Zamknij

Zaskakujący sposób na odbudowę Wielkiej Rafy. Koralowcom pomoże... muzyka

Redakcja
03.12.2019 13:08
Wielka Rafy Koralowa
fot. Pixabay

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Australii wpadli na zaskakujący pomysł ratowania zagrożonej Wielkiej Rafy Koralowej. Postanowili użyć podwodnych głośników, które - muzyką i różnymi dźwiękami - mają ściągać do "martwych" już obszarów rafy nowe ryby. 

Podwodne głośniki zostały postawione w miejscach, gdzie Wielka Rafa Koralowa jest zniszczona. Badacze odkryli, że jeśli z głośników płyną dźwięki, to ryby chętniej przypływają w ten obszar.

Muzyka uratuje Wielką Rafę?

Testy, które przeprowadzono wokół wyspy Lizard u wybrzeży Australii, dały satysfakcjonujące wyniki. Do martwych koralowców przypłynęło dwa razy więcej ryb niż wcześniej, kiedy w pobliżu nie było głośników zamontowanych przez naukowców. O 50 proc. zwiększyła się też różnorodność gatunków. Badacze podkreślają, że to właśnie ryby są kluczowe, by koralowce miały szansę rozpocząć proces regeneracji.  

- Zdrowe rafy koralowe to hałaśliwe miejsca – trzaski, dźwięki ryb, krewetek, przepływające ławice, tworzą olśniewający pejzaż dźwiękowy – wyjaśnił prof. Steve Simpson. – Młode ryby podążają za tymi dziękami, żeby znaleźć miejsce dla siebie. Gdy rafa ulega degradacji, staje się całkowicie cicha. Dźwięki z głośników mogą znów przyciągnąć tutaj młode ryby – tłumaczy.

Niewykluczone, że podobne działania - czyli przyciąganie ryb dźwiękiem - będą przeprowadzane także w innych miejscach. Dr Mark Meekan z Australijskiego Instytutu Nauk Morskich dodaje, że przyciąganie ryb do martwej rafy nie przywróci jej automatycznie do życia. Bardzo istotna jest jednak regeneracja tych terenów dzięki rybom, które oczyszczają rafę i stwarzają przestrzeń dla odradzających się koralowców. 

Zobacz także

Wielka Rafa Koralowa zagrożona

Wielka Rafa Koralowa, położona w Morzu Koralowym u wschodnich wybrzeży Australii, jest jednym z siedmiu cudów świata. Tworzy ją ponad 3000 pojedynczych raf i ponad 1000 wysp otoczonych rafami. To największa pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe. Jej wiek datuje się na niemal 20 milionów lat.  

Na początku ubiegłego roku badacze z James Cook University w Australii opublikowali raport, który pokazuje, jak bardzo jest zagrożona Wielka Rafa.  Okazuje się, że nieodwracalne zmiany różnorodności gatunkowej dotyczą aż jednej trzeciej spośród ponad 3000 wszystkich raf, które tworzą Wielką Rafę Koralową. Tak dramatyczne straty są efektem zmian klimatu, czyli rosnącej temperatury powierzchni oceanów, zanieczyszczeniami emitowanymi przez ludzi oraz zakwaszeniem wód.

ZOBACZ TAKŻE: Zanurkował w wodach Bali i zobaczył... "morze śmieci"! Przerażający obraz rajskiej wyspy

Źródło: fly4free.pl, CNN

___

RadioZET.pl/NC