Zamknij

Opłata za wstęp do Wenecji. Władze miasta podały konkretny termin

Nina Czochara
28.10.2019 10:42
Wenecja
fot. pixabay

Władze Wenecji podały, że obowiązkowa opłata za wstęp do Wenecji wyniesie od 3 do 10 euro. Kwota ta będzie pobierana od turystów od 1 lipca przyszłego roku, a zatem od początku nowego sezonu letniego. Wcześniej planowano, że opłata wejdzie jeszcze w życie w tym roku.

Trudności z opracowaniem systemu pobierania pierwszej takiej w Wenecji opłaty turystycznej spowodowały opóźnienie jego inauguracji. Wysokość należności zależeć będzie od terminu wjazdu i tego, czy przypadnie w dniach szczytu sezonu.

Podatek za wjazd do Wenecji od lipca 2020

Władze lokalne mają nadzieję, że konieczność płacenia za wjazd czy wpłynięcie do historycznego centrum miasta i na wyspy laguny ograniczy zjawisko, które jest w Wenecji prawdziwym utrapieniem, czyli masowy napływ turystów, przyjeżdżających tam tylko na kilka godzin. 

To ten rodzaj turystyki powoduje największy tłok, który przekracza możliwości miasta. Dlatego rozwiązaniem ma być konieczność wniesienia dodatkowej opłaty, gdy wjeżdża się do Wenecji samochodem lub pociągiem bądź wpływa statkiem wycieczkowym. Opłata ta ma wynosić od 3 do 10 euro i będzie uzależniona od terminu wjazdu

Na mocy rozporządzenia przegłosowanego przez radnych, pieniądze te trafiać będą do kasy zarządu miejskiego. Wcześniej magistrat informował, że uzyskane w ten sposób wpływy przeznaczy na utrzymanie i sprzątanie miasta, odwiedzanego rocznie przez ponad 20 milionów osób. Jak zapowiedziano, system poboru opłat będzie testowany na początku przyszłego roku. Potem zostanie rozwinięty, przede wszystkim, jeśli chodzi o transakcje przy pomocy kart płatniczych.

Wenecja nie jest jedynym miastem w Europie, które wprowadza opłaty dla turystów. Amsterdam również będzie wymagał dodatkowej opłaty od odwiedzających. Od nowego roku, poza obowiązującym już podatkiem noclegowym, który wynosi 7 procent od ceny zakwaterowania, trzeba będzie zapłacić dodatkowe 3 euro od osoby za noc.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/PAP/NC