Zamknij

Wielka Brytania luzuje kolejne restrykcje dla podróżujących. Koniec z drogimi testami PCR

15.10.2021 12:56
Lotnisko w Londynie
fot. Justin Tallis/AFP/East News

Wielka Brytania, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, poluzuje kolejne przepisy wjazdowe. Od 24 października w pełni zaszczepieni podróżujący będą mogli wykonywać po przyjeździe do Anglii szybkie testy antygenowe zamiast droższych testów typu PCR. Zmiany dotyczą przybywających z większości krajów na świecie, w tym również z Polski.

Rząd Wielkiej Brytanii już wcześniej zapowiadał zmiany związane z honorowaniem testów antygenowych po przylocie, jednak dopiero teraz padła konkretna data. Nowe przepisy będą sporym ułatwieniem i oszczędnością dla podróżujących. Testy antygenowe są nie tylko szybsze, ale też znacznie tańsze niż obecnie obowiązujące testy typu PCR.

Złagodzone przepisy dotyczą podróżujących do Anglii z innych państw niż siedem znajdujących się na tzw. czerwonej liście Wielkiej Brytanii.

Anglia. Akceptowane szybkie testy antygenowe po przylocie

Jak poinformował brytyjski rząd, w pełni zaszczepieni przeciwko Covid-19 przybywający do Anglii nie będą już musieli wykonywać drogich testów PCR po przylocie. Od 24 października akceptowane będą również tańsze testy antygenowe

Jak wyjaśniono, pasażerowie będą musieli zrobić zdjęcie z wynikiem testu antygenowego oraz numerem referencyjnym zamówienia i odesłać je do dostawcy testów, od którego go zamówili, aby zweryfikować wynik.

Alternatywnie będzie można zarezerwować wykonanie testu w jednym z punktów testowania na lotniskach. Lista zatwierdzonych prywatnych dostawców testów opublikowana zostanie na stronach internetowych brytyjskiego rządu 22 października. Jeśli u danej osoby szybki test obecność koronawirusa da wynik pozytywny, konieczne będzie wykonanie dodatkowego testu typu PCR, jednak będzie on bezpłatny.

Zmiany dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19 w Wielkiej Brytanii lub w jednym z krajów, których programy szczepień są uznawane przez brytyjski rząd (obecnie jest to ok. 100 krajów, w tym wszystkie z Unii Europejskiej), i przyjeżdżających z krajów spoza "czerwonej listy". 

Co z osobami niezaszczepionymi? Taka grupa podróżujących po przyjeździe z krajów spoza czerwonej listy nadal musi wykonywać dwa testy PCR – w drugim i ósmym dniu pobytu – oraz odbyć 10-dniową kwarantannę w domu. Natomiast wszystkie osoby wracające z krajów z czerwonej listy, niezależnie od tego, czy są zaszczepione, czy też nie, oprócz tych dwóch testów zobowiązane są do odbycia 10-dniowej, płatnej kwarantanny w jednym z wyznaczonych hoteli.

Ogłoszone przez brytyjski rząd zmiany odnoszą się do przyjazdów do Anglii, bo wymogi dotyczące przyjazdów do Szkocji, Walii i Irlandii Północnej ustalają ich rządy, choć zwykle dostosowują się one do zasad wprowadzanych w Anglii.

To już kolejny etap łagodzenia restrykcji przez brytyjskie władze. Przypomnijmy, że  od 4 października został zniesiony  dotychczasowy "system świateł drogowych", który dzielił państwa na kolory – zielony, żółty i czerwony. Obecnie obwiązuje tylko jedna "czerwona lista" skrócona obecnie do 7 krajów. Ponadto w pełni zaszczepione osoby przyjeżdżające do Anglii i Irlandii Północnej nie muszą już wykonywać testów przed wylotem.

Źródło: Fly4free, PAP, gov.pl