Zamknij

Wenecja wprowadza nowy podatek. Nawet 10 euro za wjazd do miasta

Redakcja
02.01.2019 09:44
Wenecja
fot. Pixabay

Każdy turysta, który odwiedzić Wenecję, będzie musiał zapłacić podatek wjazdowy. Jego wysokość będzie zależała od pory roku.

Rząd Włoch podjął decyzję o wprowadzeniu opłaty za wjazd do Wenecji. Zgodnie z nowymi zmianami, każda osoba, która wjedzie lub wpłynie statkiem do tego popularnego miasta, będzie musiała wnieść specjalną opłatę pobytową. Obecnie pobierana jest ona wyłącznie od tych, którzy zatrzymują się tam w hotelach i pensjonatach.

Wenecja: podatek za wjazd do miasta

Każdy turysta odwiedzający Wenecję będzie musiał zapłacić obowiązkową opłatę, która ma rosnąć w zależności od pory roku i wahać od 2,5 do 10 euro. Włoskie media sugerują, że podatek zostanie doliczony do kosztów przejazdu do Wenecji pociągami, autobusami lub statkami wycieczkowymi, a firmy przewozowe dochody z tego tytułu przekażą władzom miasta.

Wpływy z nowego podatku władze Wenecji ujęły już w budżecie miasta na 2019 rok, mimo że nie wiadomo dokładnie, kiedy przepis zostanie wprowadzony. Nowa opłata turystyczna ma przynieść rocznie około 50 mln euro - dotychczasowy podatek dawał 30 mln euro rocznie.

Rząd Wenecji chce w ten sposób opanować liczebność turystów odwiedzających miasto - co roku jest ich 30 milionów. Obecnie liczba turystów jest również w pewien sposób kontrolowana. Aby zmniejszyć ruch w stronę placu Świętego Marka i Mostu Rialto, w dwóch punktach laguny postawiono bramy. Jeśli jest tam zbyt wielu turystów, bramy są zamykane. 

Już w tej chwili turyści, którzy spędzają w Wenecji choć jedną noc, muszą zapłacić podatek turystyczny. Dodatkowa opłata dla każdego odwiedzającego pomogłaby miastu choćby w sprzątaniu śmieci, pozostawianych przez turystów, ale też pozwoliłoby bardziej zadbać o stałych mieszkańców Wenecji.

Przeczytaj także:

• Zakaz siadania na ziemi i schodach? W Wenecji może grozić za to nawet 500 euro kary

• Wskoczyła do kanału w Wenecji, bo... chciała uciec przed kontrolerem biletów 

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC