Zamknij

Desery i pizze o nazwach szczepionek hitem Węgier. "Cytrynowa AstraZeneca za kilka złotych"

20.04.2021 12:58
Deser w restauracji
fot. Shutterstock/ zdj. ilustracyjne

Deser o nazwie AstraZeneca czy pizza Sputnik – przed takimi wyborami stają dziś na Węgrzech miłośnicy szczepionek, którzy chcą skosztować najnowszych propozycji cukierników i kucharzy. "Te produkty sprzedają się jak woda" – twierdzi portal Bors.

Cukiernicy i restauratorzy na Węgrzech prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie klientów. "Cytrynowa AstraZeneca" czy pizza Sputnik (z pieczoną wieprzowiną i serem owczym) to obecnie hity w wielu węgierskich miastach.

Węgry. "Kokosowa Moderna" i "grejfrutowy Sputnik"

– Któregoś dnia zaproponowałam mężowi, żebyśmy stworzyli desery, nazywające się tak jak szczepionki – powiedziała w rozmowie z portalem Bors Katalin Benkoe, kierowniczka cukierni Sulyan.

Cukiernia przygotowała różne rodzaje pianek podawanych ze strzykawkami, którymi można "wysysać" zawartość. "Zastrzyk Musu" występuje w pięciu wariantach noszących nazwy preparatów, którymi można się zaszczepić na Węgrzech: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sinopharm i Sputnik. Koszt jednego deseru to około 580 forintów, czyli nieco ponad 7 złotych. 

Sputnik ma smak grejpfrutowy, Moderna – kokosowy, AstraZeneca – cytrynowy, Pfizer – zielonej herbaty, a Sinopharm jest słodko-kwaśny. Różnią się też kolorami, np. Sinopharm ma na wierzchu żółtą galaretkę, Moderna – niebieską, a Pfizer – zieloną.

Kierowniczka węgierskiej cukierni przyznała, że początkowo goście dziwnie patrzyli na sprzedawców, widząc za szybą Modernę czy Pfizera, ale szybko zaczęły się one cieszyć popularnością.

– Okazało się, że to dobry pomysł, kupuje je wiele osób. Bardzo się cieszymy, że w ten sposób możemy wnieść trochę radości w nasze codzienne życie – oznajmiła.

Media podkreślają, że dobrą stroną tych „szczepionek” jest to, że nie trzeba się na nie rejestrować i swobodnie można wybrać taką, jaka się najbardziej podoba, a jedyny skutek uboczny to uśmiech, choć u niektórych zaszczepionych może wystąpić uzależnienie.

Węgry. Szczepionkowe pizze nowym hitem

Na podobny pomysł wpadła pizzeria Pizza Astra, która zaproponowała pizze o nazwach Astra (z kurczakiem, kukurydzą i czerwoną cebulą), Pfizer (z serami mozzarella, cheddar i gorgonzola oraz salami), Sputnik (z pieczoną wieprzowiną i cerem owczym) oraz Moderna (z szynką, bekonem i serem).

Pizze szczepionkowe są popularne w Budapeszcie, ale jeszcze bardziej w Segedynie i Peczu. Jak podano 100 forintów (1,26 zł) z każdego sprzedanego egzemplarza pizzeria przeznacza na cele charytatywne - w Budapeszcie na jeden ze szpitali, a w pozostałych miastach - na schronisko dla zwierząt.

Źródło: PAP, Reuters