Zamknij

Niesamowite zjawisko Tatrach. Internauci zachwyceni widmem Brockenu

27.08.2020 12:21
Widmo Brockenu
fot. Albin Marciniak/East News

Widmo Brockenu to jedno z najbardziej zaskakujących i tajemniczych zjawisk w górach. Warunki, które panują w ostatnich dniach w Tatrach, sprzyjają obserwacji tego niecodziennego widoku. 

Dla niektórych to niezwykła atrakcja, dla innych niepojące zjawisko. W ostatnich dniach na tatrzańskich szlakach można było zaobserwować widmo Brockenu, zwane mamidłem górskim. Internauci, którzy mieli okazję na własne oczy je zobaczyć i uwiecznić na zdjęciu, dzielą się swoimi doświadczeniami w mediach społecznościowych. 

Widmo Brockenu. Czym jest to niezwykłe zjawisko?

Widmo Brockenu, choć u niektórych budzi niepokój, jest po prostu zjawiskiem optycznym polegającym na zaobserwowaniu własnego cienia w na chmurze. Najczęściej można je zaobserwować w wyższych partiach gór, w momencie, gdy znajdujemy się na linii pomiędzy słońcem a mgłą. 

Czasami cień otacza tęczowa aureola, zwana "glorią". Ta kolorowa obwódka pojawia się jednak tylko wtedy, gdy dochodzi do załamania promieni słonecznych na kroplach wody.

Nazwa tego zjawiska wywodzi się od nazwy Brocken - najwyższego szczytu gór Harz w środkowych Niemczech. Nazewnictwo to upowszechnił Jan Alfred Szczepański, pisarz i jeden z czołowych taterników, który nadał też temu temu zjawisku metafizyczny wymiar.

Powstała legenda, że zobaczenie górskiego mamidła zwiastuje śmierć. Z kolei trzykrotne ujrzenie widma Brockenu odczynia zły urok i sprawia, że możemy już zawsze czuć się bezpiecznie w górach. 

Ciekawym wydaje się fakt, że to nietypowe zjawisko optyczne można zaobserwować nie tylko w górach. Zdarza się to również niekiedy osobom podróżującym samolotem.