Zamknij

Wielka Brytania umożliwia podróżującym skrócenie kwarantanny. Nawet do kilku dni

25.11.2020 09:03
Anglia, mężczyzna w maseczce
fot. AP/Associated Press/East News

Wielkie Brytania wprowadza nowe przepisy dla podróżujących. Od 15 grudnia osoby przyjeżdżające do Anglii będą mogły skrócić okres obowiązkowej kwarantanny o co najmniej połowę - ogłosiły tamtejsze władze. Warunkiem jest jednak poddanie się na miejscu testowi na obecność koronawirusa.

Nowe zasady ogłoszone przez brytyjskiego ministra transportu, Granta Shappsa, na razie dotyczą tylko Anglii. Reguły kwarantanny w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej tamtejsze rządy ustalają samodzielnie. Rząd północnoirlandzki już jednak poinformował, że rozważa podobny mechanizm.

Wielka Brytania. Podróżni mogą skrócić kwarantannę

Zgodnie z nowymi zasadami pasażerowie przybywający z krajów, które nie są na rządowej liście bezpiecznych pod względem epidemicznym, będą mogli w piątym dniu po przyjeździe wykonać test na koronawirusa. W przypadku, gdy wynik nie wykaże obecności wirusa, podróżni zostaną zwolnieni z dalszej kwarantanny. Ponieważ na rezultaty testów czeka się zwykle od 24 do 48 godzin, oznacza to, że już szóstego lub siódmego dnia po przyjeździe można będzie ją zakończyć.

– Nasza nowa strategia testowania pozwoli nam na swobodniejsze podróżowanie, zobaczenie ukochanych osób i prowadzenie międzynarodowego biznesu. Dając ludziom możliwość wykonania testu w piątym dniu, wspieramy również branżę turystyczną, która nadal odbudowuje się po pandemii – oświadczył Grant Shapps.

Zobacz także

Anglia. Koszt testu wyniesie od 65 do 120 funtów

Zamiar wykonania testu na COVID-19 należy zgłosić w formularzu lokalizacyjnym, który wypełnia się przy przyjeździe z zagranicy, zaś sam test musi zostać zrobiony w jednym z prywatnych punktów autoryzowanych przez rząd. Za badanie będziemy musieli niestety sami zapłacić. Jego wykonanie kosztować będzie od 65 do 120 funtów.

W dalszym ciągu będzie można nie wykonywać testu, lecz odbyć w całości 14-dniową kwarantannę - tak jak do tej pory.

Polska, podobnie jak niemal wszystkie pozostałe państwa europejskie, nie znajduje się na liście bezpiecznych pod względem epidemicznym, co oznacza obowiązek kwarantanny. Kara za jego nieprzestrzeganie wynosi 1000 funtów w przypadku pierwszego wykroczenia, a w razie kolejnych jest zwiększana.

Branża lotnicza i turystyczna od dawna naciskały na umożliwienie skrócenia kwarantanny po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Już kilka godzin po ogłoszeniu przez Shappsa nowych zasad linie Wizzair poinformowały, że zaoferują pasażerom zniżkę w jednej z prywatnych firm wykonujących testy na zasadach komercyjnych. Badanie w Confirm Testing ze zniżką od taniej linii będzie kosztowało około 85 funtów. 

Źródło: PAP, Onet