Zamknij

Wielka Brytania zmienia zasady wjazdu od 1 października. O czym muszą pamiętać podróżujący?

01.10.2021 10:27
Wielka Brytania, Londyn
fot. Shutterstock

Zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii zmieniają się od 1 października. Przekroczenie granicy dla obywateli Polski, tak jak i pozostałych krajów Unii Europejskiej, możliwe będzie tylko na podstawie paszportu. Od tej zasady będą jednak obowiązywały wyjątki. 

W Wielkiej Brytanii, w związku z brexitem, zmieniły się zasady podróżowania. Od 1 października 2021 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące wymaganych dokumentów w czasie przekraczania brytyjskiej granicy. O czym muszą pamiętać podróżujący? 

Wielka Brytania. Od 1 października podróż z paszportem

Jak przypomina Ministerstwo Spraw Zagranicznych, od października wjazd do Wielkiej Brytanii dla większości obywateli Polski, tak jak i pozostałych państw UE, możliwy jest tylko na podstawie ważnego dokumentu paszportowego, a nie na podstawie dowodu osobistego, jak było do tej pory. Co istotne, dokument ten musi być ważny przez cały okres pobytu w kraju. Podróżni będą mogli nadal korzystać z automatycznych bramek oznaczonych jako "ePassport" na lotniskach.

A co z powrotami z Wielkiej Brytanii do Polski? Wyjazd ze Zjednoczonego Królestwa do naszego kraju nadal możliwy jest na podstawie dowodu osobistego – o ile linie lotnicze lub inny przewoźnik akceptują taki rodzaj dokumentu tożsamości jako dokument podróży.

Ambasada RP zachęca też, by przed podróżą bądź w razie wątpliwości sprawdzać informacje na jej stronie internetowej oraz profilach w mediach społecznościowych.

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Są wyjątki  

Konsul generalny RP w Londynie Mateusz Stąsiek zaznacza, że są wyjątki od nowej zasady i niektórzy podróżujący wciąż będą mogli wjechać do Zjednoczonego Królestwa z dowodem osobistym. 

Wyjątkiem są osoby mające status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowo osiedlonej (pre-settled status) w Wielkiej Brytanii, które uzyskały go na podstawie dowodu osobistego – w ich przypadku wjazd z dowodem będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku.

Jak wyjaśniał w rozmowie z PAP konsul generalny RP, osoby mające status osoby osiedlonej co do zasady powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie tego dokumentu tożsamości, który został powiązany z ich profilem cyfrowym w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli UE (EU Settlement Scheme). Wniosek o status osoby osiedlonej można było powiązać albo z paszportem, albo z dowodem osobistym.

Konsul podkreślał, że ponieważ po zmianie przepisów mogą się pojawić pewne wątpliwości, także po stronie brytyjskich urzędników imigracyjnych, warto podróżować z dokumentem paszportowym, czyli paszportem biometrycznym lub paszportem tymczasowym, bo to zawsze jest najpewniejszy sposób przekraczania granicy. Przypominał, żeby przed podróżą sprawdzić datę ważności paszportu, to czy nie jest on zniszczony bądź uszkodzony, a także, by ci, którzy mają status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w przypadku zmiany dokumentu tożsamości, niezwłocznie zaktualizować dane, logując się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej.

Czy będzie potrzebna wiza do Wielkiej Brytanii?

Nadal będzie możliwy wjazd na terytorium Wielkiej Brytanii na okres do 6 miesięcy bez konieczności ubiegania się o wizę. Dotyczy to podróży w celach turystycznych, odwiedzenia rodziny i przyjaciół, krótkoterminowych studiów i działań związanych z biznesem, takich jak spotkania biznesowe czy konferencje.

Jeśli chodzi o wyjazd w celach zarobkowych, należy zawsze ubiegać się o wizę pracowniczą.

Koronawirus. Wielka Brytania zwalnia z testów na Covid-19

Przypomnijmy, że Wielka Brytania od 4 października znacząco złagodzi i uprości zasady przyjazdu do Anglii. Obecny "system świateł drogowych" – z podziałem na państwa zielone, żółte i czerwone – będzie zastąpiony jedną, czerwoną listą. Oznacza to, że wszystkie miejsca, które nie będą na czerwonej liście państw wysokiego ryzyka epidemicznego, automatycznie zostaną uznane za bezpieczne. 

Również od 4 października podróżni nie będą musieli wykonywać testów na obecność koronawirusa przed przyjazdem do Anglii z zagranicy. Łagodniejsze restrykcje na granicy będą dotyczyć wszystkich w pełni zaszczepionych podróżnych przybywających do Anglii z państw spoza czerwonej listy.

Nadal jednak zaszczepieni turyści będą musieli wykupić i wykonać test na COVID-19 w drugim dniu pobytu w Wielkiej Brytanii. Dobra wiadomość jest taka, że od końca października pasażerowie będą mogli zastąpić obowiązuje do tej pory testy typu PCR tańszymi testami antygenowymi. 

Źródło: brexit.gov.pl, PAP, rp.pl