Zamknij

Weekend w stolicy Podkarpacia

Rzeszów, Fot. Tadeusz Poźniak
fot. Rzeszów, Tadeusz Poźniak

Rzeszów - piękna i gościnna stolica Podkarpacia kryje wiele niespodzianek. Miasto i region urzeka małych i dużych i małych amatorów podróży. Pora na Rzeszów, czas na Podkarpackie!

Wybór Rzeszowa jako miejsca na spędzenie weekendu lub urlopu tylko z pozoru jest nieoczywisty. Największe miasto południowo-wschodniej Polski i stolica województwa podkarpackiego oferuje wszystko to, co turystom jest potrzebne, by dobrze spędzić czas – zabytki, możliwość aktywnego wypoczynku, świetne hotele w przystępnych cenach, smaczne jedzenie oparte na wysokiej jakości produktach regionalnych, dogodne połączenia komunikacyjne – kolejowe, samochodowe i lotnicze. Czysta, bezpieczna i wygodna stolica Podkarpacie czeka na Ciebie.

Rzeszowska starówka

Serce miasta bije na pełnym życia rynku, otoczonym malowniczym wianuszkiem kamieniczek, w których mieszczą się liczne restauracje, cukiernie, bary, puby i hotele

Rzeszów. Rzeszowski rynek. Festiwal Polonijny, Fot. Tadeusz Poźniak
fot. Rzeszów. Rzeszowski rynek. Festiwal Polonijny, Tadeusz Poźniak

 Atmosfera zachęca, by odpocząć w cieniu ogródków restauracyjnych i spojrzeć na wyjątkowej urody ratusz i studnię z XVII wieku. W letnie wieczory na scenie obok ratusza odbywają się występy wokalistów, grup muzycznych i taneczno-wokalnych.

Rzeszów. Rynek noc. Michał Bosek/UMWP
fot. Rzeszów. Rynek noc. Michał Bosek/UMWP

Z rynku nieśpiesznym spacerem skierować należy się na najstarszą i najważniejszą ulicę rzeszowskiej starówki – ulicę 3 Maja. Przy najbardziej reprezentatywnej ulicy miasta, zwanej „Paniagą” znajdują się kościół farny, Muzeum Okręgowe, kino, lokale gastronomiczne, konwent pijarów, pomnik Tadeusza Nalepy

Rzeszów. Pomnik Tadeusza Nalepy, fot. Krzysztof Zajączkowski/UMWP
fot. Rzeszów. Pomnik Tadeusza Nalepy, Krzysztof Zajączkowski/UMWP

oraz okno czasu, które pokazuje jak zmieniała się nawierzchnia ulicy na przestrzeni wieków. Deptak ma swoje święto – Święto Paniagi, ulubione wydarzenie kulturalne mieszkańców Rzeszowa z plenerowymi wystawami, pokazami tanecznymi, jarmarkiem rękodzieła i regionalnych produktów, degustacjami potraw i koncertami.

Kolejny etap spaceru po Rzeszowie to Letni Pałac Lubomirskich oraz secesyjne wille przy alei Pod Kasztanami oraz otoczony kamiennym murem obronnym z bastionami zamek Lubomirskich. U podnóży zamku znajduje się fontanna multimedialna

Fot Tadeusz Poźniak
fot. Fot Tadeusz Poźniak

z tańczącymi w rytm muzyki strumieniami wody i utworzonym z mgły ekranem wodnym, na którym wyświetlane są prezentacje filmowe, laserowe i trójwymiarowe. Na spektakl muzyka-światło-woda najlepiej przyjść w godzinach wieczornych.

Rzeszowskie Podziemia

Przemierzając rzeszowski rynek nie każdy turysta zdaje sobie sprawę, że kilka metrów poniżej przebiega Podziemna Trasa Turystyczna. A w niej skrywają się tajemnice historii miasta, która sięga czasów Kazimierza Wielkiego. Ulokowany na prawie magdeburskim w 1354 roku, Rzeszów od początków swojego istnienia czerpał z lokalizacji i handlu między wschodem i południem Europy. Przecinające się szlaki kupieckie, liczne przywileje i jarmarki wpływały na intensywny rozwój miasta.

