Zamknij

Obowiązkowy test na Covid-19 przy wjeździe do Anglii. Podano szczegóły nowych restrykcji

13.01.2021 09:32
Wielka Brytania, lotnisko
fot. NIKLAS HALLE'N/AFP/East News

Wielka Brytania wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. W najbliższy piątek (15 stycznia) o godzinie 4 rano wejdzie w życie obowiązek przedstawienia negatywnego testu na obecność koronawirusa przy wjeździe do Anglii – poinformowało brytyjskie ministerstwo transportu. 

Wielka Brytania wciąż zmaga się z bardzo trudną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa. Z powodu drastycznego wzrostu liczby nowych przypadków Covid-19, władze musiały zaostrzyć restrykcje. 

Wprowadzenie obowiązkowych testów na obecność koronawirusa przed wjazdem do Anglii już w zeszłym tygodniu zapowiedział minister transportu Grant Shapps, ale nie sprecyzował on wówczas, kiedy wymóg ten wejdzie w życie. Teraz brytyjskie ministerstwo transportu podaje szczegóły dotyczące nowych restrykcji.  

Anglia. Wjazd tylko z negatywnym wynikiem testu

Test będzie musiał być wykonany w ciągu 72 godzin przed wjazdem do Anglii, a jego brak będzie skutkował natychmiastowym nałożeniem grzywny w wysokości 500 funtów, czyli ponad 2,5 tys. złotych. Nowe restrykcje będą dotyczyć pasażerów przybywających na Wyspy samolotem, pociągiem lub statkiem. Warto dodać, że podróżni będą musieli przedstawić negatywne wyniki testów jeszcze przed wejściem na pokład samolotu (lub statku). W przypadku odmowy mogą zostać zatrzymani.

Jak podkreślono, test nie zwalnia z obowiązku izolacji w przypadku przyjazdu z kraju, który nie znajduje się na liście bezpiecznych, ani z przestrzegania ograniczeń w przemieszczaniu się, wprowadzonych w ramach lockdownu. Obowiązkowa izolacja po przyjeździe z zagranicy wynosi 10 dni, ale można ją skrócić w przypadku wykonania w piątym dniu po przyjeździe odpłatnego testu. 

Zobacz także

Od tej zasady są jednak wyjątki. Z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu zwolnione będą dzieci poniżej 11 roku życia, przewoźnicy w ruchu towarowym i pasażerskim, przyjeżdżający z Irlandii, Wysp Normandzkich i wyspy Man, z którymi Wielka Brytania ma umowę o wspólnej przestrzeni podróżnej, oraz osoby przyjeżdżające z terytoriów, na których nie ma odpowiedniej infrastruktury do ich przeprowadzenia. Chodzi o trzy brytyjskie terytoria zamorskie - Falklandy, Wyspę Św. Heleny i Wyspę Wniebowstąpienia, a do 21 stycznia dotyczyć do będzie także Antigui i Barbudy, Barbadosu i St. Lucii.

Decyzja ministerstwa transportu odnosi się obecnie tylko do przyjazdów do Anglii, ale Shapps zapowiada, że podobne wymogi mają wprowadzić też władze Szkocji i Walii oraz że są prowadzone rozmowy w tej sprawie z rządem Irlandii Północnej.

Źródło: PAP