Zamknij

Wielka Brytania poszerza "zieloną listę" podróżną. Co z Polską?

27.08.2021 12:07
Lotnisko Heathrow
fot. Justin Tallis/AFP/East News

Wielka Brytania zaktualizowała zasady wjazdu. Siedem państw i terytoriów dodano na "zieloną listę" podróżną – krajów, do których można jeździć bez kwarantanny po powrocie, niezależnie od szczepień. Wbrew spekulacjom mediów nie ma w tej grupie Polski.

Wielka Brytania wprowadza kolejne zmiany dla podróżujących. Od poniedziałku, 30 sierpnia, na brytyjskiej "zielonej liście", czyli bezpiecznej pod względem epidemicznym, będą 43 państwa i terytoria, choć część z nich to niewielkie lub trudno dostępne terytoria. 

Wielka Brytania. Siedem nowych krajów na "zielonej liście"

Na zaktualizowaną, "zieloną listę" trafiły Kanada, Dania, Finlandia, Litwa, Szwajcaria, Liechtenstein oraz portugalski archipelag Azorów. Po powrocie z krajów oznaczonych kolorem zielonym nie trzeba odbywać 10-dniowej kwarantanny, niezależnie od tego, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy też nie. Wszyscy muszą jednak wykonać jeden test na obecność koronawirusa przed powrotem do Wielkiej Brytanii i jeden po powrocie.

Na "czerwoną listę" przesunięte zostały Czarnogóra i Tajlandia. Przypomnijmy, że powrót z państw z tej listy wiążę się z bezwzględnym obowiązkiem płatnej kwarantanny w wyznaczonym hotelu (nawet jeśli ktoś jest w pełni zaszczepiony) oraz trzech testów. Koszt 10-dniowej kwarantanny to 2285 funtów dla jednej osoby. Jeśli kwarantannę będzie odbywało dwoje dorosłych w jednym pokoju, to koszt pobytu drugiej osoby wynosi 1430 funtów.

Po zmianach, które wejdą w życie 30 sierpnia, na "zielonej liście" będą łącznie 43 państwa i terytoria, natomiast na "czerwonej" – 62. 

Polska na "żółtej liście" podróżnych

Do krajów z "żółtej listy"  – wśród których jest większość krajów europejskich, w tym Polska  – bez kwarantanny po powrocie mogą wyjechać osoby w pełni zaszczepione, ale też muszą wykonać takie same testy. Osoby niezaszczepione w przypadku wyjazdu do krajów z "żółtej listy" muszą odbyć 10-dniową kwarantannę w domu i wykonać trzy testy  – jeden przed powrotem i dwa po (lub trzy, jeśli chcą skrócić kwarantannę).

Ponadto od 2 sierpnia osoby, które zostały w pełni zaszczepione w Unii Europejskiej, państwach EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein), w Stanach Zjednoczonych, a także w Andorze, Monako i Watykanie, mogą przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez konieczności odbycia kwarantanny.

Źródło: PAP (Bartłomiej Niedziński)