By zaradzić potrzebom magazynowania towaru, przedsiębiorczy Rzeszowianie drążyli piwnice i tunele pod kamienicami oraz płytą Rynku. Podziemne magazyny zapewniały przechowywanym towarom odpowiednią temperaturę oraz chroniły przed złodziejami i pożarami. Zdarzało się, że w czasie wojen, inwazji czy najazdów tatarskich służyły mieszkańcom jako schronienie.

Odrestaurowane piwnice i korytarze udostępniono zwiedzającym w ramach Podziemnej Trasy Turystycznej „Rzeszowskie piwnice”. Trasa liczy 369 metrów i obejmuje 25 piwnic oraz 15 korytarzy sięgających 10 m w głąb ziemi. Zobaczyć można tu relikty średniowiecznych murów, ślady pożarów, pozostałości żelaznych krat i zawiasów, tajemne przejścia. Najpłycej, pod powierzchnią Rynku znajdują się pozostałości domu mieszkalnego z okresu średniowiecza, w którym zachowały się fragmenty ceglanego sklepienia krzyżowo-żebrowego, portal i okno wykonane z kamienia oraz część oryginalnej posadzki. Jest to najstarsza, zachowana część miasta. Obecnie trwają prace wzbogacające ekspozycję o elementy multimedialne, dzięki którym zwiedzający staną się bohaterami interaktywnej opowieści.

Rekreacja nad Wisłokiem

Zielonym sercem Rzeszowa są tereny rekreacyjne położone nad rzeką Wisłok. Można tu zagrać w minigolfa, pogrillować lub spędzić czas na kajaku, rowerze wodnym lub jachcie. Miłośnicy rowerów, hulajnóg i rolek mogą skorzystać ze ścieżek rowerowych. Jest też skatepark, dirtpark i park linowy oraz popularne kąpielisko „Żwirownia” z piaszczystą plażą, wypożyczalnią sprzętu wodnego, boiskiem do piłki siatkowej i mini placem zabaw dla dzieci.

Okrągły punkt widokowy

Jedyna w Europie okrągła kładka dla pieszych to już znak rozpoznawczy Rzeszowa.

Tadeusz Poźniak Fotografia
fot. Tadeusz Poźniak Fotografia

Unikatowy obiekt powstał nad skrzyżowaniem al. Piłsudskiego i ul. Grunwaldzkiej. Oprócz innowacyjnego kształtu wyróżnia ją dobór materiałów i iluminacja świetlna, która dodaje jej uroku zwłaszcza po zmierzchu. Dzięki swemu usytuowaniu kładka stanowi doskonałe miejsce widokowe, oraz nietuzinowe tło do sesji zdjęciowych. Z okrągłej kładki można udać się w kierunku Zespołu klasztornego Bernardynów lub Ogrodów Bernardyńskich zaaranżowanych we włoskim stylu.  

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Kto z nas nie wspomina bajek sprzed lat i postaci, z którymi dorastaliśmy? Dzięki bardzo bogatej kolekcji Muzeum Dobranocek w Rzeszowie można odbyć sentymentalną podróż w przeszłość, do czasów swojego dzieciństwa w towarzystwie Jacka i Agatki, Misia Uszatka, Reksia, Coralgola, Bolka i Lolka czy pingwina Pik-Poka oraz innych bohaterów polskich dobranocek.

Fot Michał Bosek/UMWP
fot. Fot Michał Bosek/UMWP

Rodzice i dziadkowie, mogą pokazać najmłodszym bajki poprzednich pokoleń oraz historię animacji. To miejsce które budzi wiele wspomnień i emocji. Na kolekcje składają się oryginalne lalki z filmów, celuloidy, projekty scenariuszy i dekoracji z animacji rysunkowych oraz przedmioty użytku codziennego z wizerunkami dobranockowych postaci. Pomysłodawcą i współtwórcą pierwszego w Polsce Muzeum Dobranocek jest Wojciech Jama, prywatny kolekcjoner, który przez kilkadziesiąt lat zgromadził ponad 2000 pamiątek związanych z polskimi dobranockami. Odwiedzenie tego muzeum na pewno nie będzie czasem straconym.

W swoje gościnne progi zapraszają również Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, Muzeum Lalek Teatralnych, Muzeum Mleczarstwa, Muzeum Łowiectwa, Muzeum Diecezjalne i Muzeum Energetyki Podkarpackiej.

