Zamknij

Weekend nad wodą? Sprawdź, gdzie można się kąpać w Polsce

Redakcja
05.06.2018 12:11
Plaża nad Wisłą - Warszawa
fot. Polska Press/East News

Planujesz urlop lub krótki wypad nad jezioro, morze czy zalew? Koniecznie sprawdź stan kąpieliska w wybranym regionie Polski. Stworzony przez Departament Zdrowia Publicznego GIS specjalny „Serwis kąpieliskowy” pozwala znaleźć  aktualne informacje o datach otwarcia i jakości wody we wszystkich oficjalnych kąpieliskach.

Z początkiem czerwca rozpoczął się oficjalny sezon kąpieliskowy. Coraz więcej osób planuje krótkie wypady nad wodę. I nie ma się czemu dziwić – wypoczynek nad morzem czy jeziorem to idealny sposób na ochłodę w upalne, letnie dni.

Wychodząc naprzeciw wakacyjnym oczekiwaniom Polaków, Departament Zdrowia Publicznego GIS stworzył pomocny „Serwis kąpieliskowy”, czyli portal informacyjny o jakości wody w polskich kąpieliskach.

Mapa kąpielisk 2018 – stan wody w określonych miejscach

Na mapie Polski zaznaczone zostały wszystkie oficjalne kąpieliska (wyznaczone uchwałami rad gmin). Po wybraniu określonego punktu na mapie, wyświetla się nam komunikat dotyczący trwania sezonu dla danego kąpieliska.

Mapa kąpielisk w Polsce
fot. sk.gis.gov.pl

W przypadku już aktywnych kąpielisk, możliwy będzie odczyt pełnej wersji raportu zawierającego m.in. dane o jakości wody, infrastrukturze kąpieliska oraz kwestiach organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem kąpielisk.

Wybrane kąpielisko można również znaleźć za pomocą wyszukiwarki. Wystarczy wybrać pole „Znajdź kąpielisko” i tam wpisać nazwę interesującego nas miejsca.

Serwis kąpieliskowy – sprawdź, które kąpielisko jest już otwarte

W przypadku akwenu, który nie został jeszcze udostępniony odwiedzającym, pojawi się informacja z dokładną datą dotycząca rozpoczęcia i zakończenia sezonu kąpielowego (szczegółowy raport pojawi się oczywiście tuż po jego otwarciu).

Mapa kąpielisk w Polsce

Pomimo tego, że sezon kąpielowy rozpoczął się 1 czerwca, to większość kąpielisk jeszcze nie rozpoczęło oficjalnej działalności. Dla przykładu popularne kąpielisko w Ustce otwiera sezon 15 czerwca.

Źródło: sk.gis.gov.pl

___

RadioZET.pl/NC