pietę”.

Turyści, szczególnie z Polski, często kierują się w stronę kaplicy św. Sebastiana, w której znajduje się przeniesiony z grot w 2011 roku grób Jana Pawła II. Zgodnie z tradycją watykańską papieże chowani
w podziemiach po wyniesieniu na ołtarze zostają przeniesieni do bazyliki. Zawsze gromadzący się tu
tłum świadczy o nieustającym kulcie naszego papieża.

  • Wstęp do Bazyliki św. Piotra jest bezpłatny. Trzeba jednak przygotować się na bardzo długą kolejkę oczekujących na wejście do świątyni, szczególnie w sezonie letnim.

Muzea Watykańskie

Popularnym celem wśród turystów jest Muzea Watykańskie (wejście przy viale Vaticano). Cały kompleks obejmuje 54 muzeów tematycznych, galerii oraz sal. Zwiedzanie warto rozpocząć od Pinoteki Watykańskiej, gdzie zgromadzono niezwykle wartościowe kolekcje światowego malarstwa (dzieła m.in. Leonarda da Vinci czy Rafaela).

Ciekawie prezentuje się też Museo Pio-Clementino z kolekcją rzeźby antycznej. Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Muzeów Watykańskich powinno być Stanze di Raffaello. To reprezentacyjne apartamenty papieskie w północnym skrzydle Pałacu Watykańskiego. Są one udekorowane freskami Rafaela oraz jego uczniów.

Interesujące są również Galerie Map Geograficznych i Galeria Arrasów przedstawiających żywot Chrystusa. Jeśli wystarczy czasu, warto odwiedzić Muzeum Etruskie z kolekcją wyrobów z brązu i złota oraz Muzeum Egipskie ukazujące dokonania cywilizacji starożytnego Egiptu. Najbardziej znanym punktem muzeów jest jednak Kaplica Sykstyńska.

  • Muzea Watykańskie otwarte są od poniedziałku do soboty (9-18.00) i ostatnią niedzielę miesiąca (wejście do 12.30).
  • Bilety do Muzeów Watykańskich: bilet łączony do muzeów i Kaplicy Sykstyńskiej kosztuje 17 euro dla osoby dorosłej i 8 euro z ulgą (dla osób do 18 lat i studentów).

Zobacz także

Kaplica Sykstyńska: arcydzieła Michała Anioła

Watykańska Kaplica Sykstyńska jest bez wątpienia jedną z najbardziej imponujących w swoim wystroju prywatną kaplicą papieży. Nie u wszystkich i nie od samego początku budziła zachwyt – papież Paweł IV, oburzony wszechobecną nagością przedstawionych postaci, domagał się nawet jej całkowitego zamalowania. Ostatecznie zmusił jednego z uczniów Michała Anioła do zakrycia najbardziej „bezwstydnych” elementów dzieła.

Kaplica Sykstyńska
fot. Shutterstock

W Kaplicy Sykstyńskiej zachwycają niesamowite freski. Nie sposób pominąć malowideł autorstwa Michała Anioła, a wśród nich dzieł znajdujących się na sklepieniu kaplicy – „Stworzenie Adama”, „Stworzenie Ewy”, „Wygnanie z raju” czy „Dawid ścinający głowę Goliatowi”. Najsłynniejszym dziełem w kaplicy jest bez wątpienia „Sąd Ostateczny” znajdujący się na ścianie z głównym ołtarzem. Na tym okazałym fresku mistrz uwiecznił 400 postaci. Prace nad całkowitym ukończeniem tego dzieła zajęły Michałowi Aniołowi sześć lat – artysta ukończył to dzieło w 1541 roku.

• Kaplicę Sykstyńską zwiedza się w ramach wizyty w Muzeach Watykańskich. Godziny zwiedzania zmieniają się w zależności od pory roku.

• Zabronione jest robienie zdjęć i filmowanie wnętrza Kaplicy Sykstyńskiej.

Zobacz także

Ogrody Watykańskie

Ogrody Watykańskie usytuowane są w pobliżu kompleksu pałacowo-kościelnego i zajmują powierzchnię niemal dwóch trzecich Państwa Kościelnego. Miejsce to uznawane jest za jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych na świecie. Na terenie ogrodu znajdują się liczne alejki, wzdłuż których rozmieszczone są tarasy widokowe, kaplice, wieżyczki, rzeźby, groty czy wymyślne fontanny.  Jedna z najbardziej charakterystycznych przedstawia niewielki model XVII-wiecznego statku. Warto zatrzymać się też przy grocie Matki Boskiej z Lourdes, stworzonej na wzór tej prawdziwej. Na terenie kompleksu znajduje się też rozległy, dwuhektarowy las. Nie można zapomnieć też o najróżniejszych, egzotycznych gatunkach roślin.

Ogrody Watykańskie
fot. Shutterstock
  • Zwiedzanie Ogrodów Watykańskich możliwe jest wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji - z przewodnikiem lub z pokładu mikrobusa objeżdżającego najważniejsze aleje papieskiego parku. 
  • Bilet wstępu do Ogrodów Watykańskich kosztuje 33 euro (ulgowy 24 euro). W cenie biletu również wstęp do Muzeów Watykańskich.

Zobacz także

Źródło: "Spacerownik historyczny. Rzym i jego czarna arystokracja", Wojciech Ponikiewski, Warszawa 2012; "Rzym i Watykan. 3 w 1". Explore! Guide, Express Map, 2015

___

RadioZET.pl/NC