Weekend w Rzeszowie, to nie tylko klimat miasta. Koniecznie wybrać trzeba się poza granice stolicy Podkarpacia, a wybór jest ogromny – zabytkowy Łańcut, skłaniające do chwili refleksji Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, niezwykłe Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie czy pełne historii Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Turystyczny przebój Podkarpacia

fot. Michał Bosek/UMWP
fot. Michał Bosek/UMWP

Muzeum Zamek w Łańcucie - jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce słynąca ze znakomicie zachowanych wnętrz mieszkalnych, unikalnej kolekcji pojazdów konnych,

Łańcut. Muzeum-Zamek. Powozownia. fot. UMWP Krzysztof Zajączkowski
fot. Łańcut. Muzeum-Zamek. Powozownia. UMWP Krzysztof Zajączkowski

oranżerii, storczykarni ze wspaniałą kolekcją storczyków i starego malowniczego parku w stylu angielskim. Muzeum-Zamek od lat zaliczane jest do miejsc, które obowiązkowo trzeba odwiedzić podczas pobytu na Podkarpaciu. Przyjechać na Podkarpacie i nie zobaczyć Zamku w Łańcucie, to tak jakby nie być na Podkarpaciu naprawdę.

Zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce. Wśród najstarszych zachowanych pomieszczeń wymienić należy: Wielką Sień, Salę pod Stropem oraz Salę pod Zodiakiem. Liczną grupę zachowanych wnętrz stanowią te powstałe w XVIII wieku – apartament Brennowski na parterze, pokój pompejski na II piętrze i apartament chiński na I piętrze. Warto także zobaczyć Apartament Turecki, Salę kolumnową, sypialnię księżnej Marszałkowej, Salon Bouchera, Salon Rokokowy, Teatr Dworski i Galerię Rzeźb. Najbardziej reprezentacyjne komnaty powstały ok. 1800 roku na I piętrze – to klasycystyczna Sala Balowa i Wielka Jadalnia. Do równie ciekawych wnętrz należą Biblioteka z bogatym księgozbiorem liczącym 22 tys. woluminów, Salon Narożny, Jadalnia nad Bramą oraz liczne pokoje kąpielowe. We wnętrzach znajdują się  liczne dzieła sztuki pochodzące z dawnych zbirów łańcuckich oraz powojennych zakupów i depozytów z innych muzeów.

Majowe muzyczne święto

Od lat 60. na terenie Zamku w Łańcucie odbywa się Muzyczny Festiwal, najważniejsze wydarzenie artystyczne na ziemiach Podkarpacia, które ściąga corocznie w maju setki melomanów z Rzeszowa, z Polski i z różnych stron świata.

Fot. Archiwum Fot. UMWP
fot. Archiwum UMWP

Formuła Festiwalu obejmuje recitale wybitnych śpiewaków i  instrumentalistów, gwiazd estrady, koncerty renomowanych orkiestr i zespołów kameralnych, a także sesje naukowe i warsztaty muzyczne. Koncerty w ramach Festiwalu odbywają się w różnorodnych miejscach, które współgrają z charakterem prezentowanych dzieł – Sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, zamkowym parku, gdzie mają miejsce koncerty plenerowe,  Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku, Synagodze łańcuckiej oraz sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.

W ciągu kilkudziesięcioletniej historii Festiwalu wykonano wiele arcydzieł światowej literatury muzycznej od muzyki dawnej po współczesną; dzieł instrumentalnych, wokalnych, wokalno – instrumentalnych, takich jak oratoria i opery, ze szczególnych uwzględnieniem muzyki polskiej. Szerokie spektrum festiwalowych koncertów objęło także jazz i projekty stojące na pograniczu różnych gatunków sztuk. Każdy z koncertów okraszony jest słowem wybitnych muzykologów, którzy uzupełniają program cennym komentarzem. O renomie Muzycznego Festiwalu w Łańcucie mogą świadczyć znakomite nazwiska artystów, którzy zaszczycili go swą obecnością. Są wśród nich m.in: Adam Harasiewicz, Rafał Blechacz, Joseph Malovany, Mischa Maisky, Shlomo Minz, Andreas Scholl, legendarny tenor – Jose Carreras, Kate Liu czy Julian Rachlin.

Polskie Yad Vashem

Muzeum Polaków Ratujących Żydów w markowej im. Rodziny Ulmów, Foto: Michał Bosek-UMWP
fot. Muzeum Polaków Ratujących Żydów w markowej im. Rodziny Ulmów, Foto: Michał Bosek-UMWP

Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej  to pierwsza w Polsce placówka muzealna w całości zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Celem tej instytucji jest pokazanie i upamiętnienie bohaterskich postaw mieszkańców Podkarpacia, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin.

