Zamknij

Duże zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii. Zaszczepieni wjadą bez testu na Covid-19

04.10.2021 11:35
Lotnisko - pasażerowie
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Wielka Brytania łagodzi restrykcje dla podróżujących. Od 4 października zniesiony zostaje dotychczasowy "system świateł drogowych", który dzieli państwa na kolory – zielony, żółty i czerwony. Osoby w pełni zaszczepione, przyjeżdżające z krajów spoza czerwonej listy (w tym również z Polski), nie będą musiały wykonywać testów na Covid-19 przed wjazdem. 

W Wielkiej Brytanii od 17 maja obowiązywał "system świateł drogowych", który oznaczał kraje, w zależności od panującej tam sytuacji epidemicznej, kolorami czerwonym, żółtym i zielonym. 

Od 4 października taki "podział" przestaje działać i wszystkie miejsca, które nie będą na czerwonej liście państw wysokiego ryzyka epidemicznego, zostaną automatycznie uznane za bezpieczne. Zmiany, które już wcześniej zapowiadały władze Zjednoczonego Królestwa, odczują w szczególności podróżujący do Anglii i Irlandii Północnej. 

Wielka Brytania. Zaszczepieni turyści wjadą bez testu

Od poniedziałku osoby, które przyjęły pełną dawkę szczepień, nie muszą przed przyjazdem do Anglii i Irlandii Północnej z krajów spoza czerwonej listy wykonywać testu na obecność koronawirusa. Za osoby w pełni zaszczepione uznawane są te, które dostały obie dawki szczepionki firm AstraZeneca, Pfizer i Moderna lub jednodawkową szczepionkę Janssen, a od przyjęcia ostatniej dawki minęło 14 dni. Dotyczy to osób zaszczepionych w Zjednoczonym Królestwie, Unii Europejskiej, krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) i europejskich mikropaństwach, w Stanach Zjednoczonych oraz w 18 innych państwach świata, m.in. w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Japonii, Korei Południowej, Izraelu i na Tajwanie.

Warto dodać, że osoby zaszczepione nadal muszą wypełniać formularz lokalizacyjny i wykonać odpłatny test w drugim dniu po przyjeździe. Dobra wiadomość jest jednak taka, że od końca października będzie można zastąpić obowiązujące do tej pory testy typu PCR tańszymi testami antygenowymi. 

Osoby niezaszczepione, nie w pełni zaszczepione i zaszczepione w innych krajach muszą przed przyjazdem z krajów spoza czerwonej listy wykonać test, a po przyjeździe dwa (w drugim i ósmym dniu pobytu), a dodatkowo odbyć 10-dniową kwarantannę w domu, którą można skrócić w przypadku wykonania jeszcze jednego testu, nie wcześniej niż w piątym dniu po przyjeździe.

Obowiązek wykonania testu przed wylotem nadal dotyczy osób zaszczepionych, które przyjeżdżają do Szkocji i Walii. Nie muszą one jednak odbywać kwarantanny i wystarczy, że wykonają jeden test po przybyciu. Natomiast osoby niezaszczepione muszą oprócz testu przed wylotem, wykonać dwa testy po przybyciu – w drugim i ósmym dniu – oraz odbyć 10-dniową kwarantannę w domu.

W żadnej części Zjednoczonego Królestwa nie zmieniają się natomiast zasady przyjazdu z krajów z czerwonej listy – z nich mogą przyjeżdżać tylko osoby będące obywatelami bądź rezydentami Zjednoczonego Królestwa lub Irlandii, a przyjazd wiąże się z bezwzględnym obowiązkiem odbycia 10-dniowej płatnej kwarantanny we wyznaczonych hotelach, niezależnie od tego, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy nie. Na czerwonej liście od 4 października pozostają 54 państwa i terytoria – w większości z Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji – gdzie sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza.

Źródło: PAP (Bartłomiej Niedziński), gov.pl