Zamknij

Wenecja pod wodą. Czy jest bezpiecznie dla turystów i jak często występują powodzie?

Nina Czochara
13.11.2019 13:40
Wenecja pod wodą
fot. MARCO BERTORELLO/AFP/East News

Przez Wenecję przeszła wysoka fala powodziowa. Ostatni raz miasto borykało się z taką katastrofą ponad 50 lat temu. Zagrożone jest m.in. historyczne centrum miasta oraz bazylika św. Marka. W wyniku powodzi zginęły również dwie osoby. Czy Wenecja jest bezpiecznym miejscem na podróże? Jak często we włoskim mieście występują powodzie określane jako (acqua alta) i o czym warto pamiętać przed wyjazdem? 

Wenecja - jedno z najpiękniejszych włoskich miast - po raz kolejny zmaga się z ogromną falą powodziową. Zalewająca Wenecję woda w szczytowym momencie osiągnęła poziom 187 centymetrów. Po kilkudziesięciu minutach jej poziom opadł o 12 cm. To drugi najwyższy wynik w historii - w 1966 roku poziom wody wyniósł 194 cm. Mieszkańcy włoskiego miasta już liczą gigantyczne straty. Przyczyną ogromnej powodzi są ulewy i burze, które nawiedziły północną i południową część Włoch. 

Powódź w Wenecji: czy jest bezpiecznie?

Po dużym przypływie wody w Wenecji (w nocy 12 listopada) zalane jest historyczne centrum miasta, a także słynna bazylika świętego Marka. Powódź spowodowała tam ogromne szkody. Poziom wody w świątyni wynosił nawet 110 centymetrów, a w niektórych miejscach wciąż utrzymuje się na wysokości 70 cm. Zatonęły trzy zacumowane na nabrzeżu tramwaje wodne, czyli vaporetti, które są podstawowymi środkami komunikacji. Obecnie po placu świętego Marka można poruszać się wyłącznie łódką.

W związku z wysokim stanem wody zalewanych jest wiele domów. Duże trudności przynosi także przemieszczanie się po mieście. Mieszkańcy mają też kłopoty ze zrobieniem zakupów. Aby ułatwić poruszanie się po mieście, władze przygotowały tzw. passarelle, czyli pomosty, które są rozkładane na głównych ulicach. 

Chociaż powodzie występują w Wenecji regularnie (głównie w okresie wiosenno-jesiennym), to warto zachować szczególną ostrożność. W tym roku poziom wody był bardzo wysoki. Przewodniczący władz regionu Wenecja Euganejska, Luca Zaia, oświadczył w środę w telewizji, że "pod wodą jest 80 procent miasta, szkody są niewyobrażalne, straszne". Z kolei burmistrz Wenecji, Luigi Brugnaro, zaapelował do mieszkańców, aby nie wychodzili z domów. Zwrócił się też z wnioskiem do władz regionalnych o ogłoszenie stanu kryzysowego, co ma być podstawą do wprowadzenia tam stanu klęski żywiołowej przez rząd Włoch. 

Zobacz także

Wenecja (acqua alta): jak często występują powodzie?

Termin "acqua alta" w wolnym tłumaczeniu oznacza wysoką wodę i określa wyjątkowo duży przypływ, który może mieć katastrofalne skutki. Najczęściej określenie to ma zastosowanie w odniesieniu do Wenecji. Zjawisko acqua alta występuje najczęściej w okresie pomiędzy jesienią i wiosną. W ostatnim dziesięcioleciu tzw. fale powodziowe pojawiają się coraz częściej i osiągają coraz większą wysokość ze względu na zmiany klimatyczne.

Miasto jest częściowo zabezpieczone przed powodzią, co ma związek ze swoistym fenomenem. Jak pokazują specjalistyczne badania, podniesienie poziomu wód do 90 cm powyżej poziomu morza powoduje, że miasto jest praktycznie wolne od powodzi, natomiast podniesienie poziomu wody o kolejne 30 cm skutkuje tym, że niemal 30 proc. miasta znajduje się pod wodą. Najwięcej przypływów aqua alta miało miejsce w 1996 roku. Wysoka woda zalewała wówczas miasto 101 razy.  

Według Centrum Prognozowania i Sygnalizacji Morskiej Miasta Wenecji występowanie acqua alta jest konsekwencją różnicy ciśnienia atmosferycznego na dwóch krańcach Adriatyku i silnych powiewów południowego wiatru sirocco oraz bora, które dodatkowo napędzają w stronę lądu masy wody, utrudniając ich cofanie się w czasie odpływu. 

ZOBACZ TAKŻE: ''Apokaliptyczne zniszczenie'' w Wenecji. Ogromna powódź, nie żyją dwie osoby

___

RadioZET.pl/NC