Zamknij

Wenecja na tle Dolomitów. Niesamowite ujęcia włoskiego miasta obiegły sieć

12.01.2021 14:54
Wenecja
fot. Johaentges, Karl/Travel Collection/East News

Wenecja na tle Dolomitów prezentuje się niesamowicie. Można się o tym przekonać dzięki zdjęciom wykonanym przez włoskiego fotografa, który uchwycił miasto wraz z przepiękną scenerią ośnieżonych szczytów górskich. Takie ujęcie jest możliwe jedynie przy odpowiednich warunkach pogodowych, nazywanych przez Włochów "stravedamento". 

Dolomity oddalone są od Wenecji o ponad 100 km. Przy konkretnych warunkach atmosferycznych (i odrobinie szczęścia) można jednak podziwiać romantyczne włoskie miasteczko i słynne pasmo górskie z tego samego miejsca. Takiej okazji nie mógł przegapić włoski fotograf, Franco Lanfredi, który pochwalił się swoimi zdjęciami w mediach społecznościowych.  

Wenecja i Dolomity na jednym zdjęciu

Jedna z fotografii przedstawia Wenecję z wyróżniającą się dzwonnicą bazyliki św. Marka, a druga z kopułą bazyliki Santa Maria della Salute. W obu przypadkach szczególną uwagę zwracają widoczne, ośnieżone szczyty Dolomitów wynurzające się znad miasta. Widok jest tak niesamowity, że aż trudno uwierzyć, że jest prawdziwy. 

Włoskiemu fotografowi udało się uchwycić na jednym zdjęciu Wenecję i Dolomity na początku stycznia. Jak podkreślił, nie jest to fotomontaż, ale zasługa "stravedamento". Internauci nie kryją swojego zachwytu. 

Zobacz także

Czym zatem jest tajemniczo brzmiące "stravedamento"? Dla Włochów to moment, w którym nad Laguną Wenecką można wyraźnie zobaczyć Dolomity. Szczyty górskie zdają się wznosić tuż za miastem. Chociaż widok jest naprawdę niesamowity, aby móc go zobaczyć, konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne. 

"Zjawisko" to występuje zwykle po ulewnych deszczach czy silnych wiatrach, które utrzymują się parę dni i oczyszczają powietrze. Nie ma wówczas mgły czy wilgoci, co zapewnia doskonałą widoczność i niesamowitą "bliskość" Dolomitów. 

Wenecję na tle ośnieżonych szczytów górskich można zobaczyć najczęściej w grudniu i styczniu. Wtedy dobrze jest mieć też przy sobie aparat, by uchwycić ten bajkowy widok na dłużej.