Zamknij

Podróż do Wielkiej Brytanii tylko z paszportem. Zmiany już wkrótce wchodzą w życie

08.09.2021 14:05
Wielka Brytania
fot. Shutterstock

Tylko do 30 września do Wielkiej Brytanii będzie można wjechać na podstawie dowodu osobistego – przypomina tamtejsze Ministerstwo Transportu. Po tym terminie do przekroczenia granicy niezbędny będzie paszport.

W Wielkiej Brytanii, w związku z brexitem, już od 1 stycznia 2021 roku zmieniły się zasady podróżowania. W najbliższym czasie wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące wymaganych dokumentów w czasie przekraczania brytyjskiej granicy. 

Wielka Brytania. Od 1 października tylko z paszportem

Od 1 października 2021 roku podróżowanie do Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z krajów UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i ze Szwajcarii będzie możliwe jedynie z paszportem. Co istotne, dokument ten musi być ważny przez cały okres pobytu w kraju. 

Podróżni będą mogli nadal korzystać z automatycznych bramek oznaczonych jako "ePassport" na lotniskach.

Jak czytamy na stronie MSZ, od zasady dotyczącej obowiązkowych paszportów będzie obowiązywało (do co najmniej 31 grudnia 2025 roku) kilka wyjątków. Dotyczą one m.in. osób, które wcześniej uzyskały pozwolenie na pobyt w ramach unijnego programu osiedlania (EU Settlement Scheme), oczekują na wydanie decyzji przez władze lub otrzymały pozwolenie na pracę dla pracowników przygranicznych.

Wielka Brytania. Czy potrzeba jest wiza? 

Nadal będzie możliwy wjazd na terytorium Wielkiej Brytanii na okres do 6 miesięcy bez konieczności ubiegania się o wizę. Dotyczy to podróży w celach turystycznych, odwiedzenia rodziny i przyjaciół, krótkoterminowych studiów i działań związanych z biznesem, takich jak spotkania biznesowe czy konferencje.

Jeśli chodzi o wyjazd w celach zarobkowych, należy zawsze ubiegać się o wizę pracowniczą.

Źródło: brexit.gov.pl, rp.pl