Zamknij

Wielka Brytania. Rząd skrócił czerwoną listę podróżną z 54 do 7 państw

08.10.2021 15:09
Wielka Brytania. Rząd skrócił czerwoną listę podróżną z 54 do 7 państw
fot. SHUTTERSTOCK

W czwartek (7 października) rząd Wielkiej Brytanii znacząco skrócił tzw. czerwoną listę podróżną. Od poniedziałku obowiązkową kwarantannę trzeba będzie odbyć po przyjeździe z zaledwie siedmiu państw. Przypomnijmy, że do tej pory na liście znajdowały się 54 kraje.

Brytyjski minister transportu Grant Shapps oświadczył, że skrócenie liczby krajów na czerwonej liście jest możliwe dzięki postępowi w szczepieniach przeciw COVID-19 na całym świecie.

Wielka Brytania. Rząd skrócił czerwoną listę podróżną z 54 do 7 państw

Od poniedziałku na czerwonej liście podróżnej pozostaną jedynie następujące kraje: Dominikana, Ekwador, Haiti, Kolumbia, Panama, Peru oraz Wenezuela. Do tej pory znajdowały się na niej wszystkie państwa Ameryki Łacińskiej, blisko połowa krajów afrykańskich i kilkanaście azjatyckich. 

Wszystkie osoby, które przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z państw z czerwonej listy, muszą odbyć płatną kwarantannę w jednym ze wskazanych przez władze hoteli. Izolacja trwa 10 dni i kosztuje 2285 funtów. Możliwość wjazdu do Anglii mają jedynie obywatele i rezydenci Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

Oprócz ograniczenia czerwonej listy, minister transportu Shapps ogłosił również, że Wielka Brytania uznawać będzie szczepienia z kolejnych 37 krajów. Pozwoli to przyjeżdżającym z nich uniknąć obowiązkowej kwarantanny. Mowa tu m.in. o takich państwach jak Hongkong, Brazylia, Turcja, Indie, Kenia, Pakistan i Ghana. 

Przywrócenie zaufania ludzi do podróży jest kluczem do odbudowy naszej gospodarki i wyrównania szans w tym kraju. Dzięki mniejszym restrykcjom i większej liczbie podróżujących będziemy mogli nadal bezpiecznie podążać naprzód na naszej drodze do odbudowy - powiedział Shapps.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że osoby przyjeżdżające z krajów spoza czerwonej listy, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19 lub zaszczepiły się w jednym z krajów, których programy szczepień nie są uznawane przez brytyjski rząd, muszą odbyć 10-dniową kwarantannę w domu.

Ogłoszone przez brytyjski rząd zmiany dotyczą tylko przyjazdów do Anglii, ale rząd Walii już poinformował, że się do nich dostosuje. Z kolei rząd szkocki oświadczył, iż uzgodnione zostały one pomiędzy władzami wszystkich czterech części Zjednoczonego Królestwa, co sugeruje, że Szkocja i Irlandia Północna zrobią to samo.

RadioZET.pl/PAP(Bartłomiej Niedziński)