Chwila zadumy i zamyślania nad istotą człowieczeństwa będzie towarzyszyć nam podczas odwiedzin w tym Muzeum. Ekspozycja skierowana jest do każdego, niezależnie od posiadanej wiedzy historycznej, światopoglądu i sympatii politycznych.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów w markowej im. Rodziny Ulmów, Foto: Michał Bosek-UMWP
fot. Muzeum Polaków Ratujących Żydów w markowej im. Rodziny Ulmów, Foto: Michał Bosek-UMWP

Nadrzędną funkcją wystawy jest popularyzacja tematu polskiej pomocy ludności żydowskiej w czasie Zagłady i wzmocnienie przekazu o polskich Sprawiedliwych oraz przypomnienie o realiach Holokaustu w okupowanej Polsce. Jak podkreślają zwiedzający, poza warstwą stricte historyczną istnieje jeszcze ważny, uniwersalny w skali kraju i świata, przekaz o człowieczeństwie i humanitaryzmie.

W Markowej można zwiedzić nowoczesną, multimedialną i interaktywną ekspozycję dostosowaną do wrażliwości i możliwości percepcyjnych każdego zwiedzającego. Za pomocą prostej i symbolicznej formy opowiedziano historię pomocy udzielanej Żydom przez Polaków na Podkarpaciu. Zestawiono ogólne fakty historyczne z indywidualnymi historiami ratujących i ratowanych, tworząc zbalansowany, ciekawy i momentami bardzo emocjonalny przekaz.

Skansen w Kolbuszowej

Obszar Kotliny Sandomierskiej w zamierzchłych czasach zamieszkiwały dwie grupy etnograficzne: Lasowiacy i Rzeszowiacy. Ich historię i tradycje poznać można w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Na obszarze ok. 30 ha znajduje się ponad 80 przykładów małej i dużej architektury.

 Muzeum Kultury Ludowej i Parku Etnograficznego. Kolbuszowa .Fot.: Michał Bosek
fot. Muzeum Kultury Ludowej i Parku Etnograficznego. Kolbuszowa .: Michał Bosek

Zlokalizowane na terenie parku etnograficznego obiekty – domy mieszkalne, stodoły, chlewiki, wiatraki, karczma, szkoła, kościoły – pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Ważnym elementem ekspozycji jest otoczenie poszczególnych budynków, na które składają się: sady, stawy, przydomowe ogrody, pasieki oraz inne tradycyjnie zagospodarowane obszary, pozwalające zwiedzającym oglądać wiejski pejzaż w całej okazałości. Realizmu dodają zwierzęta hodowane w niektórych obejściach.

 

Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

Jeżeli szukacie miejsca, gdzie święta Bożego Narodzenia trwają cały rok – koniecznie odwiedźcie Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Chociaż jest to muzeum, możecie podejrzeć tam, że produkcja bombek wymaga artystycznych umiejętności, cierpliwości i wyczucia, a podczas warsztatów będziecie mieć okazję ozdobić bombkę samodzielnie.

Podkarpackie. Nowa Dęba. Muzeum Bombki Choinkowej, Fot. M.Bosek / UMWP
fot. Podkarpackie. Nowa Dęba. Muzeum Bombki Choinkowej, M.Bosek / UMWP

Na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja z choinkami w różnych stylach. Można podziwiać choinkę amerykańską zdobioną jaskrawymi akcentami kolorystycznymi, bogato dekorowane drzewko w stylu wiktoriańskim, elegancką choinkę francuską i skandynawską oraz przywodzącą na myśl czasy dzieciństwa u dziadków - staropolską. To magiczne miejsce, gdzie można nie tylko obejrzeć proces powstawania ozdób choinkowych, poznać eksponaty muzealne ukazujące różne style bombek, ale również zakupić jedną z nich. Firma Biliński oferuje unikatowe ozdoby, które wykonywane są zgodnie z wieloletnią tradycją – w całości własnoręcznie.

 

Dla ciekawych wrażeń na tym wyprawa nie musi się zakończyć. Okolice Rzeszowa oferują szereg możliwości aktywnego spędzenia czasu. Zapraszamy na Podkarpacie – odkryj je na własną rękę. Czas na Podkarpackie!